Ten Makyajında Çok Sık Yapılan Hatalar-Adım Adım Ten Makyajı

Ten Makyajında Çok Sık Yapılan Hatalar-Adım Adım Ten Makyajı

Bugün beraberce ten makyajında yapılan hataları değerlendirip,doğru bir ten makyajı için gerekenleri konuşalım.Sizde yüzünüzde yada başkalarında gördüğünüz o kalıp fondöten görüntüsünden sıkılmadınız mı?O zaman yazıya geçelim.

Ten Makyajında Çok Sık Yapılan Hatalar-Adım Adım Ten Makyajı

Ten Makyajı

Aslında ten makyajının doğrusu yoktur.Cildinizi tanıyıp neye ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz.Ve kapatmak istediğiniz kusurları belirleyip ona göre hareket etmelisiniz.Unutmayın ki herkesin kusurları var ve onları kapamak zorunda değilsiniz.Ama diyelim ki özel bir gün ve cildinizin güzel görünmesini istiyorsunuz.O zaman bu hataları yapmayın ve doğru sırayla ilerleyin.

Cilt Temizliği Ve Nemlendirme

Ten makyajı öncesi iyi bir taban için cildinizi temizlemek çok önemli.Bir gün önce cildinizin ihtiyacına göre temizleyici,nemlendirici maske uygulayabilirsiniz.Gün içinde ise ilk adım olarak bir peeling yada yüz yıkama ürünleri işinizi görecektir.

Yaptığımız peeling ölü deriyi,pürüzleri alarak cildimizin daha düzgün olmasını sağlayacaktır.Üzerine mutlaka nemlendirici uygulamalısınız.Böylelikle cildimiz neme doyacak ve üzerine uygulayacağımız her üründen daha güzel sonuç alacağız.

Ten Makyajında Çok Sık Yapılan Hatalar-Adım Adım Ten Makyajı

Yapılan en büyük yanlışlardan biri cildi nemlendirmeden makyaja başlamak.Kuru cilt üstüne uygulanan her ürün kendini hemen belli edecektir.Ciltle bütünleşmeyecek ve pul pul olup,kötü görünecektir.Bunun için ölü deriden arındıktan hemen sonra göz çevremizi ve yüzümüzü nemlendirip bir 5 dakika kadar beklemeliyiz.Bu sırada cilt nemlendiriciyi emecektir.

Şimdi diğer cilt kusurlarımızı kapamaya geçebiliriz.

Baz Uygulaması

Yüzümüzde ki kusurları kapamaya geçmeden önce isteğimize bağlı olarak baz uygulayabiliriz.Bu bazlardan bazıları sadece kalıcılık vaad edebilir bazıları ise hem kalıcılık hemde ciltteki gözenekleri ve çizgileri saklamayı vaad eder.Siz isteğinize bağlı olarak bir tane edinebilirsiniz.

Bazı uyguladıktan sonra cildinize 3-5 dakika emmesi için müsade edin ve öyle devam edin.

Ten Makyajında Çok Sık Yapılan Hatalar-Adım Adım Ten Makyajı

Ten Ürünü Seçimi Ve Uygulama

Doğru ten ürününü seçmek en önemli adım.Cildiniz kuru ise nemlendirici,daha parlak duran fondötenlere yönelmelisiniz.Cildiniz yağlı ise pudralı ve mat fondötenler tercih etmelisiniz.Tabi ki illa yağlı cilde sahibim diye mat fondötenler kullanmak zorunda değilsiniz.Pudra ile sabitleme yönteminide kullanabilirsiniz.

Ten ürünü deyince aklınıza hemen fondöten gelmesin.Günümüzde artık yaygın şekilde kullanılan fondöten kadar kapatıcı ve fondötenlerden daha ince yapılı BB kremler mevcut. BB kremleri de tercih edebilirsiniz. Hatta cildiniz çok lekeli değilse ve yüzünüzde sadece renk bütünlüğü sağlamak istiyorsanız CC kremleri tercih edebilirsiniz.

Fondöteni uygularken yüzünüze çok kalın tabaka şeklinde sürmemeye dikkat edin.Hatta bir yüz yağı kullanarak fondöteni biraz açabilirsiniz.Ve cilde küçük noktalar halinde,cilde yedirerek işleminize devam edin ki daha doğal sonuç alabilin.Bir ten ürünü ne kadar ince yapılı ve doğalsa sizde o kadar mükemmel durursunuz.

Uygulamayı ellerinizle de yapabilirsiniz.El ısınız ile ürün teninizle daha iyi bütünleşebilir.Aynı şekilde ıslak makyaj süngeri kullanmakta ürünü teninize oturturken,fazla gelen ürünü emip sizi fazla üründen kurtaracaktır.Fırça sevenler ise tok kıllı iz yapmayan fırçaları yada yarı doğal yarı sentetik duo fiber fırçaları kullanabilirsiniz.Fırça izi kalmamasına dikkat edin.

Ten Makyajında Çok Sık Yapılan Hatalar-Adım Adım Ten Makyajı

Göz Altı Kapatıcısı

Ten ürünü sonrası ise göz altı kapatıcısına geçebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken noktalar kapatıcının kremsi yapıya sahip olup göz çevrenizi kurutmaması ve göz etrafındaki çizgilere dolup onları ortaya çıkarmaması.Bu aşamada yapılan hatalardan birisi kapatıcının tenden çok açık renkte kalması. Malesef bu yanlış çok sık yapılıyor ve çok kötü duruyor.Evet göz altının normal ten rengimizden bir tık açık renkte olması tavsiye ediliyor ama bazıları bu işi abartıyor.

Yalnızca bir ton açık renkte kapatıcı işinizi görecektir.Uygulamayıda herkes üçgen şeklinde yapacak diye bir kural yok.Kimisi yuvarlak uygulamayı sever kimisi üçgen kimisi sadece göz pınarına yakın kısmı kapatır.Buda tamamen sizin tercihinize kalmış.

Eğer göz altlarınızda morluklar varsa kapatıcı öncesi kapatıcının grileşmemesi için corrector yani renk düzenleyici uygulayabilirsiniz. Burada da dikkat edilmesi gereken husus göz altının ne kadar mor ise o kadar somon-turuncu corrector edinmelisiniz.

Kimileri çok mor olan göz altlarına içerisinde az somon rengi barındıran kapatıcı uyguladığı için yeterli gelmiyor,hatta hiç corrector uygulamıyor bu yüzden göz altları gri kalıyor.Birde açık renk olan kapatıcı ile görüntü kötü bir hal alıyor.

Yüzü Renklendirme

Cilt kusurlarımızı tamamen kapadık yada kapamayıp sadece biraz cilt rengimizi eşitledik.Ve sıra geldi yüzü boyutlandırıp,renklendirmeye.Bunun için allık,aydınlatıcı,kontur pudrası,bronzer gibi ürünleri kullanabiliriz. Bundan sonraki ürünleri yine istersek krem yada toz ürünler kullanabiliriz.

Yine bu aşamada da asla doğru diye bir şey yok.Dikkat etmeniz gereken husus bol bol ve çok üst üste uygulamalar yapmamanız.Dozunda ve yine doğal uygulamalar yapın.Herkes kontur uygulamasını öyle yapıyor diye sizde çok keskin hatlar çizmek zorunda değilsiniz.Yada herkes allığı top şeklinde elmacık kemiklerine uyguluyor diye sizde öyle yapmayın.Her yüz tipine her uygulama gitmez.Burada yüz tipinizi bilerek ve deneyerek size uygun uygulama biçimlerini keşfedin.

Mesela sadece allık ile yüzünüze renk verebilirsiniz.Biraz aydınlatıcı da kullanabilirsiniz.Yada hem kontur yapıp hem aydınlanıp hemde allıkla makyajı bitirebilirsiniz.Bu aşama tamamen size kalmış.Nereye gittiğinize göre yada sizin nasıl sevdiğinize göre şekillenir.Yapay durmamasına dikkat edin yeter.

 

Benim size ten makyajı hakkında söylemek istediklerim bu şekildeydi.Umarım ilinize yarar ve öğrendiğiniz bilgilerle istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere,sevgiyle kalın.

 

 

 

 

 

 


Hakkında Buse Albayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir