Regl Dönemini Rahat Geçirmek İçin

Regl Dönemini Rahat Geçirmek İçin

Kadın olmak güzel ama bir o kadar da zor dönemlerinin olduğunu bir kimlik aslında değil mi? Siz de öyle düşünmüyor musunuz? Belki de Yıldız Kenter o ünlü tiyatro eserinde Ben Anadolu derken kadın olmanın tüm hallerine bu nedenle gönderme yapıyordu. Tıpkı Anadolu gibi kadın. Düşündüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Örneğin şu regl dönemi kadınlar için başlı başına bir handikap, hele bazılarımız için daha ciddi bir handikap.Kadının üretkenliğine endeksli olarak da tıbben algılanan bu süreç, menopoz dönemine kadar devam ediyor ve benim gibi kadınlar için bu dönem tam bir kabusa dönüşebiliyor. Bazılarımız çok hafif geçirse de hemen her kadın ama az, ama çok bu durumdan etkileniyor.

Regl Dönemini Rahat Geçirmek İçin

Kendimi bildim bileli öncesinde aşırı sinirlilik, unutkanlık gibi durumlar dışında şiddetli ağrı ve kanama için henüz tam anlamıyla mucizevi bir çözüm bulamadım ama kendimde denediğim size de tavsiye edebileceğim bazı çözümlerim var. Eminim aramızda deneyenler vardır ama ben benim gibi muzdarib olanlara sözüm.

Öncelikle çok abartmamak kaydıyla o dönem içinde birkaç adet günde taze badem yemek oldukça iyi geliyor. Ağrılar için diğer bir önerim bitter çikolata. Atıştırmalık olanlara bunları yemeniz, yeşil ağırlıklı beslenme bu dönemde oldukça önemli zira yeşil sebzeler Magnezyum içeriyor ve bu dönemde Magnezyum alımı ağrıların giderilmesinde oldukça etkili. Yine de aşırı şiddetli ağrılarınız var ise doktorunuza danışarak magnezyum tablet kullanabilirsiniz.

Ağrı kesici olarak özel bir önerim yok ama çok da sıcak bakmıyorum bunun yerine evde küvet varsa küveti sıcak su ile doldurup içine girmek, ılık duş almak ve elbette su torbaları ağrılar için ideal. İlle de ağrı kesici kullanmak istiyorsanız mutlaka bir uzmana sorarak ilaç tüketmelisiniz.

Tüm bunlar dışında uzun yürüyüşler, kısa süreli uykular, dinlendirici müzikler dinlemek de üzerinizdeki gerginliği atmanıza yardımcı olacaktır. Regl ağrısına muhakkak çok iyi gelecektir.

Kıyafet konusunu da es geçemeyiz bu dönemlerde içinde rahat edeceğiniz terletmeyen, üşütmeyen hareket kabiliyetinizi engellemeyecek olan giysiler seçmenizde var. Şiddetli kanamalar varsa ona uygun elbette tedbirleri alıyorsunuzdur zaten.

Sigara ve alkol kullanımından uzak durmanın yanında rahatlatıcı özelliği olan bitki çayları da bu dönemde özellikle tercih edilmeli.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir