Gözlük Kullanmanın Püf Noktaları

Gözlük Kullanmanın Püf Noktaları

Gözlük kullanmanın püf noktaları olur mu demeyin elbette olur, hem de çok iyi olur. Gözlük yaz aylarında güneşten korunmak güneş gözlüğü olarak kullanılabildiği gibi gözlerinde problem olan ve inatla gözlük kullanmak isteyenlerin de favori tercihidir.

Üstelik doğru bir gözlüğün kullanılmasına istinaden kişi olduğundan daha güzel, daha zarif hatta daha genç bile görünebilir. Üstelik yıllar geçtikçe gözaltında ortaya çıkan kırışıklıkların görünürlüğünü de ortadan kaldırmak için idealdir.

Gözlük Kullanmanın Püf Noktaları

Biz de bu yazıda bu konunun incelikleri hakkında temel bilgiler vermeye çalışacağız. Siz de aşağıda belirtilen kurallara uygun seçimler yaptığınızda arada yer alan farkı hissedecek gözlerine bile inanamayacaksınız. Benden peşinen söylemesi.

İşte O Püf Noktalardan Bazıları

Gözlük Kullanmanın Püf Noktaları

Hiç şüphe yok ki moda denen kavram hepimizin yaşamını ama az ama çok etkiliyor. Böyle olunca da endüstri içinde yer alan her ürün modanın o dönem yer alan trendlerinden nasibini alıyor ki buna gözlükler de dahil. Ama eğer sürekli olarak gözlük kullanan biri iseniz modadan ziyade yüz tipinize yakışan bir model seçmelisiniz.

Elbette yaş faktörü gözlük seçiminde göz ardı edilmemesi gereken son derece önemli bir faktör. Ne kadar beğenirseniz beğenin, size de ne kadar yakışırsa yakışsın mutlaka yaşınıza uygun bir model seçin.

Tam da bu noktada dikkat edilmesi en temel hususlardan bir tanesi kişinin saç ve ten rengi ki belki de işin püf noktası tam da bu. Saç rengine ve tenine uyan renkte olan gözlüklerin renkleri tercih edilmeli ki kişi olduğundan daha yaşlı ya da daha çirkin görünmesin.

Kişinin eğer yüzü küçük ise kesinlikle minimal tarzda olan gözlükleri tercih etmeli. Hoş büyük bile olsa çok büyük çerçeveli olan gözlüklerden kaçınmalı.

Gelelim işin son derece özel bir diğer püf noktasına eğer gözlüğün camları kalın ise  ( ileri miyopiler için)o zaman cam kalınlığını kamufle edecek tarzda olan kemik ve metal aksamlı çerçeveler seçilmeli ve demir tarzı metalik çerçevelerden uzak durulmalı.

Tam da bu noktada çerçevenin şekli ile ilgili bir bilgi vermek gerekir ise seçilen çerçeve şekli mutlaka yüzün biçimi ile kontrast oluşturmalı aksi halde gözlük yüzde sırıtır ki bu da ortaya hoş olmayan bir görüntü çıkarır.

Yüz Tipine Göre Gözlük Seçimi 

Gözlük Kullanmanın Püf Noktaları

Gözlük kullanırken yüzlere göre ne tip çerçeveler seçilmeli sorusuna da ana başlıklar ile şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Yuvarlak yüzlü olan yüzler için ideal olan gözlüğün seçimi kontrast oluşturacak biçimde köşeli olan gözlüklerin seçilmelidir. Yüzü daha uzun göstermek için ise kalın saplar tercih edilmelidir.
  • Oval yüzlü olanlarda ise gözlüklerin seçimi oldukça hassastır. Her türlü gözlüğü kullanabilirler ama burada dikkat edilmesi gereken en temel husus yüz ile doğru orantılı olacak aşırı büyük ya da aşırı küçük olmayan gözlüklerin seçilmesi gerektiğidir.
  • Dikdörtgen yüzlü olanlar ise tercih bellidir. Kesinlikle yuvarlak çerçeveli gözlükleri tercih etmeleri gerekir.

Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir