Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası. Genç bir kız olmak, her zaman kızlar için ayrıcalıklı dönemlerden biri olmuştur. Genel anlamda insanların en hızlı gelişimini yaşadığı bu döneme, ‘kızların hayatında en hızlı ve en çok değişikliği yaşadığı kısa süreli bir kesiti’ demek yerinde bir tanım olacaktır. Çoğu tanımlamada bu dönem ergenlik dönemi olarak adlandırılır ve yetişkinliğe geçiş olduğu söylenir. Aslında yetişkinlik ve çocukluk arasındaki o ince ve belirsiz çizgi demek daha doğru olur. Peki, bu dönemin tanımlar ve bunların dışındaki özellikleri nelerdir?

Ergenlik Döneminin Özellikleri

Bu dönemin özelliklerine hem genç erkek hem de genç kızlar için, maddeler halinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu özellikler belirgin şekilde dışarıdan görülebilen ve genel geçer özelliklerdir

·         Bu dönemde gençler toplum içinde kabullenme gereksinimi duyarlar.

·         Bir grubun parçası olmaya ihtiyaçları vardır ve gruba adapte olmakta zorlanır, içinden çıkmamak için birçok yapmaması gereken şeyi yapabilirler.

·         Cinsiyet yetilerinin farkına varırlar.

·         Fiziksel özellikleri gelişir. Boylar uzar ve kiloları artar.

·         Vücutlarında geçiş döneminin verdiği yağlanma ve sivilcelenmeler olur.

·         Bu dönem onlar için zorlayıcı ve gergindir.

·         Aileden uzaklaşır ve paylaşım yapmaya karşı olurlar.

·         Kısa süreli de olsa içlerine kapanırlar.

Bir Genç Kız İçin Ergenlik Döneminin Özellikleri

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Dışarıdan bakılan ile bir genç kızın hissettikleri çok daha farklı olabilir. Öncelikle bahsettiğimiz o, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki ince ve belirsiz çizginin oluş sebebi, çocukluk ve yetişkinliğin birbirinden ayrılamamasıdır. Bu dönem gençlerin kafasında bir karışıklık dönemi yaratır.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Adı ne kadar ‘ergenlik dönemi’ de olsa, duyguları çocukluk döneminde kalmış, fiziksel olarak neredeyse yetişkinliğe yaklaşmış ve aklı ‘burada mı kalsam yoksa diğer döneme geçsem mi?’ soruları ile meşgul gençler ortaya bırakır. Ergenlik dönemi üzerine, uzmanları tarafından madde madde sayılan çoğu özelliğin, gençlerin, özellikle genç kızların nezdinde farklı bir anlamı vardır. Gelin, maddelere onların gözünden de bir bakalım.

Kabullenme Gereksinimi

·         Toplum içindeki kabullenme gereksiniminden çok, algılarının genişlemesi gereği toplum içinde aslında var olan bir birey olduğunun farkına varıyorlar ve bunun arayışı içerisine giriyorlar. Eğer zaten ailelerinde bu farkındalık ile yetiştirildilerse, bu arayış kısa sürüyor.

Aidiyet

·         Her zaman gençleri bir grubun parçası olmaya çalıştığı için suçlarız. Ailesinde de onu dinleyebilecek insanların olduğunu söyleriz. Fakat unuttuğumuz bir şey var ki, çevresi, ev ve sokak arkadaşlarının dışına çıktıkça, okulda bulunduğu ortamdaki bireylerin karakterleri, aile özellikleri, oturdukları evlerin uzaklığı değişiyor. Ortamları gelişiyor ve büyüyor, konuşulan konular değişiyor.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Birden bire farklı özellikte, 25-30 kişi arasına giriyor ve buna adapte olmaya çalışıyorlar. Bu süreç yavaş ve meraklı ilerlediğinden bu ortam içerisinde bir süre kaybolup gidiyorlar. Birinde olmazsa, bir diğerinde gördükleri bir durum, o kişi ile iyi iletişim kurabilmek adına, yapması gerektiği bir durum haline geliyor. Bunlar kontrol edildiği müddetçe tehlikesiz konular olabilir.

Cinsiyet

·         Bazen hazır olmasalar bile cinsiyet yetilerinin farkına varıyorlar. Daha çocukluk dönemine ait bir kafa yapısında ve beklentisiz olmaları onları bu konuda ürkütebiliyor. Zaten kısa olan bu dönemde ürktükleri bir konuya alışma çabaları onları hırçın ve bir o kadar iletişime kapalı bir hale getirebiliyor.

Fiziksel Değişiklik

·         Ergenlik dönemine giren bir genç kızı en etkileyen olaylardan biri de fiziksel olarak yaşadığı değişimlerden biri diyebiliriz. Aynı cinsel yetilerinde olduğu gibi hazırlıksız oldukları konulardan biri de bu oluyor. Belirttiğimiz gibi, çocuk gibi düşünen birinin neredeyse yetişkine yakın bir vücuda sahip olması ya da bunun başlangıcını yaşaması onun, giyiminin, bedeninin, hatta sevdiği renk ve baskıların değişmesine sebep oluyor.

Aileden Uzaklaşma

·         Yeni ortamlar edinmesi, yaşı kaç olursa olsun bir bireyin her zaman bulunduğu ortamdan uzaklaşmasına sebep olabilir. Hele ki, bu daha yeni olgunlaşan, fiziksel ve ruhsal değişimlerini, aynı onun gibi ve onunla aynı zamanda yaşayan birileri ile konuşma ihtiyacı olan bir genç kızsa… Ailesinden uzaklaşıp, içine kapanık gibi görünmesi bu sebeptendir. Aslında uzaklaşmaz. Konuşması gerekenleri başkalarıyla paylaşıyor ve paylaşma ihtiyacını gideriyor diyebiliriz.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Bir Genç Kız İçin Moda Ne Zaman Başlar?

Erkeklere nazaran kızların ilgisi daha yatkın olduğu için, moda konusunu kızlar üzerinden ele alabiliriz. Bir genç kız ne zaman ki, fiziksel özelliklerinin geliştiğini ve değiştiğini fark etmeye başlar, işte o zaman onun için moda başlamış, demektir. Çünkü zaten kendisi farkında olmasa da giydiği beden, modeller ve renkler değişecektir. Ne kadar sevse de o pembenin tonu illa ki değişir. Canlı ve sevimli renklerdense, koyu renkler tercih edilir. Moda onlar için dünya trendlerinin şirketler arasında satın alınması değil, arkadaştan arkadaşa bulaşmasıdır.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Bir genç kızın giyim tarzına ailesinin müdahalesi ya baskı yolu ile olabilir ya da ailesinin çocukluğunda onun kafasında oluşturduğu kadardır. Artık kendisi için seçme ve seçileni beğense bile asla giymeme zamanıdır. 🙂

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

 

Aniden fiziksel anlamda geliştiği için, hiç giymeyeceğini sandığı iç çamaşırlarını giymek zorunda kalır. Bilinen çiçekli ve kalpli baskılar mazi olur, yerini yazı ve karalama baskılar alır. Sevilen renkler farklı taşınır.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Üst giyim seçerken, yakalar artık dikkate alınır, dekoltenin farkına varılır.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Vücut hatlarını belli eden, pantolonlar, taytlar, tişörtler, sevimli gelmeye başlar.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç kızlar ilk kez siyahın mucizesini keşfeder ve değişen fiziksel özellikler sayesinde siyaha, dantele ve tüle ilgi başlar.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Hızla yayılan görsel istekler, araştırabilme ve takip edebilme yetileri, marka ve yabancı yazı ilgisini ön plana çıkarır. Bu konu da yetiştirilme tarzına bağlı, kısa süreli atlatılabilen ve hızla olgunluk kazanılan diğer bir durum.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Bazen alınan giyim modellerine karşı koyulamasa da, onu aksesuarla ile genç kız giyimine benzetme çabası ortaya çıkar. Yetişkinlerde görülenin, kısmi olarak kopyalanması görülür.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Saç modelleri çeşitlenir ve parlatıcı, şeffaf rimel gibi silik ama onları iyi hissettiren makyaj malzemeleri devreye girer.

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç Kız Olmak Ve Genç Kız Modası

Genç kızların bu dönemi sağlıklı atlatabilmesi, yorulmaması ve sizi bu gerginlikleri ile yormamasının ancak tek taraflı anlayışa bağlı olduğunu söyleyebiliriz. O taraf da bu hızlı ve kısa süreç için aile oluyor. Şimdiden kolay gelsin… 🙂


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir