Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek, demek ne anlama gelir, düşündünüz mü ya da bir çocuk için moda ve trendler ne demektir? Çocuklar çoğu zaman, çocuk modası ve kendileri için hazırlanmış trendlerle ilgilenmezler. ‘İçlerinden geldiği gibi davranan tek varlık, çocuktur!’ dersek, yanlış olmaz. Bu durumda giyimlerini takip etmek ebeveynlerine kalır.

Çocuk Modası Nedir?

Yetişkinlerin takip ettiği moda dünyası ile çocuk modası aynı şeyler değildir. Özellikle, küçük çocukların modadan pek de haberi olmaz. Daha önce de farklı bir yazımızda modanın sadece giyim olmadığından ve birçok sektörü içinde barındırdığından bahsetmiştik. Birçok sektör derken anlatmak istediğim, teknolojinin, tekniklerin ve insana dair birçok ürünün de moda dünyasında yer almasıyla alakalı oluyor. Moda denildiğinde akla her ne kadar giyim ve çeşitlilik gelse de, spor giyim, çocuk giyimi gibi gruplarda moda ve trendler genellikle algılananın dışında ilerler. Çocuk modasında trendler ebeveynlerin algılayabileceği nitelikler barındırır ve görsel açıdan çoğunlukla anne baba gibi aile bireylerine hitap edecek özellikte olurlar.

Çocuk Modası Ve Sağlık

Çocuk modasında ilk etken, yetişkin modasında olduğu gibi beğenme, beğenilme ya da dikkat çekmek değildir. Nasıl ki, spor giyim tercih ederken önceliği, amaca yönelik ve esnekliğe veriyoruz, çocuk modasında da bu gibi özellikler bulunuyor. Yaş gruplarının 0-6 gibi küçük aralıklarda olması sebebiyle çocuk modasında sağlık faktörü her zaman ön planda tutulmaya özen gösteriliyor. Ebeveynler başta olmak üzere firmalar için de dikkat çekebilmek ve tercih edilmek adına sağlık her zaman tasarımların birincil niteliği oluyor.

Peki, sağlık ve çocuk modasını nasıl bağdaştırırız, düşündünüz mü? Eminim ki, çocuğu olan hanımların her koşulda ilk göz önünde bulundurduğu özellik sağlıktır. Fakat daha bunu deneyimlememiş olanlar için belirtelim ki, bu durum alışveriş yapmadan ve tercihlerimize karar vermeden önce biraz araştırmaktan geçiyor. Oyuncaktan tutun, çocuğunuzun giyimine, mama yediği tabağa, çatala, su içtiği bardağa kadar farklı seçim yapabileceğiniz firmalar ve markalar bulunuyor. Bu markaların çoğunun üretimleri hakkında bilgi sahibi olabilmeniz mümkün.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Moda yönüyle bakıldığında dikkat edeceğiniz ufak noktalar olabiliyor. Zaten çocuk modası alanında ebeveynler epey bilinçlendiği için, mağazalarda ürün seçimi yaparken pek çok etiket görebilirsiniz. Firmalar bu bilinçlenmeyi fark ettiğinden, ürün ve fiyat etiketleri dışında özel ürün etiketi denilen bir etiketleme türü kullanıyor.

Organik Ürünler

Organik pamuk, yüzde yüz bambu lifi gibi ibarelerin bulunduğu özel etiketler ve paketlemelerle karşılaşabilir ve bunları tercih edebilirsiniz. Burada bir önemli konu da bu etiketlemeler ve içlerindeki ürünler kalite ve fiyat özelliğini arttıracaktır. Elbette, hiçbir şey çocuğunuzdan önemli olamaz ama bu konuda suiistimal edilmemeye ve pahasından daha fazla almamaya da özen göstermelisiniz.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Aynı zamanda bu ürünler sadece giyimle kalmayacaktır. Bakım ürünleri, çocuk odaları gibi çocuğunuza ve trendlere dair ürünler de her zaman kontrol edilmeli ve çocuğunuza, teneffüs edeceği havaya, uygun olmalıdır.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuklar Ve Güvenleri

Çocuk modasının içerisinde kendi çocuğunuza ve onun giyimine hakim olabilmek hiçbir zaman kolay olmayacaktır. Özellikle bu durum yaşı arttıkça, ev ortamından dışarıya çıkmaya başladıkça ve arkadaş faktörü devreye girince eskisinden daha zor olacaktır. Buna baştan hakim olabilmek ise çocuğunuza bu konuda güven vermenize bağlı diyebiliriz.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocukların güveni sandığınızdan çok daha yüksek ve sağlamdır. Öncelikle güvenmeye her haliyle hazırdır ve bir sözünüze güvenebilirler. Örnek vermek gerekir ise, hiçbir yetişkini camın kenarında oturmaya ikna edemezsiniz. ‘Sen otur, ben tutacağım seni’ derseniz size deliymişsiniz gibi bakacaklardır. Oysa çok kez şahit olmuşsunuzdur ki, bir çocuğu buna ikna edebilirsiniz. Aynı bu konuda olduğu gibi giyimlerine de ikna etmek belli yöntemler ile kolaylaştırılabilir. Bu konu da boş olurlar ve doldurmak, öğrettiklerinizin kalıcı olmasını sağlamak, bu işi doğru yapıyor olmanızla alakalıdır.

1-      Çocuğunuza Hediye Paketi Muamelesi Yapmayın!

Bazı ebeveynler çocuklarını süslemekten, rengarenk giydirmekten, onlar için farklı aksesuarlar kullanmaktan hoşlanabiliyorlar. Unutmayın ki, önemli olan bir çocuğun şirinliğinden öte, sağlığı ve rahatlığı olmalıdır ve süslü, abartılı ürünlerin çoğu sentetiktir. Bu gibi aksesuarların kullanımlarında dikkatli olunmalı.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

2-      Çocuğunuza Örnek Olun!

Çocuğa örnek olmak onun gibi giyinmek ya da çocuğu sizin gibi giydirmek değildir. Eğer onu kendinize yakın veya kafanızda doğru bulduğunuz bir tarzda giydirmek istiyorsanız, örnek olmalısınız. Bunun için anne- çocuk kombinlerinden yararlanabilir, bu kombinleri renk ve desen uyumuyla kendiniz de sağlayabilirsiniz. Üstelik bu durum sizin ve ileriye bırakacağınız anılarınız için eğlenceli bile olabilir.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

3-      Ona Fikrini Sorun!

Çocuğunuz küçüktü ve her şeyini siz alıyor, siz kombinliyordunuz. Fakat büyüdü ve artık bir şeyler değişmeye başladı. Bir de kendini ifade edebiliyor ise, ona ne giymesi gerektiği konusunda kesinlikle diretmeyin! Ona da seçenekler sunun. Mevsim olarak ne giyeceğini bilmiyor ve daha bunu algılayamıyorsa, seçtiğiniz aynı ürünün birkaç farklı rengini ona uzatarak, ‘ne dersin? Hangisi seni daha mutlu eder?’ gibi sorular yöneltin! Bu durum hem ona yardımcı olduğunuzu hem de fikirlerini önemsediğinizi belirtir.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk modası içerisinde onu yönlendirdiğiniz gibi, kişisel gelişimine ve kendini ifade edebiliyor olmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.

4-      Kaliteyi öğretin!

Günümüzde kalite ve maddiyatın paralel ilerlediğini söyleyebiliriz. Maddiyat açısından ne durumda olursanız olun, alamayacak dahi olsanız, kalitenin ne olduğunu çocuğunuza öğretin. Bu deneyim, onun farkı görmesini, seçici olmasını ayrıca ısrar etmemesi gerektiğini ona öğretecektir. Kendi tarzına ve giyimine karar vermeye başladığında ilk kullanacağı şey, bu öğreti olacaktır.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Farklı bir noktaya değinmek isterim. Maddiyatın ve marka değerinin her zaman kalite olmadığını da bilmeli. Bu durum da, özellikle günümüz koşullarında, kalitenin yanında öğrenmesi gerekenlerden biri olmalı.

5-      Onları Karşılaştırmayın!

Hem davranış, hem giyim açısından çocukları arkadaşlarıyla, kardeşiyle karşılaştırmayın. Bu şekilde özenmesine veya tam tersi giyiminden nefret etmesine, içine kapanmasına sebep olabilirsiniz. Çünkü giyim, hayatımızda bizi en göz önünde tutan ve tanıtan noktalardan biridir. Giyimin, bir sınıf ayrımı olmadığını öğretmelisiniz. Bu sadece giyimi kısıtlı olanlar için değil, aksine çok rahat bir şekilde çocuğunu çocuk modasıyla, trenlerle, gardırobu dolu bir şekilde büyütenler için de geçerli olmakta. Çocuk, giyiminin iyi olmasını, bir tarza sahip olmasını diğer çocuklara karşı bir üstünlük olarak görmemelidir. Bu imkanları ona sağlamak, sadece geleceğindeki giyim tarzını desteklemek için olmalıdır. Aksi takdirde, ergenlik çağında marka giyinmeyi kalite olarak algılamış değil de, arkadaşlarına göstermekle bağlantı kurmuş bir çocuk yetiştirebilirsiniz.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Tüm çocuklar ve giyim tarzları birbirinden farklıdır. Onlara farkı görmeleri için izin verin.

6-      İkizler

Çocuk modasında ikizler için pek çok kombinler bulunur. Çoğunlukla aileler onları bir örnek giydirme taraftarıdır. Aynı renkler, aynı desenler küçük yaştan itibaren giydirilir. Hatta ikiz kız kardeşlerin biri pantolon giyiyorsa, diğeri etek giymez. Evet, bu durum kendilerini ifade edene kadar ebeveynlerin tercihidir ve bir yere kadar doğru sayılabilir. Fakat bilimsel bir gerçeğe göre, çoğunluktaki ikiz kardeşlerin tarzları, zevkleri, istekleri birbirinden oldukça farklıdır. Anne ve babanın bir yerden sonra buna izin vermesi ve kendi giyim tarzlarını oluşturmalarını beklemesi gerekir.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Amerikan kadın oyuncularından Marcia Cross’ un ikiz kızları, Savannah ve Eden, buna en iyi örneklerden biri olabilir. Biri oğlan çocuğu gibi, maskulen giyinmekten hoşlanıyorken, diğeri hanım hanımcık ve feminen bir tarza sahip.

2019 Çocuk Modasında Neler Ön Planda?

Tüm öncelikli koşulları gerçekleştirdikten sonra eğlenceli kısma geçebilir ve trendleri inceleyebilirsiniz. 2019 trendlerinde çocuk modası oldukça renkli diyebiliriz. Yetişkin modasının renklerinden bahsetmiş ve canlılığını anlatmıştık. Çocuk modası renkler konusunda trendleri ikiye katlıyor. Markların çocuk modelleri üzerlerinde bin bir tonu taşıyor diyebiliriz.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk modasında trendler seçilirken son birkaç sezondur zaten onların hayal dünyaları kullanılıyordu. İnandıkları ve hayal dünyalarının genişliği tasarımcılara da geniş bir yelpaze sağlıyordu. Bu ve gelecek sezonda da gelenek bozulmuyor. Hayal dünyasına dair çeşitlilikler aynı çocukların resmettiği gibi karışık karalamalar halinde desene dönüşüyor ve hayal edemediğimiz kadar çok renkte baskılanıyor.

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Çocuk Modası Küçük Bir Çocuğun Tarzını Belirlemek

Sezonda çocuk modası için ön planda tutulan uzay, batı rüzgarı, deniz, çiftlik gibi temalar altında tasarımlar yapılıyor olsa da ana temanın renk olduğunu söylemeden geçmeyelim. Çocuğunuzu özgür bırakın! Kendine bir renk seçmesi ile 2019 çocuk modası trendlerini ilk girişi yapmış olun!

 


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir