Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz. Hayatımızda durduramadığımız şey her zaman değişim olmuştur. Yenilenme ihtiyacımız, hangi alanda olursa olsun, bizi asla tatmin etmiyor ve daha fazlasına ihtiyaç duyuyoruz. Fakat eskiye ve doğala olan özlemimiz de hep bir kenarda bizimle birlikte yaşıyor. İşte bu durumda hayatımıza yeni bir tarz ve bize getirdiği yenilikler giriyor. Rustik Endüstriyel Tarz… Bu tarz ile birlikte Çelik su borusu gibi ‘olmaz!’ dediğimiz malzemeleri bir arada görmeye alışıyoruz. Peki, nedir bu rustik tarz?

Rustik Tarz Nedir?

Bu tarz üzerine araştırma yaptığınızda daha detaylı birçok tanım ve açıklama bulabilirsiniz. Fakat biz sizin için kısa bir özetini çıkaracağız diyelim. Hani biraz önce eskiye ve doğala olan özlemimizden bahsetmiştik ya, işte bu özlemi karşılayabilmek adına tasarım dünyasında farklı malzemelerin özellikle el ile yapılmış, emeği bol hali ile birlikteliğini görebilirsiniz. Bu malzemeler genelde doğal, ham, metalik, ahşap, işlenmemiş odun gibi ham halleri ile çok işlem yapılmadan, ihtiyacınızı karşılar şekilde karşınıza çıkıyorlar. Bu tasarımların amacı size rustik tarzları ile kırsalı, doğayı, keşfedilmemiş ve kullanılmamışlığı hissettirmek oluyor. Ahşap malzeme ve kahve tonların ağır bastığı, gördüğünüzde kendinizi doğal ortamda hissettiren bu tarz genellikle dağ evi, ağaç evler, doğal yaşam aktiviteleri bulunan butik oteller gibi özel mimarilerde kullanılıyor.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Rustik Tarz İle Modern Tarzın Kesişim Noktası: Rustik Endüstriyel Tarz

Özel mimarilere her zaman ulaşabilme şansınız olamıyor. Kaldı ki, zaten rustik tarza ait tasarımların birçoğu el ile yapıldığından maliyetin yüksekliği sebebi ile bu tasarımlar her kesime ulaşamıyor. Bu sebeple yeni tasarım anlayışında rustik tarzın modernleşmiş hali ile karşılaşıyoruz. Yani doğal olmayan, modern bir evde rustik tarza ait parçaları, ufak dokunuşlar ve malzeme karışımları halinde görebiliyorsunuz. Endüstrinin içine girdiği bir üründe amaç, hem kullanılabilirliği ve sağlamlığı arttırmak, hem de doğallık hissini koruyabilmek oluyor.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Farklı bir açıdan bakıldığı zaman, ufak dokunuşlar genelde endüstriyel olduğundan, yani işin içine makine de girdiğinden ulaşmak ve elde etmek, el yapımı olana göre daha kolay olabiliyor.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Rustik ile modern tarzın harmanlanması ile de ortaya ‘Rustik Endüstriyel Tarz’ çıkmış oluyor. En çok ahşap, bakır ve çelik su borusu gördüğümüz tarzın, ev içerisindeki kullanım alanı da sadece rustik tarza göre oldukça fazla diyebiliriz.

Su Borusu Tasarımları Ve Kullanım Alanları

Rustik endüstriyel tarzın son dönemde vazgeçilmez ikilisi haline gelen, ham ahşap ve endüstriyeli hissettiren ağır çelik su borusu çeşitlerinin birleşimi artık evlerin her alanına dağılmış durumda. Bir bütün halinde bu tarzı kullanmasanız bile, öyle parçalar bulunuyor ki, tasarımın tek başına ‘ben buradayım!’ dediğine şahit olabilirsiniz. Gelin, su borusu ve ham ahşabı evinizin hangi alanlarında, ne şekilde kullanabilirsiniz, bir göz atalım!

İlk Giriş

İlk giriş daima evinizi misafirlerinize karşı ilk tanıtan bölmedir. Hem bu sebeple hem de kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına, belli mobilyaları bulundurmanız gerekir. Dış giysilerinizi asmak için askılık, ayakkabılarınızı koyacağınız portmanto gibi bir dolap ve ayakkabı giymek için oturacağınız küçük bir bank bu eşyalardan bazılarıdır. bu mobilyaların metal, ahşap ve demir su borusu çeşitlerinden oluşması evinizin ilk girişinde bile rustik endüstriyel tarzı yansıtacaktır.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Salon, Oturma Odası

Salonda ve oturma odasında rustik endüstriyel tarza ait kullanacağınız tek bir parça bile o alanın havasını değiştirmeye yetecektir. Renklerin ve malzemenin hamlığı ile eşyalarınız arasında daima dikkat çekecek parçaları mutlaka ev dekorasyonunuza eklemelisiniz. Özellikle küçük ve yemek odası, çalışma odası gibi ekstra odalara yeri olmayan evler için su borusu tasarımlarını kullanabilir, bu şekilde yerden tasarruf ederek boş duvarlarınızı da değerlendirebilirsiniz.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Evinizin ya da oturma alanlarınızın tümünde olmasa bile küçük parçalarında su borusu ve ahşap birleşimini kullanmanız çok hoş bir uyum sağlayacaktır.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Mutfak

Genelde gerekli olan ama fuzuli olduğuna inanılan, ‘olsa kesin kullanırım’ dediğiniz eşyalar vardır. İşte o eşyalar için rustik endüstriyel tarzı kullanmak ve mutfağınıza kadar bu tarzı yansıtmak çok akıllıca olacak. Özel içeceklerinizi sergilemek ya da kullanımını kolaylaştırmak için su borusundan özel tasarımları kullanmanız mutfak dekoruna doğal bir hava katacaktır.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Yine küçük evlerin büyük sıkıntısı olan yersizlik problemini de su borusu ile aşabilirsiniz. En kalın ahşap parçayı bile taşıyabilir sağlamlıkta olduğundan hem kullanışlı hem de dekoratif bir masa için birebir…

Su Borusu İle Gelen Tarz

Evin her alanında, en çok da mutfakta lazım olan o küçük merdivenleri nereye saklayacağımızı bilemeyiz. Peki Su borusu ve ahşaptan oluşan bu merdiveni saklamak ister miydiniz? Aksine saklamak yerine kullanmadığınız zamanlarda üzerinde küçük saksılarınızı bile sergileyebilirsiniz.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Yatak Odası

Yatak, dolap, aynalı masa yatak odasının vazgeçilmez eşyalarındandır. Fakat neden biraz şeffaf olmayasınız ki? Eğer, düzenli bir insan olduğunuza inanıyorsanız, büyük ve yer kaplayan dolaplardan vazgeçebilir ve yerine su borusu çeşitlerinin birleştiği bir kıyafet askılığı kullanabilirsiniz.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Banyo

Evinizin tarzını banyoya yansıtmak, sizce kulağa nasıl geliyor? Ne kadar bunun için çaba harcamasanız da, unutmayın, içinizdeki tarz her zaman evin her köşesine siner. Bunu bilinçli yapmanız daha doğru görünümler sağlayacaktır. Rustik endüstriyel tarzı banyoda kullanarak farklı bir tarz yaratmak gibi…

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Sadece Dekorasyon

Tüm ihtiyaca yönelik su borusu tasarımlarının dışında sadece, tarzınıza uygun olduğu için, evinizde farklılık yaratabilmek adına dekoratif su borusu tasarımlarını da tercih edebilirsiniz.

Su Borusu İle Gelen Tarz

Su Borusu İle Gelen Tarz

Siz de Yapın!

Çok büyük boyutlardaki mobilyalar belki sizi biraz zorlayabilir. Fakat aydınlatma, küçük heykelcikler, peçetelik gibi sizi zorlamayacak tasarımlar yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Su Borusu İle Gelen Tarz

İhtiyacınız olan malzemeler:

90 derece dirsek boru (boruları birleştirebilmek için)

Siyah demir boru

T biçiminde boru bağlantısı (boruları birleştirebilmek için)

Zemin flanşı (bir zeminde sabit durabilmesi için)

Bağlantı vidaları

İsteğe göre ahşap ya da tel sepet ve biraz da hayal ve bilek gücü ile… Kolay gelsin 🙂

Su Borusu İle Gelen Tarz


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

1 Yorum

  1. Sınırsız hayal gücü ile yapılan tasarımlar ? Bayıldım her birine ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir