İyi Söz İyi Niyet İyi Eylem: Bohemian Rapsody

İyi Söz İyi Niyet İyi Eylem: Bohemian Rapsody

İyi Söz İyi Niyet İyi Eylem: Bohemian Rapsody. Filme dair bu başlığı atmamın elbette kendince filme dair nedenleri var ve filmi izleyenler bunu son derece iyi biliyor. Yine bir film yine bir yazı ve yine ben. Bu sefer ki filmin adı başından beri merak ettiğim ama bu sezon üçüncü kez üst üste müzikal türde izlediğim bir film olan Bohemian Rapsody.

Hemen söylemeliyim ki filmin 3. haftası ve izleyenler zaten çoktan izledi hatta ben bu filmi izlemekte geç kalanlardanım ve de asla bir film eleştirmeni gibi yazmayacağım haddim ve tarzım da değil. Biliyorum ki sanat oldukça göreceli olan bir kavram. Ben sadece tarihe not düşmek için kendi duygularımı açıklayacağım.

İyi Söz İyi Niyet İyi Eylem: Bohemian Rapsody

Nasıl Anlatmalı Filmi?

Bu filmi güzellik içeriği olan bir sitede sizlerle paylaşmak istememin temel nedenlerinden bir tanesi de başrolde yer alan kadın karakterinin ben de bıraktığı iz. Filmin ortasından itibaren son sahnesine kadar ağladığım bir film oldu.  Bohemian Rapsody aslında bir tutku, aşk filmi. Kadın filmi. Her anlamda izleyenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Kırılgan, ötekileştirilmiş, kendi içinde açmazları olan ve işin özünde hep çocuk, hep yalnız olan bir adamın kendini var ediş öyküsü bu. O yüzden etkilenmemek mümkün değil. Rock müziği dinlemeyen biri olarak filmin müziklerinde kaybolmam sanırım başka türlü de açıklanamaz.

Uqeen grubu ve özellikle ünlü solisti Freddie Mercury’nin yaşamını kilit noktalardan yola çıkarak ve grubun altı dakikalı opera alt yapısı içeren efsane şarkısı üzerine konumlanan bir film bu.

İyi Söz İyi Niyet İyi Eylem: Bohemian Rapsody

Oyunculuklar özellikle başrol oyuncusu harika ama ille de inatla buradaki aşk harika. Sanırım beni en çok o yönü etkiledi. Aşk boyutu yoktur. Cinselliğe indirgenemez. Aşk saftır tenselliğe indirgenmeden de birine ömür boyu hayatımın aşkı denebilir ki ben burada o işte aradaki sahnede koptum eminim ki sizin için de öyledir.

Ünlü olmanın başarılı olmanın efsane olmanın yetmediğini yetemeyeceğini anlatan bir eser bu. Etkilenmemek mümkün değil.

Ötesi zaten film eleştirmenlerinin işi. Film bize vermek istediği duyguyu veriyor. Eksiklikleri mutlaka vardır ama bu o duyguyu değiştirmiyor.  İnsan olmaya dair bir film bu. Yaşam kadar gerçek. Ki zaten bir yaşam öyküsü ama bir Zerdüşt öğretisi olan İyi Niyet İyi Söz İyi Eylem ne  demek film bunu bize asla büyümeyen bir efsane şarkıcının yaşamında kanlı canlı gösteriyor. Hem de tüm defoları.

Eminim ki filmden çıktığınızda siz de kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir