Yaz Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yaz Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yazın aşırı sıcaklardan elbette ki cildimiz de payını alıyor. Cildin nem dengesini bozuluyor, cilt kuruma yapıyor, fazla terlediğimizde parlama yapıyor vs.. Yazın cilt bakımı asla ihmal edilmemelidir. Deniz, havuz, güneş, kum, sıcaklar derken cildimiz oldukça hasar alır. Peki yaz cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Yaz Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt Temizliği

Cildinizi size uygun ve doğal içerikli olan bir yüz temizleme jeli ile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yıkayın. Cildinizi günde 2 defadan fazla yıkamamaya özen gösterin zira iyi bir şey yaptığınızı zannederek aslında cildinize kötülük yaparsınız. Cildiniz için faydalı olan yağları aslında cildiniz kendi kendine üretir. Ancak siz bu faydalı yağları yıkayarak, cildinizi kurutur ve yıpratırsınız.

Cildi Nemlendirmek

Bu kuralımız sadece yaz mevsimine özel bir kural değil. Mevsimlerden ister yaz olsun, ister kış, isterse de bahar. Ne olursa olsun cildinizi nemlendirmelisiniz. Unutmayın, zamanında yeterince nem almamış ciltler kırışıktır. Sadece yaz aylarında daha hafif, yağsız ve su bazlı nemlendiriciler kullanmalısınız.

Cildiniz için en iyi nemlendiriciyi bulmak için: Yaz Aylarında Kullanabileceğiniz En Hafif Nemlendiriciler

Güneş Kremi Kullanmak

Güneş kremi kullanmak, cilt sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir. Sizi cilt kanserinden, erken yaşlanmadan, cilt lekelerinden, cilt yanığından, yüzdeki benlerin artmasından korur. Aslında kış mevsiminde de kullanılması gereken güneş kremini, yaz aylarında muhakkak SPF 50 olarak kullanıp, 4 saatte 1 tazelemelisiniz.

Yaz Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yaz Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Ilık Su İle Yıkanın

Günümüzde insanların %95 ‘i sıcak su ile yıkanmayı alışkanlık haline getirdi. Belki kış aylarında bu durum çok keyifli olsa da aynısını yaz ayları için söyleyemeyiz. Yazın zaten sıcaktan kuruyan cilt, her gün sıcak su ile yıkanarak daha fazla kuruyor. Bu nedenle ılık su ile yıkanmanız da fayda var.

Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz

Özellikle yaz mevsiminde havanın durumundan dolayı, çok ağır yiyecekler yememelisiniz. Örneğin ağdalı tatlılar yerine sütlü tatlılara geçiş yapabilirsiniz. Kendinize günde 2 porsiyon yaz meyvelerinden oluşan bir tabak hazırlayabilirsiniz. Karpuz, kavun, kiraz, kayısı gibi hafif meyveler ile beslenmek hem sağlığınız hem de cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Bol Bol Su İçin

Her mevsim için geçerli olan bu durum, özelikle yaz ayları için vazgeçilmezdir. Yaz aylarında daha faza terlediğiniz için, vücudunuzdaki su kaybı da aynı şekilde artacaktır. Siz siz olun, su içmeyi asla unutmayın.


Hakkında Yağmur Oluç

Ben Yağmur. 20 yaşında, makyajı ve bakımı çok seven, deneyimlere açık biriyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir