Baking Makyaj Yüzü Pişirme nedir? Nasıl Uygulanır? - Trend Makyaj

Baking Makyaj Yüzü Pişirme nedir? Nasıl Uygulanır? – Trend Makyaj

Gün geçmiyor ki makyaj trendlerinin arasına bir yenisi eklenmesin. Bu sıralar birçok bloggerin sıkça bahsettiği ve uygulama yaptığı, “Baking” veya “Cooking” olarak adlandırılan “pişirme tekniği”.  Aslında uzun yıllardır fotoğraf çekimlerinde, gelin makyajında ve özel gün makyajlarında, makyözlerin sıkça kullandığı bir tekniktir.  İşlem kısaca kapatıcı ve transparan pudrayı homojen hale getirerek porselen bir görüntü elde etmekten ibaret.

Daha açıklamayı olması için “Baking” terimi, kapatıcınızın veya yarı saydam tozların harmanlanmadan önce yüzünüzde 5-10 dakika boyunca kalmasına izin vermektir; böylece vücudunuzun ısısı makyajı cildinizde “eritir”; renk ve dokuyu değiştirerek, daha büyüleyici ve pürüzsüz hale getirir.

Baking Makyaj – Pişirme Tekniği nasıl uygulanıyor?

 • Yüzünüze fondöten uygulaması yaptıktan sonra, göz altlarınıza ve aydınlatmak istediğiniz bölgelere aydınlatıcı concealer uygulayın.

Baking Makyaj Yüzü Pişirme nedir? Nasıl Uygulanır? - Trend Makyaj

 • Daha sonra transparan veya yarı transparan bir pudrayı keskin köşeli bir sünger yardımı ile concealer uyguladıgğınız bölgeye tampon hareketlerle uygulayınız.

Baking Makyaj Yüzü Pişirme nedir? Nasıl Uygulanır? - Trend Makyaj

 • Bu pudrayı yüzünüzde yaklaşık 15/20 dakika kadar beklettikten sonra, daha ponpon bir fırça yardımıyla süpürünüz. Pudra yüzünüzdeyken beklemek istemiyorsanız göz makyajınızı yapabilirsiniz. Böylece yüzünüzdeki far kalıntılarından kolayca kurtulmuş olursunuz.

Bu işlem sayesinde yaptığınız kontür işlemi daha net ortaya çıkar. Benim sizlere tavsiyem özel günler, fotoğraf çekimleri dışında günlük hayatınızda bu uygulamayı yapmamanız, çünkü bu uygulama göz altında kalın bir tabaka olduğundan gün ışığında  sizi pekte memnun etmeyecektir. Bu makyaj için en uygun ışık spot ışıklarıdır yüzünüz tamamen porselen bir görüntü alır. Artık günümüzde bir çok markaya ait transparan pudra bulmanız mümkündür her türlü kozmetik marketten bu ürünleri temin edebilirsiniz..

Bu tekniğin çok artı ve eksiği olduğunu söyleyebilirim.

Eksi Tarafları:

  • Toz yüzünden biraz kuruyormuş gibi geliyor ve bu pek çok insanın göz çevresi için istemediği bir şey.
  • Eğer doğal bir makyaj görünümünden hoşlanıyorsanız, bu çok yüksek bir kapsama alanı olduğu için yerinde görünmeyebilir.
  • Çok solgun görünüyorsanız, İstediğiniz görünüşünü elde etmek için çok sayıda kontur yapmanız gerekecektir.
  • Uygulama göz altında kalın bir tabaka olduğundan, gün ışığında sizi pekte memnun etmeyecektir.

Artı Tarafları:

 • Göz çevreniz ve yüzümün geri kalan kısmı pürüzsüz görünür.
 • Nereye gittin göz torbalarım? Diyebilirsiniz 🙂
 • Daha koyu bir cilt tonunuz varsa vurgulama efekti daha belirgin hale gelecektir.
 • Bu işlem sayesinde yaptığınız kontür işlemi daha net ortaya çıkar.
 • Bu makyaj için en uygun ışık spot ışıklarıdır yüzünüz tamamen porselen bir görüntü alır.

Bu tekniği denediniz mi?

Konu hakkında bildiklerim ve size anlatabileceklerim bunlardan ibaret, aklınıza takılan her türlü soruyu mesaj bölümünden ve yorumlardan tarafıma iletmeniz mümkündür.

Baking Tekniğinin tamamı için, makyaj sanatçısı Heidi Hamoud’un yüzlerini ve göz bölgesini nasıl pişirdiğini izleyebilirsiniz.

sevgiler
makeup naz


Hakkında BeautyPerry.com

2 yorumlar

 1. ???????? makyajın püf noktalarını çok güzel anlattınız teşekkürler ✌️?

 2. okuduğunuz için ben teşekkür ederim , paylaşımlarım devam edecek takipte kalınn ,, sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.