Parfümler Arasındaki Farklar ve Parfüm Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Parfümler Arasındaki Farklar ve Parfüm Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Herkese Merhaba, bugün size hepimizin vazgeçilmezi olan parfümlerden ve parfüm alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Mis gibi güzel kokmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için önceliğimiz suya sabuna dokunmak. Sonrasında ise favorimiz parfümler. Parfüm alırken ise baş kriterimiz kalıcılık. EDP mi alayım, EDT mi alayım derken bazen reyonların başında saatler geçirebiliyoruz. Ya da isimlerine bakıyoruz, isim aynı ama fiyatlar farklı. Acaba arada ne fark var diyoruz. Şimdi bu farkı öğreneceğiz. Ama öncesinde parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğim.

Parfümler Arasındaki Farklar ve Parfüm Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parfüm seçerken teninizin yapısı çok önemlidir. Bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü herkesin teni ve ten asidi farklıdır. Bunun için kendi üzerinizde deneyerek teninize yakışan kokuyu tercih edin.

Parfüm Notaları; Üst, Alt ve Orta Nota Nedir?

Bunun dışında parfümün üst, orta ve alt notaları da parfüm seçerken önemlidir. Üst nota parfümü ilk sıktığınız anda aldığınız kokudur. Etkisi birkaç dakika sürer. Orta nota 5 dk sonra aldığınız kokudur. Etkisi üst notalar yok olduğunda çıkar ve birkaç saat sürer. Alt nota ise yaklaşık yarım saat sonra aldığınız kokudur. Orta nota ile karışarak parfümün ana temasını oluşturur. Baz notaların etkisi tüm gün sürer. Ve bu notalar birbirinden farklılık gösterebilir. O yüzden tavsiyem parfümü denedikten birkaç saat sonra alım yapmanız.

Şimdi parfümler arasındaki farklara gelelim.

Parfümler Arasındaki Farklar ve Parfüm Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aldığınız parfümlerin üzerinde, ismin hemen ardından üç harfli bir kısaltma gelir; EDP, EDT veya EDC. Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) ve Eau De Cologne, aslında parfümün kendisini oluşturan esansın yoğunluğuna göre yapılmış bir ayrımdır. Tabii ki esansın yoğunluğu da kokunun kalıcılığından etkisine kadar birçok şeyi belirliyor. Bu nedenle parfüm seçerken, kokusu kadar, kullanacağımız mevsime, günün zamanına ve yere göre de kararımızı oluşturmalıyız.

Edt mi Edp mi Daha Kalıcı? Edt ile Edp Farkı

EAU DE PARFUM (EDP)

EDP kısaltması varsa, o parfümün, esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biri olduğunu anlayabiliriz. EDP’lerde esans yoğunluğu %10 ile 20 arasında değişir. Genel olarak EDP’ler kış aylarında veya gece aktivitelerinde daha çok öneriliyor. Kışın soğukla beraber koku kendini daha da gösterir. Bu parfümü yazın kullanırsanız bayar ve koku mayışır. EDP’lerin etkisi 12 saat kadardır.

Parfümler Arasındaki Farklar ve Parfüm Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

EAU DE TOILETTE (EDT)

EDT parfümlerde esans yoğunluğu EDP’ye oranla çok daha az; % 4 ile 10 arasıdır. Bu oran EDT’leri gündelik kullanım için en uygun parfümler yapıyor. Dört mevsim kullanılabiliyor. EDP kadar kalıcı olmasını beklemeyin. Bu parfüm yaz aylarının vazgeçilmezidir, çünkü sıcakla beraber baygınlaşmaz. Sadece insanın burnunda hafif bir esinti yaratır. Etkisi 4 saat kadar sürebilir.

EAU DE COLOGNE (EDC)

EDC’ler esans yoğunluğu en az olan parfümlerdir. Kalıcılığının da düşük olması nedeniyle EDC’lerin kullanım oranı diğerlerine göre çok daha azdır. % 2 ile %4 arasında değişen esans yoğunluğu, EDC’leri özellikle koku hassasiyeti bulunanların tercih etmesini sağlıyor. Etkisi 2 saat kadar sürer.Parfümler Arasındaki Farklar ve Parfüm Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

SAF KOKU/Parfüm

Bu üçlünün dışında, esans yoğunluğu bakımından neredeyse saf denebilecek parfümlerde var. Esans yoğunluğu % 40 ile 50 arasında değişen bu kokular genellikle özel üretiliyor. Yine de bazı markalarda yoğunluğu böylesine yüksek kokular bulmak mümkün. Bu kokuyu bir kere sıkmanız yeterlidir. Aylarca eşyayla bütünleşir, çıkmaz. Yazın şu şekilde kullanılabilir: Sıkarsınız ve bir süre bekletirsiniz. Sonra giyip çıkarsınız. Etkisi uzun sürelidir. Tüm gün etkilidir.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir