Müslüm Filmi Hakkında: Babanın Öyküsü

Müslüm Filmi Hakkında: Babanın Öyküsü

Müslüm Filmi Hakkında: Babanın Öyküsü. Bu yazıda sizlerle çok merak ettiğim, vizyona girmesini sabırsızlıkla beklediğim Müslüm filmi hakkında düşüncelerimi aktaracağım. Hemen söylemeliyim ki, öyle böyle değil filme bayıldım. Üstelik yaşamında hiç Müslüm Gürses dinlememiş birisi olarak bu kadar etkilendim. Varın gerisini siz düşünün artık.

Müslüm Filmi Hakkında: Babanın Öyküsü

Neden İzlemeli?

Yaşamı boyunca hiç Müslüm Gürses izlememiş dinlememiş birisi nasıl olur da filme böylesine bayılabilir derseniz öncelikle dilerseniz konunun o kısmına bir açıklık getirelim.

Bu filmi izlemek için Müslüm Babacı olmak gerekmiyor. Bu son derece açık ve net. Dünyanın herhangi bir yerinde arabesk müziğini bilmeyen, kendisini tanımayan birisi bile çok rahat bir biçimde bu filmi izleyebilir. Zira sinemacılık açısından bakıldığında film oldukça güzel. Amerika normlarında çekilen her yönüyle çok emek verilen çok katmanlı olan bir iş. Uzun uğraşlardan sonra gösterime girdiği açık ve net. Ama bunun yanında müzikleri gerçekten son derece vurucu ve doğru yerde doğru müzikler filme başka bir güç katıyor.

Tüm bunların yanında görüntüleri, geriye dönüşleri, yer yer estetik ögeler içermesi filmi özel kılan noktalar. Film her daim vurucu olmayı, merak ettirmeyi başarıyor.

Oyunculuklar açısından bakıldığında çocukluğunu oynayan Şahin Kendirci olağanüstü oynuyor denilebilir. Timuçin Esen de bu bıçak sırtı rolün üstesinden gelmiş. Diğer oyuncular da görevlerini yapıyor.

Yani bu noktada bir özet yapmak gerekir ise sinema açısından bakıldığında karşımızda eli yüzü düzgün bir film var ve bu noktada bu emek bu filmi tarafsız bir gözle izlemeyi fazlasıyla hak ediyor.

Müslüm Filmi Hakkında: Babanın Öyküsü

Film Bize Ne Söylüyor?

Müslüm Baba müziklerinin bir dönem yasak olduğu, küçümsendiği bir dönemden bugün benim gibi insanların kendi yaşadığı dönüşümden sonra hayran olduğu bir başka Müslüm Baba öyküsünün alt yapısını nedenlerini, niçinlerini Müslüm Gürses’i Müslüm Gürses yapan süreci anlatıyor ve onun neden bir fenomen olduğunu gösteriyor.

O tüm ötekilerin şarkısını söylüyor özünde çünkü kendisi de oradan geliyor. Bize acılarını, isyanlarını, itirazlarını anlatırken belki de dışladığımız, yok saydığımız insanların isterse neler yapabileceğini gösteriyor. Aslında o bu halkın en temel gerçeklerinden bir tanesi. Film bize belki de çok aşina olmadığımız bir dünyayı anlatıyor ve bunu da çok iyi başarıyor.

O güzel bir adam. Her şeye rağmen çok güzel bir adam. Bulunduğu yer tesadüf değil. Umarım çok izlenir. Film bize  sonuçta her şeye rağmen insan olmayı anımsatıyor.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir