Tatil Yöreleri Gezilerinde Ne Giymeli?

Tatil Yöreleri Gezilerinde Ne Giymeli?

Okullar kapandı. Ramazan ayı bitti. Haziran ayının yarısını devirdik ve yavaş yavaş tatil konusunu ( şimdiye kadar çıkanları saymıyorum) gündeme getirip tatil yöreleri ve gezilerimiz için hazırlanmaya ve önceden plan yapmadıysak plan yapmaya başladık.

Tatil hepimizin her yaşta sağlıklı bir yaşam için son derece ciddi önem arz ediyor. Kimilerimiz kısa süreli, kimilerimiz uzun süreli tatillere çıkıyoruz. Herkesin tatil için seçtiği yöreler de farklılıklar arz ediyor. Bazılarımız butik otellere gidip bölgeyi gezmeyi tercih ediyor kimilerimiz hiç otelden çıkmadan her şey dahil sisteminde deniz güneş kum diyoruz velhasıl tam da bu noktada ekonomik şartlarımız ve beklentilerimiz devreye giriyor ama ne olursa olsun tatil yöreleri ve gezilerinde nasıl giyinmeliyiz gibi bir de çok önemli bir konu var ki ben de kendimden yola çıkarak bu konuda örnekler vermeye çalışacağım.

Nerede Ne Giymeli? 

Tatil Yöreleri Gezilerinde Ne Giymeli?
Tatil Yöreleri Gezilerinde Ne Giymeli?

Her tatil yöresinde aynı şey giyilmez sözü ile başlayacağım belki biraz büyük bir cümle gibi görünecek ama aynen öyle ve hemen konuyu yine kendime getireceğim. Nasıl mı? Hemen açıklayayım.

Siz bu yazıyı okuduğunuzda ya da sonrasında ben Cappadox festivalinde olacağım. Bilmeyenlere ufak bir anımsatma yapmak gerekir ise sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli sanat etkinliklerinden bir tanesi. Adından da anlaşılacağı üzere Kapadokya bölgesi içinde yer alan Uçhisar festivalin ana merkezi. Yoga, müzik dinletileri, şarap ve yemek tadım atölyeleri, açık havada film izleme gibi çok değişik etkinlikler oluyor ki insan hangisine yetişeceğini adeta şaşırıyor. İşte burada tatil yapacağım zaman ne giyebilirim diye düşünür iken bu yazı ortaya çıktı. Hoş bu üçüncü gidişim ama olsun festival her sene Mayıs ayı içinde yapılıyordu bu yıl değişmiş o yüzden daha yazlık bölgenin hava şartlarına uygun kombinler hazırladım. Uzun yürüyüşler için sezonun gözdesi kaba spor ayakkabılar, konserler için ise bölgenin yapısına uygun sandalet ve espadril attım valize.

Etkinliğin ruhuna uygun ki benim de tarzıma çok ama çok yakın olan etnik etekler, hasır şapkalar ve püsküllü bol paça pantolonlar ve sezonun gözdesi çizgili puantiyeli tişörtler ile valizi tamamladım. Gördüğünüz gibi tatil yöreleri modayı takip etmeye engel değil.

Tatil Yöreleri Gezilerinde Ne Giymeli?
Tatil Yöreleri Gezilerinde Ne Giymeli?

Ama bir başka festival olan Bozcaada Caz Festivali de Bozcaada da bu yıl 27 29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve oraya giderken elbette bu valizle gitmeyeceğim. Sonuçta mevsim aşırı sıcak olacak ve adaya gideceğim o yüzden valizime kısa şortlar, yırtık pantolonlar, mini elbiseler salaş tişörtler koymayı şimdiden planladım. Hasır şapka belki de değişmeyecek tek şey olacak valizimde denizi güneşi sonuna kadar hissetmek istediğimden ayakkabı yerine de açık ortopedik terlikler tercih edeceğim.

Ama bir tatil köyüne sırf tatil amaçlı gitseydim o zaman belki de tüm bunları almaz plaj elbisesi pareo ile küçük bir valiz yapar gece dışarı çıkacak isem bu senenin gözdesi kelebek desenli elbiseler ile farkımı ortaya koyardım.

Sahi sizin tercihiniz nedir?


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir