Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri – Doğru Makyaj Teknikleri

Biliyorsunuz ki hepimizin cildi farklı. Kimi kuru, kimi yağlı, kimi karma cilde sahip. Cildinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmiyorsanız, öğrenmek için Cilt Tipimizi Bilmek adlı yazımıza bir göz gezdirebilirsiniz. Bugün kuru cilde sahip kişilere özel tavsiyeler vereceğim. Eğer kuru cilde sahipseniz yada kuru cilde sahip tanıdıklarınız varsa yazıyı okumaya devam edin. Kuru Ciltler için Makyaj Önerileri, Makyaj Öncesi ve Sonrası için Tavsiyeler ve Ürün Önerileri.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Öncesi

Kuru cilde sahip bir bireyseniz makyajda kullandığınız ürünler kadar makyaj öncesi yüzünüze yaptığınız günlük ve haftalık bakımlarda çok büyük önem taşıyor. Çünkü yüzdeki kuruluk önlem alınmazsa,cildin ihtiyacı karşılanmaya çalışılmazsa devamında kırışıkların artmasına sebebiyet verecektir. Derinin fazla gergin olup rahatsızlık vermesine neden olacaktır. Tüm bunları önlemek ve daha sağlıklı bir cilt için haftalık ve günlük bakımlar çok önemlidir. Peki neler yapılabilir?

Kuru Ciltler için Haftalık Bakım

Kuru ciltliler yağlı ciltlilere nazaran daha az sivilce çıkarır,gözenekleri küçüktür,parlama sorunları yoktur fakat tek dezavantajları ciltlerinin çabuk kırışmasıdır. Bu çizgilenmeler de çok çabuk derinleşebilir. Bunun yanı sıra cilt daha sık tahriş olur.

Bunun için haftalık olarak yapılması gereken bakım ilk önce kesinlikle nem maskeleridir. Hatta haftada 2 kere nem maskesi cildinize çok iyi gelecektir. Bunun için bir çok alternatif vardır.İsterseniz hazır satılan kağıt maskeleri, tüp şeklinde bulunanları yada kavanozda bulunan maskeleri kullanabilir. Yada evde kendiniz salatalık, avokado, bal, yoğurt, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi besinlerle kendiniz hazırlayabilirsiniz.Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj TeknikleriKuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

İlla maske hazırlamak zorunda değilsiniz. Salata yaparken soyduğunuz salatalık kabuklarını bile yüzünüze yapıştırıp biraz bekleyerek yüzünüzün azda olsa nem almasını sağlayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

Kuru Ciltler için Günlük Bakım

Günlük bakım çok önemlidir.  Sabah ve akşam olmak üzere kendinize cilt bakım rutini oluşturmalısınızBu rutinde bulunması gereken en önemli ürün nemlendiricidir. Bir adet yüz için, bir adet göz çevresi için, kuru ciltlilere özel olarak üretilmiş, cildin günlük nem ihtiyacını karşılayacak yapıda bir krem olmalıdır. Onun öncesinde isteğe bağlı cilde hem nem veren hemde kırışıklık önleyici bir yüz serumu kullanılabilir. Bu 25 yaşından sonra daha çok tavsiye edilir. Eğer yaşınız henüz çok gençse sadece iyi bir nemlendirici yeterli gelecektir. Bu nemlendirici rutinine mutlaka sabah akşam uyulmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

Sonrasında ise makyaj öncesi yüzünüze yüz bakım yağları sürebilirsiniz. Bu yağları özellikle yanaklarınıza ve burun çevrenize uygularsanız sonrasında uygulayacağınız fondöten, BB krem vs. pul pul durmayacaktır. Ayrıca bu yağları fondötenlerinizle de karıştırabilirsiniz. Stick formda olan yada katı krem formda olan corrector, fondöten ürünlerinize de birer damla sıkarak kullanırsanız yüzünüzle daha çok bütünleşecektir ve pul pul olmayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

Ayrıca bu rutine ekleyebileceğin bir başka ürün ise yüz yıkama ürünleri. Makyajını sildikten sonra kalan kalıntıları temizlemek için ,varsa gözeneklerini temiz tutmak için, siyah nokta oluşumunu engellemek için bir ürüne ihtiyacın tabi ki olacaktır. Bunun için ise kalın tanecikleri olmayan daha yumuşak peelingleri, krem formunda olanları ve jelleri tercih edebilirsin. Ayrıca içerisinde doğal özler bulunduran ürünler kullanırsanız da her zaman memnun kalacaksınız. Gül suyu gibi…

Kuru Ciltler için Makyaj Nasıl Yapılmalı?

Kuru cilde sahipseniz asla az önce anlattığım adımları atlayarak makyaja başlamamalısınız. Aksi takdirde cildiniz çok kuru olduğundan sürdüğünüz hiçbir ürün cildinizle bütünleşmeyecek, pul pul duracaktır. Yani kalıp gibi bir makyajla dışarı çıkacaksınız demektir. Ayrıca makyajdan 15 dakika kadar önce cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Şimdi gelelim makyaj esnasında dikkat etmeniz gereken şeylere.

Kuru Ciltler için Makyaj Bazı Seçimi

Cildinizi nemlendirdiniz, makyaja başlıyorsunuz. İlk olarak bir yüz bazı ile başlamalısınız. Baz olarak bir çok markanın bir çok çeşidi var ancak sizin karar vermeniz gereken konu ben mat bir cilt mi istiyorum yoksa parlak mı? Cildiniz kuru olduğundan donuk ve mat olacaktır. Fakat bu görüntü sizi rahatsız etmiyor, seviyorsanız baz seçiminizi mat olanlardan yana kullanabilirsiniz. Ancak mat görüntüden hoşlanmıyor daha  parlak ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız baz seçimizi parlak bitişli olanlardan yana kullanmalısınız.

Bazı isterseniz direk cildinize uygulayabilir isterseniz fondöteninize karıştırabilirsiniz. Her iki türlüde atlanmaması gereken bir adım olduğunu unutmayın!

Kuru Ciltler için Fondöten Seçimi

Biliyorsunuz ki bir çok fondöten çeşidi mevcut. Likit fondöten, stick fondöten, köpük yapıda olanlar, kompakt olanlar. Ama kuru ciltliler kesinlikle likit yapıda olanları tercih etmelidir. Diğerleri yüzünüzde kalıp gibi durabilir, pullanma yapabilir yada homojen dağılmayabilir. Bunun için en ideali likit olanlardır.

Tabi fondöteni uygularken kullandığımız materyalde çok önemlidir. En düzgün sonuç verecek olanı kesinlikle makyaj süngerleridir. Tampon hareketlerle uygulamak sizi en güzel sonuca ulaştıracaktır. Eğer ben illa fırça kullanacağım diyorsanız fırçayı kullanırken dikkat etmeniz gereken husus ; fırçayı her zaman tek yönde hareket ettirmeniz olmalıdır. Fırça her zaman tek yönde ve her zaman aşağı doğru hareket eder. Aksi takdirde cildinizde pullanmalar oluşacak ve fondöten cildinize oturmayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

Diğer Ten Ürünleri Seçimi

Yüz bazımızı sürdük, fondötenimizi uyguladık. Geriye kaldı pudra, bronzer ve allık. Pudra fondöteni sabitlemede çok önemli rol oynar. Aslında pudra yağlı ciltlilerin dostudur. Fakat kuru ciltlilerde sabitlemede tabi ki pudraya ihtiyaç duyarlar fakat yağlı ciltliler gibi bol keseden uygulanmamalıdır.

Bronzer ve allık seçiminde ise tercihinizi likit, krem ve stick formda olanlardan yana kullanırsanız cildiniz bu ürünleri daha çok tutacağından kalıcılığı daha fazla olacaktır. Toz ürünler kuru cildinizden uçup gidebilir.

Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj TeknikleriKuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım Tavsiyeleri - Doğru Makyaj Teknikleri

 

Kuru Ciltler İçin Makyaj tavsiyeleri ile ilgili son olarak eve geldiğinizde cildinizi temizlemeyi unutmayınız. Makyaj kalıntıları cildinizde birikerek cildinizi daha çok kurutup daha çok kırışmaya meyilli hale getirebilir. Cildinizi her akşam güzelce temizledikten sonra lütfen nemlendirici rutininizi ihmal etmeyin.

Benim Kuru Ciltler İçin Makyaj ve Bakım tavsiyelerim bunlardı. Okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Beni sitemiz ve instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Görüşlerinizi, önerilerinizi ve sorularınızı yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın..

Hakkında Buse Albayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir