Baking Makeup ya da Cooking Make-up Nedir?

Baking Makeup ya da Cooking Make-up Nedir?

Makyajda aslında kıyafetlerimiz gibi bir modaya sahip. Gün geçmiyor ki yeni bir Trend moda olmasın her gün Instagram’da, YouTube’da ve diğer sosyal medya sitelerinde çok güzel ve çeşitli makyajlar görüyoruz. Son zamanların modası da bu Baking Makeup Tekniği.

Peki baking metodu nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Öncelikle Baking metodu uzun zamandır kullanılan özellikle fotoğraf çekiminde pürüzsüz bir ten elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. Yoğun pudra ile likit kapatıcıları pişirmekte ve mimik çizgisinin oluşmasını önlemekte. İşe yarıyor mu ? Tabii ki evet. Daha kalıcı daha mat bir görünüm elde etmek için uygulanan bu yöntem özellikle fotoğraf çekimlerinde videolarda pürüzsüz bir ten makyajı elde etmemizi sağlıyor, kalıcılığı arttırıyor ve likit ürünlerin yerinden oynamasını engelliyor.

Baking Makeup ya da Cooking Make-up Nedir?

Yüze sürülen likit ürünlerin üstüne özellikle transparan bir pudrayı bol miktarda sürüyoruz yaklaşık 10 ile 15 dakika arasında bekletip süpürme işlemine geçiyoruz. Özellikle göz altlarına bunu uygulamak, göz altı kırışıklıklarına ürünün dolmasını engelliyor. Kapatıcımızın daha kalıcı olmasını sağlıyor. Yanak bölgesinde kontürün altına  uygulamak ise hem keskin ve kusursuz bir kontür uygulaması sağlamakta hem aydınlatılmış bölgedeki ürünü sabit tutup daha fazla aydınlık göstermekte.

Baking makeup metodunu hergün uygulayamayız, yüzde ağırlık yapan bir uygulamadır. Yoğun pudra uyguladığımız için gözeneklerimizi genişletecek, birikme sonucu siyah nokta oluşumunu arttıracaktır. Pudra yüzünden mat bir görünüm elde ettiğimiz için her gün bu yöntemi uygulamak doğal yüz nemimizi emecektir.

Aslında çok kişi bu yöntemi likit ürünleri. kalıcılığını arttırmak için kullanıyor ama bu yöntemde asıl amaç fotoğraflarda ve videolarda pürüzsüz bir ten elde etmektir. Eğer siz de baking yöntemini günlük hayatınıza kullanıyorsanız bence çok güzel bir makyaj sabitleyici sprey ya da baz işinizi rahatlıkla görecektir. Her gün bu metodu uygulamak cildinizi yıpratacak ve doğal nemini emdiği için akne oluşumunu arttıracak ve pudra gözenekleri kapattığı için siyah nokta oluşumunu arttıracaktır.

Artık doğal makyaja geri dönüş başladı. O yüzden makyaj pişirme olayının abartılmasına çok da gerek olmadığını düşünüyorum?

Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle. Sevgiyle kalın. Hoşca kalın


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir