Moda Nedir? Moda Sadece Kıyafet Midir?

Moda Nedir? Moda Sadece Kıyafet Midir?

Moda nedir?

Moda Nedir? Moda Sadece Kıyafet Midir?

Moda nedir? Moda sadece kıyafet midir? Neleri kapsar? Ne anlama gelir? Moda toplum dilinde söylendiği gibi sadece ‘kendine yakışanı giymek’ midir? Çoğumuz bu soruları merak ediyor ve aslında cevabını bilmiyoruz. Birçok insanın kafasında bu soruların cevapları hakkında mutlaka bir fikir vardır. Çoğu kişi modanın giyimden ibaret olduğunu düşünür ve yanılır. Şimdi size bu yazıda modanın sadece giyimden ibaret olmadığını anlatacağım.

Kelime Anlamı Dışında; Moda Nedir?

Gelin önce modanın anlamını inceleyelim. Kelime anlamı ile ‘ani değişikliklere uyum sağlamak’ ve ‘toplum yaşamına giren geçici yenilik’ anlamına gelen moda olgusu, aslında aklımıza gelmeyen birçok sektörü tek bir çatı altında toplayabilir.

Modayı İlgilendiren Alanlar

Modayı ilgilendiren alanların kısıtlı olduğunu ve bu sektörlerin modadan çok ayrı ilerlediğini düşünürüz. Giyim, ayakkabı, makyaj, ev tekstili, organizasyon, mobilya, aksesuar modaya bağlantılı ilerleyen alanlardan sadece birkaçıdır ve hepsi birbirine paralel ilerler.

Hatta günümüzde davranış biçimleri, kullandığımız uygulamalar, tercih edilen mekanlar, tüketilen yiyecek ve içecekler dahi insanların eğilimleri doğrultusunda hızla yayılmasıyla moda ile bağlantılı hale gelir.

Biz bir kıyafeti seçerken, kıyafetimize göre bir ayakkabı denerken, evimize uygun bir mobilya ya da yatağımıza uygun bir nevresim almak isterken bile bazen zorlanır ve kararsız kalırız değil mi?

Birçok dergilerde, yazılarda, programlarda, mağazalarda birbirine çok uygun ve gözümüze kusursuz gelen görseller görür ve kendimize bunu nasıl akıl edemediğimizi sorarız. Peki, bunun sebebi nedir, hiç düşündünüz mü?

Ortak Payda; Trendler

Moda Nedir? Moda Sadece Kıyafet Midir?

Moda birbirinden ayrı olduğunu düşündüğümüz bu alanları ortak paydada toplayabilmek adına trendleri kullanır. Bir kıyafetin kumaşını, nevresimin desenini, mobilyanın tarzını, çok hoşumuza giden o far paletinin yan yana gelen renklerini, birbirinden çok farklı eşyaların bir araya geliş hikâyesini, kısacası farkında olmadan kullandığımız her şeyi trendler belirler. Siz de çok zorlanıp, ilk neden sizin aklınıza gelmediğini düşündüğünüz kusursuz görünümlere trendleri araştırarak ayak uydurabilirsiniz.

Peki, Trend Nedir?

Trend nedir sorusunun cevabına giden yol başta sizi biraz ürkütebilir. Trend Türkçe anlamı ile eğilim demektir ve insanların eğilimlerinin kısa sürede yayılmasıyla bulaşıcı bir hale gelir. Kısa sürede yayılıyor olması bile yeterince ilginçken asıl ürkütücü ve gizemli kısmı ise sizin şuan kullandığınız trende ait renklerin desenlerin aslında belli şirketler tarafından birkaç sezon öncesinden zaten belirleniyor ve biliniyor olmasıdır. Düşünebiliyor musunuz? İki yıl sonra giymek isteyeceğiniz şık topuklu ayakkabının rengi bugünden biliniyor ve neredeyse tüm firmalar bu belirlenen ana ve alt temaları kullandığınız tüm ürünlerde uyguluyor.

Moda Nedir? Moda Sadece Kıyafet Midir?

Yani; moda hayatımıza giren ve tükettiğimiz her şeydir. Kendinize en uygun trendi bulmak için ufak araştırmalar yapmak, sevdiğiniz markaları takip etmek yeterlidir. Ya da bu ve benzeri sayfalarda sizin için hazırlanmış trendlere ait ufak ipuçlarını takip edebilir ve kendinize uygunluğunu tartabilirsiniz.


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir