Jean Kullanmanın Dayanılmaz Hafifliği

Jean Kullanmanın Dayanılmaz Hafifliği

Jean tarihçesine baktığımızda bugün bu noktaya gelmesine hayretler içinde kalıyoruz.  Zira jean denilen kumaşın çıkış amacı mavi yakalı olarak adlandırılan emek gücü ile çalışanlar insanların iş kıyafetlerinde kullanılması.  Üstelik bugün dünyada jean denilince ilk akla gelen Levis Levi Strauss  tarafından maden işçileri için ilk defa üretilmesi.

İlk üretimi çadıra benzeyen kumaştan ve bir işçi tulumu olarak tasarlanıyor ama geçen yıllar içinde sadece işçilerin değil tüm yaştan tüm kesimlerden insanların rahatça kullanabileceği bir giyim malzemesi haline dönüşüyor.

Jean Kullanmanın Dayanılmaz Hafifliği

Üstelik sadece pantolon olarak değil. Kot ya da denim kumaş ismi de verilen bu malzemeden tüm giyim ürünleri, hatta çanta, kemer ayakkabı gibi pek çok ürün yapılabiliyor.

Kotun bu kadar tercih edilmesinin pek çok nedeni var. Rahatlığı ve ütü gerektirmemesi en temel nedenler arasında. Ayrıca doğru bir kombin ile hem gündüz, hem gece kullanmak mümkün.

Kot pantolon ile hem gündüz işe hem de gece özel bir yere gidebilirsiniz. Tabi aksesuar değişimleri ile.

Nasıl Kombinlemeli?

Gelelim işin püf noktasına ve bu giysinin nasıl kombinleneceğine. Eğer kişi her dem kot pantolon giyen insanlardan bir tanesi ise o zaman mutlaka kendi bedenini çok iyi tanımalı ve ona uygun olan ürünleri tercih etmeli.

Bir örnek vermek gerekirse bu yılın modası olan file çoraplar ile yırtık kesim kot pantolonlar gündelik yaşamda kombinlenebilir.

Gece yaşamı için ise biraz marjinal görünmekle beraber süet ya da deri ile cool bir hava yaratılabilir. Elbette bu tarz bir kombinin altında mutlaka stiletto tarzı bir ayakkabı olmalıdır.

Jean elbiseler ile ise hem işe, hem eş dost sohbetlerine gidilebilir ama burada da kişi yine kendi tarzına uygun olan modelleri tercih etmeli, yaşı 50 ve üstü olanlar aşırı mini elbiselerden uzak durmalıdır.

Jeanı çok sevseniz bile tepeden tırnağa kot giymekten kaçınarak renklendirmeniz ve hareket katmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Klasik kesim bir kot pantolon beyaz gömlek inci küpeler ve yüksek topuklu ayakkabılar ile ise her yere her yaşta gidebileceğinizi asla unutmamalısınız.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir