Sizi Eleştirmeye Çalışanlara Aslıhan Gürbüz Gibi Olun!

Sizi Eleştirmeye Çalışanlara Aslıhan Gürbüz Gibi Olun!

Star TV’de yayınlanan Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Merve Aksak karakterini canlandıran Aslıhan Gürbüz, son dönemlerin en çok konuşulan oyuncuları arasında. Mesleğini, oynadığı karakter ile kendine hayran bıraktırıyor. Kendisi Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Sarmaşık Sitesinde adeta bir Kraliçe. Güzelliği, kendinden emin duruşu ile girdiği karakterin ruhunu adeta bütünüyle seyirciye yansıtıyor. Oynadığı karakter ile gerçek hayattaki kendisi öyle uzak ki.. Kendisi adeta bir doğa aşığı, öyle doğal ki..

Sizi Eleştirmeye Çalışanlara Aslıhan Gürbüz Gibi Olun!

Geçtiğimiz günlerde Instagram’dan bir takipçisi Gürbüz’e “Ya bu kilolar ne olacak? Acilen çözmen lazım.” diyince Aslıhan Gürbüz’ de “Tatlım, senin başka bir kadının bedenini kafana takman ne olacak? Acil kendine başka dertler bulman lazım.” dedi.

Ardından hala daha dersini almayan takipçisi “Ama öyle deme tatlişkom yüz güzel gelecek var gençsin diziyi de izliyoruz üzülüyoruz ailecek.” dedikten sonra Gürbüz de “Bak hala. Aileye selamlar, üzülecek çok daha büyük gerçekler var evrende, naçizane tavsiyem onlara üzülün. 35 yaşında iyi insan olmaya kafa takmış bir oyuncu olarak yıllardır 38-40 bedenle bu mesleği icra ediyor,hiç bir kalıpsal zorunluluğa inanmıyor ve gelecekle ilgili kaygılarımı ise başka gerçeklere duyuyorum. SAYGILAR. ” cevabını verdi.

Ardından Aslıhan Gürbüz Instagram’a en doğal hali ile bir fotoğrafını paylaştı ve altına şu sözleri ekledi.

Sizi Eleştirmeye Çalışanlara Aslıhan Gürbüz Gibi Olun!

Selam ben Aslıhan?? bu kareyi çok seviyorum, aramızda kalsın sevgilim çekti?
Hiçbir kalıbınıza, önyargınıza kulak asmıyor, önem vermiyor ve bir duygu barındırmıyorum önce orada bir anlaşalım.
Cevap verip ifşaa ettiklerimi, canım yandığından ya da duygulandığımdan (veya sizin deyiminizle kezbanlıktan)değil paylaşmam.
Biraz farkındalık sağlamak isterim, bu mesleği 10 yıldır böyle bir bedenle yerine getiren bir kadın ya da sizin deyiminizle ÜNLÜ olarak.
Farkındalık yaratmak isterim, binlerce takipçisi olan, sevdiği işi yaptığı için sevilen ve takip edilen biri olarak.
O yüzden bu sayfada çiçek-böcek deniz-güneş fotoğraflarım daha çoktur. Çoğunda makyajım ya da çok güzel pırıltılı kıyafetlerim de yoktur O yüzden uzun uzun yazarım bazen altlarına düşüncelerimi ki, bir kişiyi etkileyebilirsem ne mutlu bana.
Kalıplarınızda ki ünlü anlayışı nedir bilemem ama bazılarınızı karşılamadığımın farkındayım. Ama karşılamak için de bir çabamın olmadığını bilmenizi isterim ?
Bir karakterin bana uygun olduğunu düşünen yapımcı-senarist-yönetmen o kadını bana emanet eder, ben de elimden geldiğince o emanete hizmet etmek için çalışır çabalarım. O rolün Aslıhan’a uygun olduğunu düşünen merci, kaşımı-gözümü, yüzümü-saçımı, bedenimi-yaşımı gözönünde bulundurarak bir karar verirler, koca koca insanlardan bahsediyorum haaa?
10 yıldır teklif edilen kadınlar içinde hiç balerin, eski manken, verem hastası ya da gencecik bir genç kız vs olmadı, olamaz da. Öyle bir kadın oynamadım oynayamam. Fiziksel olarak inandırıcılığım olmaz olamaz! 38-40 bedene sahip, makyaj yapıldığında olgunlaşan 35 yaşında bir oyuncu olarak.
Bunun hem ben hem de benimle birlikte proje yapan o koca insanlar tarafından farkedildiğini ve bilindiğini unutmayın.
Yeryüzünde KADIN a dair dayattığınız hiçbir baskı, ne kadın ne de oyuncu olarak umurumda değil.
İşimi en iyi şekilde yapmak, iyi bir insan olmak ve doğa ile bir bütün olmak gibi dertlerimden başka derdim de yok. Her yıl bir ameliyat geçirmiş, genetik mirası birazcık talihsiz biri olarak SAĞLIK ve SIHHAT ten başka dileğim de.
Mutluluğun çok daha basit olduğunu, iyi olmanın da o kadar zor olmadığını düşünüyorum.

Sizi Eleştirmeye Çalışanlara Aslıhan Gürbüz Gibi Olun!

Peki nedir bizim bir kadın olarak bu olaydan ders almamız gereken nokta? Eminim, dünyada 38 bedenden başlayarak ve ilerleyen bedenlerde olan kadınlar her gün buna benzer olaylar yaşıyordur. Kimi susuyor, kimi içine atıyor, kimi cevap bile veremiyor, kimi ağlıyor, kimi ise bizim Sarmaşık’ın Kraliçesi gibi cevabını yapıştırıyor! Ne diyelim ki Kraliçe; senin gibi kendine güveni tam, işini en iyi şekilde yapan kadınlara bayılıyoruz!

Bu dünyada hiçbir yerde hiçbir zaman “Bir kadının bedeni bu ölçüde olmalıdır.” gibi bir kalıp yoktur, olamaz da! Hiçbir zaman insanların sizin hakkınızda bu tür söylemlerine susmayın, üzülmeyin. Cevabını verin, gayet basit. İnsanların kendilerince uydurdukları “kadın bedeni” gibi ucuz söylemlerine kulak asmayın. Aslıhan Gürbüz’den, Sarmaşık’ın Kraliçesi Merve Aksak’tan alınabilecek en güzel derslerden birini aldık. İnsanların mutsuz oldukları ve kendilerini yeterli göremedikleri için karşısındaki güçlü insana saldırmaya başlarlar. Buna asla ama asla izin vermeyin.

Sizi Eleştirmeye Çalışanlara Aslıhan Gürbüz Gibi Olun!

 


Hakkında Yağmur Oluç

Ben Yağmur. 23 yaşında, makyajı ve bakımı çok seven, deneyimlere açık biriyim.

1 Yorum

  1. Ne güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. 25 yaşındayım ve 1.65 boyum 80 kiloyum. Kilolusun kilolusun diyenler için harika bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir