Kalıcı Makyaj Sanatçısı Olmak istiyorsanız, Okumalısınız!

Kalıcı Makyaj Sanatçısı Olmak istiyorsanız, Okumalısınız!

Sevgili beautyperry.com takipçileri, güzellikle ilgili en doğru bilgilere ulaştığınız sitemizde kalıcı makyaja dair yeni bilgiler paylaşmak istiyorum sizlerle (:

Kalıcı Makyaj Sanatçısı Olmak

Bir önceki yazımda kendimden ve kalıcı makyajın neleri içerebileceğinden bahsetmiştim, biraz da bu işin bir sanat olduğundan ve sanatsal kabiliyet gerekliliğinden… Bugünse kullanılan ekipman ve ürünlerden, makyözlük nasıl bir meslek, makyözlerin dikkat etmesi gerekenler, kalıcı makyaj malzemelerini uygun fiyata nasıl alacağınıza kadar kalıcı makyaj konusunda edindiğim tecrübelerimi ve önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Kalıcı makyaj malzemelerini uygun fiyata nasıl alabilirsiniz?

Ne yazık ki ülkemiz piyasasında satılan ve bir kalıcı makyaj sanatçısının sahip olması gereken her şey; -kredi kartıyla yapılan son derece güvenli olduğuna inandığım-tr.aliexpress ve benzeri, Uzakdoğu kökenli sitelerden çok ama çok uygun ücretlere mukabil getirtilmekte ancak neredeyse 20 katı fiyatlarla satışa sunulmakta. Bu inanılmaz bir şey, ne diyebilirim ki! Açıkçası ben de sekiz yıl öncesinde inanılmaz fahiş rakamlarla aldım makinemi, bir yıl kadar tüm ihtiyaçlarımı da çok yüksek rakamlar üzerinden yine Türkiye içinden tedarik etmeye devam ettim. Ancak yine sanatımla alakalı internette yaptığım bir araştırma sırasında güzel bir tesadüfle bu işin kaynağına ulaştım (:

Başlarda bir Çin halk Cumhuriyeti sitesi olduğu için ve kargomun 4-5 haftada elime ulaşacak olmasında ötürü biraz çekimser, düşük rakamlarda yapmaya başladım alışverişlerimi. Ürünlerim elime geçtikten sonra ise titizce inceledim ve bir süredir ülke piyasasından fahiş rakamlara satın aldıklarımla karşılaştırma fırsatı buldum. Ne hissettiğimi söylememe gerek yok, sanırım tahmin edersiniz. Zira hem iyi bir şey yakalamış olmanın verdiği mutluluk hem de çok uzun zamandır aynı ürünlere inanılmaz yüksek bedeller veriyor olmanın verdiği “saflık” hissini aynı anda ifade edecek bir kelime dağarcığımda mevcut değil(:

Kalıcı Makyaj Ürünlerini Uygun Fiyata Alma

Son yedi yılda: çok ekonomik fiyatlara, makinemin makyaj esnasında herhangi bir arıza çıkarması ihtimaline karşın yedek, daha basit bir makine, tüm iğne ve microblading bıçak ve kalemlerimi edindim bu siteden. Ki her rengi 2 ila 6’şar ABD Doları olan bu kalemlerin tanesi Türkiye’de 70₺ civarında. Bu zaman zarfında edindiğim gözlemlerden çarpıcı diğer bir örnek ise kalem bıçakları oldu. Özelliğine göre, misal 3RL /5RL vs. gibi bir ürün mevzu bahis siteden 25 kuruşa satılıyorken bizim piyasamızda 2 ila 7 ₺ arası bir rakamla satılıyor.

Niyetim piyasayı topyekün eleştirmek değil. Nitekim aracı her firmanın kar koyacağını bilecek kadar ticaret bilgim var. Kendilerine mal olan ürüne ticari ahlak sınırları içerisinde kar konulması da son derece hakkaniyetli. Ancak yukarıda da bahsettiğim kadar uçuk artış yapılmasını kişisel olarak eleştirmek ve başka bir yol daha olduğunu paylaşmak da benim hakkım diye düşünüyorum…

Herkesçe malumdur ki, bu sanatın eğitim ve ekipman masrafları günümüz ekonomik koşullarında, belki de gerçekten yetenek sahibi, sanatçı ruhlu bir takım kişiler tarafından karşılanması zor bir meblağ. Bana kalırsa ekipmanlarınızın bir kısmını, yani ordan üç kuruşa getirtilip bize 30 kuruşa satılanları tr.aliexpress’ten yada muadili (ama benim tüm deneyimlerim tr.aliexpress’ten bilginize, diğerlerini denemeden büyük paralara siparişler vermeyin derim) sitelerden yapabilirsiniz.

Neler alınabilir diye sorduğunuzu duyar gibiyim! Benim deneyimlerime göre; microblading bıçakları, kalemi, yedek bir makine (makyaj esnasında oluşabilecek makine arızaları için), bu makinelerin kalemleri, iğneleri, plastik uçları, boya potaları, başlangıç setleri (hani şu size 500₺ ye satılan, ancak bu tür sitelerden yaklaşık 70₺ ye mal olan!), hatta boyalar…

Geldik en önemli hususlara! Makineniz ve kalıcı makyaj boyası çok ama çok önemli. Daha önce paylaştım, benim boyalarım “Make Up Star”ın nano teknolojiyle üretilmiş boyaları (cilt altında dağılma yapmıyor – biliyorum çünkü piyasaya çıktığı gibi kullanmaya başladım, neticelerinden çok memnunum), long time liner alman markası boyalar (Türkiye’de Ankara’da distribütörlüğü var), bu markanın makineleri de var ama fiyatları 36.000 ₺ gibi ve bu makineler, üretim yeri Almanya’ da da bu fiyatlara, değişmiyor yani), ama bu rakamları karşılamak tabii ki çok kolay olmadığından bu sanatla yeni ilgilnenler için diyorum tabi, yine çok güzel alman markaları mevcut, yani bazı konularda ucuza kaçamazsınız. Kaçmamalısınız.

Yaptığı sanattan kazandığıyla yaşayabilmek, ama aynı zamanda sanatının ruhuna kattıklarıyla ruhunu beslemek fırsatını elde edebilmiş biri olarak diyebilirim ki; öncelikle boyalarınız olmak üzere, makyaj esnasında kullandığınız uyuşturucu pomadınız (gerçekten iyi uyuşturulmalı ki uygulama esnasında uygulatan ve uygulayan huzurlu ve rahat olsun ve ortaya estetik, güzel bir eser çıksın. Ben yıllarca piyasada en bilinen Emla adlı kremi kullandım.

Ancak tüplerin içinin yarısının hava dolu olması ve buna rağmen fiyatının yüksek olmasından ötürü sürekli huzursuzdum?, daha iyisi olabilirdi ve onu bulabilirdim. İşte bu şiarla çok uzun yıllarda yaptığım ve araştırmalar neticesinde başardım da. Bir gün yurtdışında bulunduğum bir eğitim programında mekanın işletmesini yapan Rus hanım, orada ortak yürüttüğümüz çalışmaların ardından benimle kimyagerlerine yaptırttıkları ve dudak dolgusunda kullandıkları anestezik pomadı paylaştı. Tabii ki ben bu pomadı, kişinin de izniyle çoğalttım (: bunu benden bekliyordunuz sanırım (: ve tahmin edebileceğiniz üzere ince bir tabaka halinde sürülüp (bu sayede birçok uygulamada kullanabiliyorsunuz ) kaş / eye-liner uygulamalarında yarım saat kadar, dudakta 1 saat kesin -biliyorsunuz en ağrılı bölge- bekletiliyor. Netice acısız ve etkili bir uygulama.

Alanında eğitimler de veren biri olarak son sözüm, bir sanat, bir meslek edinmek gayesiyle eğitime gelenleri para olarak görenlerin değil; ruhunda sanat yatan ve mutluluğu hakkeden iyi kalpli insanların kazanması dileğiyle… Baharı karşıladığımız şu güzel, ışıl ışıl günlerde, güzeli hissedip, güzeli yaşamak dileğiyle…

Uzun ara için üzgünüm. Ancak tüm yoğunluğa rağmen en kısa sürede sizlerle bir daha görüşebilmek ve bu işin bir sanat olarak algılanabilmesi için elimden geleni yapacağım istişarelerde bulunmak üzere…

Instagram: @bybuketatalay
Facebook: @bybuketatalay

Buket ATALAY


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir