80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak! Küçük bir zaman yolculuğuna ne dersiniz? Mutlaka 2019 yılının trendlerine, renklerine, modellerine şöyle bir göz ucuyla da olsa bakmış olmalısınız. Gümbür gümbür gelen renkli bir kış ve devamında cıvıl cıvıl geçecek olan bir yaz sezonu ile karşı karşıyayız. Peki, 2019 trendlerinde dikkatinizi çeken, sizi alıp eskilere götüren ya da burnunuza nostalji kokuları getiren bir şeyler oldu mu? Tabi ki o unutulmaz ve efsane 80ler modasından bahsediyoruz. Siz de, sonbahar/kış 2018-2019 sezonu defilelerinde ve moda başkentlerinin sokaklarında gördükleriniz ile 80ler ruhu arasında, birkaç ortak nokta fark ettiniz, değil mi? Biz 2019 sezonuna ait görünümleri inceledik ve 80lere dair birden çok fazla ortak noktaya ulaştık. Size de moda dünyasına her şeyleri ile imza atan bu iki sezon arasındaki büyük benzerlikleri göstermek istiyoruz. Bu yazı ile 80ler modasının, bu yıl üzerindeki büyük etkisini çok yoğun hissedecek ve bir süreliğine geçmişe geri döneceksiniz.

2019 Modellerindeki 80ler Ruhu

Şimdi gelelim bu iki sezonun benzer yönlerine… 80ler ruhuna ve 2019a ait en belirgin özelliği modellerde görüyoruz. Yakalar, Boğazlar, kol düşüklükleri, beller, adeta 80ler modasını bugüne geri çağırıyor diyebiliriz. Solda 80ler modası, sağda 2019 trendleri olmak üzere görselleri sizin için derledik.

Büyük Yakalar

Erkek yakalar, zaten kadın modasında, maskulen tarzların asla vazgeçmediği yaka modellerindendir. Fakat kocaman bir erkek yaka görüyorsanız, o ya özel bir tasarımdır ya da 80ler ruhu… 🙂 Elbette 2019 defilelerinde ve sokak stilinde büyük erkek yakalar ile o kadar çok denk geldik ki, insan 80leri gözünün önüne getirmeden duramıyor. Takdir sizin!

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Uzun Ve Biriken Boğazlar

Özellikle kazaklarda kış modasının olmazsa olmaz özelliği boğazları oluyor. Fakat bu sezon boğazlar, neredeyse iki katına çıkıyor. Tıpkı 80ler moda dünyasında Claude Montana isimli Fransız tasarımcının elinden çıkan uzun ve abartılı boğazlar gibi…

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Geniş Omuzlar

Vatka diyelim ve susalım, gözler önünden 80ler geçer zaten. Bu sezonda 80lerde gördüğümüz kadar abartılı ve vatkalı üstleri görmesek bile, oversize giyimler yine o geniş omuzlu görüntüyü sağlıyor. Bilhassa maskulen detaylı tasarımlarda o vintage ruhu kesinlikle hissedeceksiniz.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

İri Pilili Bol Süvari Pantolonları

80lerde anvelop bluzlar ve iri kemerler ile tercih edilen yüksek belli, iri pilili, hatta birkaç piliden oluşan ve paçaları daralan süvari pantolonlarını, 2019 sezonunda da daha modern halleriyle moda dünyasına kabul ediyoruz. Görselde gördüğünüz gibi, deri kumaşlardan dikilmiş halleri hem 80leri hissettirecek hem de yeni tarz arayışından da sizi mahrum bırakmayacak gibi gözüküyor.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Renkli Kazak Modelleri

Renkli kazakları iki ayrı kategoride incelediğinizde bile yolunuz 80ler durağına çıkıyor. Renklerin hepsini barındırmakla kalmıyor, bir de modelleri ile geçmişi hissetmenize sebep oluyorlar. Düşük omuzları ve salaşlıkları bu kazakları, sanki 80ler modasına daha da yaklaştırmış.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Oversize Modeller

Büyük bedenler, salaş modeller ve birbirinin üstüne kapanan kaban kapakları, 80lerden günümüze gelmiş ve büyük beğeni topluyorlar. Sokaklarda rahatlığı ile de en çok tercih edilen tasarımlar arasında yer alıyorlar. Farklı renklerde çizgilerin oluşturduğu ekose desen detayını da göz ardı etmemeli!

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Ultra Yüksel Bel Pantolonlar Ve Belirgin Kemerler

Beller bir önceki sezon yükselmiş ve boyfriend pantolonların yerine, momjean denilen anne model havuç pantolonlar gelmişti. Rahatlık her zaman ön planda ve 80leri memnuniyetle geri çağırmak için yetiyor. 2019 sezonu bir önceki trendlerin üzerine çıkıyor. Yalnız kumaşlarda değil denimde de beller ultra yükseliyor ve kemerler ile belirginleşiyor.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

2019un Ve 80ler Modasının Belirgin Rengi

Halihazırda renklerin çoğunu benzettiğimiz ve birleşimlerinin, rengarenk hallerinin bile birbirini anımsattığı renk trendleri dışında, en belirgin renklerden biri camel renginin açık, koyu ve kızıla vuran tonları.

Bu renk 2019 renk trendlerinde ‘Almond Buff (Badem Rengi Deve Tüyü)’ ismi ile bizlere sunulmuştu. Trendler içinde bu rengin avantajının çoğu renk ile uyum sağlıyor olduğundan ve tüvit, kaşmir gibi kumaşlarda sıklıkla göreceğimizden bahsetmiştik.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Yani deve tüyü, taba, turuncu, kiremit rengi arasında gidip gelen ve ton sur ton tekniğinin dibine vurulan renklerden biri. 80ler modasını burnumuzda tüttüren, 2019a ayrı bir renk katan bu tonlar özellikle moda başkentlerinde, sokak stilinin vazgeçilmezlerinden oluyor.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

2019 Kumaşları 80ler Modasını Asla Aratmıyor!

Modelleri, Renkleri Bir yana koyduk. Bu sene öyle kumaşlar ve aksesuarlar ile karşılaşıyoruz ki, abartılı abartılı 80ler ruhu… O efsane zamanın parlaklığı, renkliliği ve canlılığı 2019 yılının tümüne yayılmış ve kendini görmeyene, bilmeyene bile hissettirir cinsten. En ön plana tartışmasız, her zaman deriler çıkıyor. Kış mevsiminde en çok tercih edilen kumaş olan derilerin, hem tümüyle bütün parçalarda kullanılması hem de her rengin defilelere taşınması, 2019 sezonuna yerleşen 80ler ruhunu kanıtlar nitelikte.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Devamında ise 80ler modasına dair ışıltıyı bu sene iliklerimize kadar hissediyoruz. Pantolonlar, kazaklar, bluzlar ışıltıyı sevmekten bıkmayan hanımlara 2019un hediyesi oluyor. 80ler modasına benzerliği ve aşırılığı da gözlerden asla kaçmıyor tabi.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

2019 Desenlerinde 80lerin İri Ekoseleri

İri Ekoseler diyoruz çünkü bu kadar büyüklerini bir 80lerde görmüştük herhalde. Renkleri, ekose raporlarının sıklıkları, büyüklükleri bile ancak bu kadar 80ler modasına benzeyebilirdi.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

80lerin Kombinleri 2019a Taşınıyor!

Tasarıma dair malzemeler ve renk benzerliklerinin yanı sıra, defileler ve sokak stilleri için yapılmış kombinlerde de 80ler ile yine karşılaşmak durumundayız.

Tek Renk Takım Elbise Kombinleri

80ler dünyasının o içine başka renk karışmamış kombilerini bilenler, mutlaka hatırlar. İşte o kombinler zaman yolculuğuna çıkıyor ve günümüze geliyorlar. Belli ki bu 80ler ruhu ile uzun süre de kalıcılar. Hem düz renkli kumaşlarda hem desenli kumaşlarda, alt üst takım kombinleri görüyoruz.

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

Kazak- Etek Kombinleri

Vatkalı omuzlar, düşük kollar, ince beller, kazak üzerine midi boy, kloş etekler, kısa botlar, uzun şallar, iri, kazayağı desenli kalın kabanlar… Akla direk 80leri ve soğuk kış havalarını getiriyor. Bu sezon ve 2019 a sarkan günlerinde bu tip kazak üzeri midi boy etek ve üzerine de kemerli, büyük beden kabanlı kombinleri çok göreceğiz, emin olun!

80ler Ruhu 2019 Yılında Yanımızda Olacak!

80ler ruhu sizi çağırıyor. Alışverişler yapılmadan önce, varsa şimdiden eski anne kazakları, etekleri, eşarpları çıksın ortaya. 🙂


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir