Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları. Kış dedik, bunalım ayları kapıda! dedik. En önemli ihtiyacın nefes almak, biraz dinlenmek, dinlenirken de huzur bulmanın olduğu dönemlerdeyiz. Zaman zaman sosyal hayatın verdiği yorgunluklar, bazen de iş yaşamınızın sizi boğacak derecede bunaltması, en çok kış mevsimi ile su yüzüne çıkar. Kendinizi dışarı atmak ister bir türlü başaramazsınız. Plan yapmaya çalışıp, birilerinden haber beklerken vakit hızla geçer ve hiçbir şey yapamadan günü tamamlarsınız. Bir de kış mevsiminde ve kısa günleri içindeyken, hafta sonu bir çırpıda yok olur gider. Biz de kış mevsimi ile epey kısalan hafta sonlarını daha huzurlu hale getirebilin diye, size planlanmış, uygulamaya hali hazırda birkaç plan sunalım istedik.

 

Yüksek Maliyetli Kafa Dinleme yolları

Aklımıza ilk gelen, en eğlenceli ve aynı zamanda size huzurlu anlar yaşatacak olan planlar elbette biraz maddiyattan geçiyor. Gönül ister ki, bu kadar maddi olanaklar ile bağlantılı olmasınlar, içinden gelen herkes, gerçekleştirebilsin. Fakat özellikle de kış mevsimi ile gelen kısa sürelerin getirdiği kısıtlamalar, bu aktiviteleri olduğundan da maliyetli hale getiriyor.

Bu sorunu bir kenara bırakalım ve gelelim sadede…

Kış Mevsimi İçin İdeal Etkinlik: Off Road

Tabi ki de huzur denildiğinde ilk akla gelen doğa oluyor. Kış mevsimi de sizi kısıtlayan noktalardan biri olunca, akla ilk kapalı mekanlar veya araçla yapılabilecek geziler geliyor. Siz de bizim gibi kapalı mekanları, doğa ile bağdaştıramayanlardan iseniz, huzura gidebilecek birkaç yol kalıyor. Sizin için ilk seçtiğimiz yol, Off road…

Off Road nedir?

Off road, 4×4 denilen arazi araçları ile doğa koşullarına meydan okumak denilebilir. Kesinlikle sizi şehirden uzaklaştırabilen aktivitelerden biri, çünkü kelime olarak da ‘yol dışı’ anlamına geliyor. Tamamen doğa ve size getirebileceği zorlu koşulları yaşamanız ile paralel olan, spor olarak yapıldığı gibi, kişisel hobi olarak da gerçekleştirilebilen bir aktivite.

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Özetle off road aktiviteleri doğaya dair, en huzur veren, sizi betondan, sesten, kalabalıktan uzaklaştıran ve isteğiniz an mola verme imkanı sunan nadir aktivitelerden biri. Farklı bir açıdan baktığınızda hem macera yaşama hem de huzur bulma gibi iki zıt duyguyu size aynı anda yaşatabiliyor.

Kış Turizmine Ayak Uydurun!

Kış mevsimi için seçtiğimiz bu aktivite, off road gibi çılgınca bir hobiye göre, kulağa daha sakin ve huzurlu gelebilir. Bir hafta sonunu, huzur içinde ve kısa sürede en iyi şekilde değerlendirmek için, kış turizmini seçtiğinizde tek yapmanız gereken, gideceğiniz yeri ve vasıta şeklini seçmek olacaktır. Tabi bir de ne yapmayı istediğinizi de atlamamalısınız.

Kayak yapmak, teleferiğe binmek gibi aktiviteli küçük tatiller mi, yoksa uzun yürüyüşler, sakin öğlen kahvaltıları ve yalnızca kışı seyretmek mi?

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Normal bir zamanda bunların hepsini gerçekleştirebilir ve uzun bir kış tatili de yapabilirsiniz. Fakat kış mevsimi ve iş yaşamının size kısıtlamalar yarattığı o kısa süre sorunu, hepsinin aynı anda olmasına imkan vermeyecektir. En kısa zamanı, en iyi şekilde değerlendirmek için ise, az önce sorduğumuz soru size yardımcı olabilir.

Cevabınız kayak yapmalı, teleferiğe binip gezmeli, küçük tatiller ise sizin için en iyi önerimiz, Erzurum Palandöken, Bursa Uludağ ya da Kocaeli Kartepe tesislerinden size en yakını olacak. Hem küçük ve kısa süreli eğitimler ile kayak yapabilir, hem de sonunu göremeyeceğiniz beyazlık ile hafta sonunu huzurlu geçirebilirsiniz.

Erzurum- Palandöken

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Bursa- Uludağ

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Kocaeli- Kartepe

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Yok, ben sadece kafamı dinlemek ve uzun yürüyüşler ile kısa ama huzurlu tatilimi taçlandırmak istiyorum’ diyorsanız da, size Ağva, Bolu Abant gibi daha yakın yerleri önerebiliriz. Doğasıyla, yeşiliyle, beyazıyla sizi büyüleyeceğini garanti edebiliriz.

Ağva

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Bolu- Abant

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Bir gün kalırım, yeter ki huzurum tavan yapsın!’ diyenlerdenseniz de, daha iyi bir fikrimiz var. Trabzon Uzungöl… Evet, belki biraz zorlu geçecek yol tecrübesi yaşayacaksınız ama inanın, meşakkatli yolculuğa değecek! Bu kısa kış tatili sonunda, ‘iyi ki gitmiş, görmüşüm‘ dediğiniz yerler arasına, benzersiz doğal manzarası ve taş yapıları ile Uzungöl de katılacak.

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Kamp İle Doğaya Karışın!

Off road ve kış turizmine bakıldığında, kış mevsimi için daha makul gelebilecek seçeneklerden biri, kısa süreli bir kamp olabilir. Kampın kısa sürelisi olur mu, diye düşünebilirsiniz. Fakat unutmayın, kış mevsiminin hafta sonları huzurlu geçsin diye, elimizden geldiğince kısa süreli ve doğadan aktiviteler arayışına girmiştik. Bunu size en iyi hissettirebilecek yollardan biri de kamp oluyor. Özellikle İstanbul yakınında oturanlar için bulunmaz bir nimet olan Ağva bölgesindeki kamp alanlarından yararlanabilirsiniz.

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Yanınıza almanız gerekenler sayısı da normal bir kampa göre daha az olacaktır. Bir eş ya da dost, iki bardak, iki kamp sandalyesi ve bir termos, yanına da yakacağınız kamp ateşi, size anlık huzuru sağlamaya yeter de artar bile. 🙂

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Ekonomik Yollar;

Hep maliyetli yollar ile kış mevsimi geçmez maalesef. Arada bir hiç harcamalara gerek kalmayacak ya da cüzi miktarlar ile paçayı kurtarabileceğiniz, biraz da huzur depolayabileceğiniz yollar da gerekli mutlaka.

Kafe Buluşmaları

Yine doğadan kaçmadan, ısıtıcılı açık alanları bulunan, mümkünse denizi de ucundan gören sakin, sessiz, özellikle belirtiyorum ki kenarda kalmış, kalabalık olmayan kafeler, sizin için ekonomik ve huzurlu mekanlar haline dönüşebilir.

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Evde Pineklemek

Bir yol daha var ki, kış mevsimi için yaratılmış olsa gerek… Sıfır maliyet, eldekini değerlendirmek, en önemlisi sıcak kalmak ve sessizce huzura ermek için biçilmiş kaftan! Tabi ki evde pineklemekten bahsediyoruz. Üstelik çeşitlendirilebilir ve eşle, dostla da sonuna kadar, saatlerce paylaşılabilir. Kitap okumak, camdan dışarıyı seyretmek, saatlerce battaniye altında film izlemek, bardaklar dolusu sıcak kahve içmek de buna dahil!

Kış Mevsimi İle Kafa Dinlemenin En Güzel Yolları

Umarım tüm kış mevsimi sizin için, bu aktivitelerle ya da onlarsız huzurlu geçer…


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir