Etnik Giyinmenin Farklılığı

Etnik Giyinmenin Farklılığı

Etnik giyinmenin farklılığı nedir hiç düşündünüz mü?  Neden bazı kadınlar özellikle bu tarz giysileri zamana mekana bağlı olmaksızın tercih eder ve yine hiç düşündünüz mü, etnik tarzda olan giysilerin modası hiç geçmediği gibi doğru bir şekilde tamamlandığı zaman her yere gidilebilir?

Etnik Giyinmenin Farklılığı

İşte ben de bu yazıda kendim de etnik tarzda ağırlıklı olarak giyinen biri olarak en iyi tanıdığım kendimden yola çıkarak işin ipuçlarını vermeye çalışacağım.

Etnik Giyimin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Etnik Giyinmenin Farklılığı

Yukarıda yer alan iki fotoğraf birbirine benzemiyor ama aslında ikisi de etnik giyimin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Ama bu konuya gelmeden önce öncelikle bu grupta yer alan ürünlerin neler olduğuna bakacak olursak şunlar söylenebilir:

  • Etnik kökenli elbiseler
  • Değişik tarzda genellikle el emeği göz nuru camdan tahtadan ve deriden yapılan kolyeler, yüzükler, bileklikler
  • Kilim vb. motifli kumaşlar ve desenler
  • El dokuması ürünler
  • Değişik tarzda kemerler
  • Yöresel özellikler taşıyan şapkalar, bereler
  • İşlemeli kumaşlar
  • Klasik tarzda olmayan çizmeler, botlar, ayakkabılar ( Gaziantep bölgesine ait olan yemeni buna en güzel örnektir)
  • Ve elbette ülkelerin geleneksel kıyafetleri
  • Özel tasarım genellikle el emeği göz nuru olan işlemeli  çantalar

Nasıl Kullanılır?

Etnik giyim konusunda bu hap bilgileri verdikten sonra şimdi biraz da nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir:

Etnik Giyinmenin Farklılığı

Böylesi bir giyim dıştan çok kolay giyilebilir gibi görünse de aslında işin iç yüzü hiç de öyle değildir ve bu tarz ürünler satan bir mağazaya giderek böylesi ürünler alınarak giyilmesi bu tarzda giyildiği anlamına gelmez.

İşin özünde bu giyim tarzının ciddi anlamda bir ruhu vardır ve o ruha en uygun biçimde giyinilmesi gerektiği unutulmamalıdır ama işin püf noktaları öğrenildikten sonra rahatlıkla da giyilebilir. Zaten insan bir kere bu giyim tarzına alıştığı zaman çok da kolay vazgeçmesi mümkün değildir onu peşinen söylemek gerekir.

Aslında işin özünün son derece basit olduğunu hemen söyleyeyim. Yani önce kişinin diğer giysilerde olduğu gibi kendi bedenini çok iyi tanıması ve ona uygun tercihler yapması gerekir. Yani kilolu, kısa ya da uzun boylu olma durumlarına göre tercihlerini yapmalı ve içinde en güzel görüneceği giysileri seçmelidir.

Etnik giysiler karmaşık giysilerdir o yüzden tepeden tırnağa böyle giyinmek yerine üstte görülen giysilerden de anlaşılacağı üzere modernleştirerek ve sadeleştirerek giyilmesi gerekir. Renk ve desen uyumu da tam bu noktada devreye girer zira gerek kullanılan giysilerin birbiri ile renk uyumu çok önemlidir. Gerek ise kişinin kendi ten rengine en çok uyan giysileri seçmesi gerekir.

Yine bu noktada en dikkat edilmesi gereken husus eğer böylesi bir elbise giyiliyorsa altına stilletto ayakkabı giyilmesinin ortaya absürd bir görüntü çıkaracağıdır ki bu noktada evet giysiler modernleştirilebilir ama ana tarza uygun  aksesuar, ayakkabı ve çanta tercihleri yapılmalıdır.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir