Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı

Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı

Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı hakkında bu yazıda sizlerin de muhtemelen çok iyi bildiği ama üzerinden geçmek için bizim de özenle kendi kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız. Zira sağlıklı bir yaşam için daha genç görünmek ve daha genç kalmak için özellikle bu dönemde cilt ve saç bakımı konusunda gereken hassasiyeti göstermek gerekiyor.

Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı

Şunu çok iyi biliyoruz ki yaz aylarında tatil güneş derken cildimize ne kadar özen gösterirsek gösterelim, cildimiz ister kuru, ister normal, ister karma ya da yağlı bir cilt olsun ister istemez etkileniyor ve yine cilt tipi ne olursa olursa kuruma kimi hassas ve alerjik, rozaseli ciltlerde pul pul dökülme kendini gösterebiliyor. Cilt bu süreçte donuklaşıyor, matlaşıyor ve hatta kimi zaman güneşe bağlı lekeler ortaya çıkabiliyor. Bu da beraberinde cilt bakımı konusunu devreye sokuyor.

Benzer bir durum elbette saç için de geçerli. Saçlar da denize, havuza girdikçe, güneşin etkisi ile yıpranıyor. Parlaklığını, canlılığını kaybediyor, mat kimi zaman yapış yapış bir görünüm ortaya çıkıyor. Hatta dökülmeler görülebiliyor. Saç uçlarında saçın uzunluğu ne olursa olsun kırıklar ortaya çıkabiliyor.

Gerek saçlarda, gerek ise cilt üzerinde ortaya çıkan bu durum kişinin görünümünü olumsuz yönde etkiler iken, aynı zamanda daha çirkin ve daha yaşlı görünmesine de sebep olabiliyor ki bu da beraberinde insan acaba ne yapmalı sorusunu beraberinde getiriyor.

Cilt İçin Yapılabilecekler

Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı

Cilt ve saç bakımı için tüm bu bilgilerden sonra neler yapılabileceğini dilerseniz adım adım açıklayalım ve önce ciltten başlayalım.

İşte yapılabilecek olanlar

Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı

 • Peeling yaptırma cilt için yapılabilecek en temel şeylerin başında gelmektedir. Böylece cilt soydurulur ve soydurma işleminden sonra da cildin yenilenmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus mutlaka alanında uzman olan bir güzellik merkezine gidilmesi gerektiğidir. Evde yapılanlar yeterli olmayabilir.
 • Temel bir cilt bakımından geçmek de oldukça önemlidir. Bu da yapılması gerekenler arasındadır.
 • Özellikle bu dönemde güne başlarken ve tüm gün içinde bol bol su içmek, açık havada yürüyüşler yapmak önemlidir.
 • Özel mevsimsel geçiş maskeleri yaptırılmalı, vitamin kürleri uygulanmalıdır.
 • Yine cilt bakımı için Fin hamamı ya da diğer bir ifade ile buhar odasına gitmek de fayda vardır.

Saç İçin Yapılabilecek Olanlar 

Sonbahar Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı

Cilt ve saç bakımı noktasında sıra şimdi de saçlar için yapılabilecek olanlara geldi. İşte yapılabilecek olanlardan bazıları

 • Saç uçları kestirilmeli ve kırıklardan kurtulması sağlanmalıdır.
 • Özel bir güzellik merkezine giderek saç bakımı yaptırılmalıdır
 • Saçları canladıracak olan özel ürünler kullanılmalıdır.
 • Mutlaka saçların ılık su ile yıkanması gerektiği unutulmamalıdır
 • Saç için doğru ürün kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Kullanılan ürünlerin doğal ürünler olmasına özen gösterilmelidir.

Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir