Son Derece Özel Bir Yere: Sığacık

Son Derece Özel Bir Yere: Sığacık

Bazı kentler vardır anlatılmaz yaşanır. Biz de bu yazıda özellikle bu dönemlerde gitmek için son derece haklı nedenler sıralayacağımız Sığacık kentinden bahsedeceğiz. Şirin, sakin ve dingin bir kent. İnsan huzur bulmak için dinginleşmek için tüm yaşlarda, tüm mevsimlerde gidebilir ama özellikle bu mevsimde ideal sanki. Çünkü çok kalabalık değil ve mevsim denize girmek için de çevreyi keşfetmek için de ideal.

Son Derece Özel Bir Yere: Sığacık

Neden Sığacık

Aslında bir güzellik sitesinde şimdi bu reklam mı neden durup durur iken Sığacık kentine gidelim diye düşünebilirsiniz. Eğer öyle düşünüyor iseniz ben hemen size nedenini söyleyeyim.

Geçen hafta Nevşehir Kozaklı termal otellerin birinde toplantı için gittiğimde bir gece önce tanıştığım bir gün sonra sıra gecesi yapalım diye konuştuğumuz çift ile sabah kahvaltısı yapar iken adamın kahvaltıda ölmesi yaşamı yeniden gözden geçirmeme neden oldu.

Bir gün önce tanıştığınız adam yanınızda ölüveriyor. Öyle garip bir duygu ki, yaşamadan asla anlaşılmayacak olan bir olgu. O an anlıyorsun. Hayatta planlar falan hak getire.Hayat size rağmen kendi bildiğini okuyor. Sizi de pek tınmıyor açıkçası. Yani carpediem gerekiyor. Hayatı son günü gibi yaşamak. İnandığın gibi yaşamak. Tabi başkalarını rahatsız etmeden, onların demokratik haklarına girmeden.

Kendin gibi kalarak, kendine inanarak, her şeyin sende başlayıp sende bittiğini bilerek. Kimselerden bir şey beklemeden. Kendini her halinle severek, anlayarak.

İşte Sığacık size tüm bunları hissettirecek minik bir Ege mahallesi. Denizde mavinin tüm tonları sizi kendi içine çekiyor. Yeşil derseniz olabildiğine lekesiz ve pırıl pırıl. Olabildiğine güzel bir yer. Kendinizi şımartmak istiyor iseniz daha iyi bir yerden başlayamazsınız.

Dahası yapılabilecek o kadar çok şey var ki. 24 saat yetmiyor size. Eğer oralarda yaşamıyor iseniz yaşamak için çok fazla neden bulabilirsiniz. Tüm bunların hiçbiri abartı da değil. Diğer sahil beldelerine de benzemiyor. Kuru gürültü yok. Fiyatlar makul.

Nefes aldığınızı hissediyorsunuz belki de hepsi bu. Yaraları sarmak dün ile yüzleşmek, yarına hazırlanmak için ideal bir yer. Her yaşta her dem üstelik.

Tüm bu yazdıklarımdan dolayı bu klasik bir yazı değil.

Gezilecek yerler ise şunlar:

Teos Antik Kenti. Sığacık kalesi.Kalecik kalesi.

Ne yenir derseniz Ege bölgesinin tüm otlu yemeklerini yiyebilirsiniz elbette. Alışveriş yaparken de klişe kitsch olmayan bir sürü özgün özel ürün bulacağınız kesin. Fiyatlar hiçbir noktada da şişirilmemiş durumda. O yüzden korkmanıza gerek yok.

Belki de henüz keşfedilmediği için tam anlamıyla oldukça uygun bir kent.Bozulmamış dejenere olmamış.

Sonuç olarak burası özel bir yer balıkçı kasabası olduğu için de muhtelif balıkları en uygun fiyata en güzel biçimde yemeniz ise işin cabası.

Şimdi bir düşünün tüm bunlara değmez mi hayat. Siz buna değmez misiniz? Bizce değersiniz.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir