Hangi Tene Hangi Renk Saç ?

0
139
Işıltı atılmış saç modelleri
Işıltı Atma

Evet her kadının aklında olan ve sık sık gündeme gelen konulardan bir tanesi. Hangi tende olan insana hangi renk saç iyi gider? Hangi Tene Hangi Renk Saç diye soruyor musunuz? Saç boyası almada nelere dikkat etmeliyiz? Bazı insanlar hep doğal olmaktan yanadır. ‘Doğal saç rengi en güzel saç rengidir’ der ve bir kenara çekilirler. Oysa bazı insanlar sürekli arayış içindedirler. Saçları bir gün sarıyken bir başaka gün siyah hatta kırmızı olarak karşınıza gelebilmektedirler. Özellikle de depresyon halinde olan kadınlarda sıklıkla rastlanan bu durum gayet doğaldır. Öncelikle kendi teninize uyan saç rengini nasıl bulabilirsiniz o konuya bir göz atalım.

Hangi Tene Hangi Renk Saç

HİÇ BİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİLDİR!

Tüp boyalarının üstündeki renklere bakarak ‘bu renkte saç istiyorum‘ diyerek direk o boyayı almamız ‘yanlıştır!‘ Çünkü daha önce bu hataya düşenler gayet iyi bilirler ki; sarı renk gerçekten sarı değildir! Nasıl oluyor bu diyen okurlarımız daha önce saçlarını hiç boyamamıştır. 🙂

Beğendiğiniz ve satın aldığınız renk saçınızın tonuna; daha önceden boyama, röfle gibi işlem görüp görmemesine veya saçınızda başka madde bulunup bulunmamasına göre etki edecektir. (Başka maddeden kasıt önceden kalmış koyu renk boya veya kınadır.) Bu sebeple evde saç boyama yapacaksanız, mutlaka deneyimi olan birisi ile boyama yapmanızı öneririz. Şimdi maddelerimize geçelim:

Altın kural; saçınızın rengine karar verirken sadece ten rengimiz etkili değildir. Göz rengimiz, ten rengimiz ve en önemlisi doğal saç rengimiz bizim yeni saç rengimizde belirleyici birer faktördür. Bu sebeple vücudunuz ile bütün oluşturabilecek ve çok aşırı yapay durmayacak olan saç renkleri geçmişten günümüze kadar en çok tercih edilenler arasındadır.

Diğer bir maddemiz ise doğallığınızı asla tamamen kaybetmeyin. Saçlarınızı boyamayın demiyoruz tabi ki ama doğal saç renginizden çok fazla kopmamanız sizin için daha sağlıklı bir karar olacaktır. Mesela saçınız kumral diyelim. Saçınızı 1-2 ton açabilir ya da koyulaştırabilirsiniz. Buna boyamaktan çok saç renginizi ‘zenginleştirmek‘ diyebiliriz.

Esmer tenler için saç rengi önerisi: 

Esmer bir ten rengine sahipseniz koyu saç renklerini tercih etmelisiniz. Kahverengi, siyah, koyu kızıl tonları sizin için en uygun olanlar olacaktır. Açık renkler; sarı tonları istiyorsanız, kontrası yüksek platin sarı, dore renkler deneyebilirsiniz. (ki bence çok doğal durmayan bir görüntü ortaya çıkıyor ama tabi ki herkesin zevki farklıdır).

 

Buğday tenler için saç rengi önerisi:

  Koyu kahve ve çikolata tonları, kızıla çalan kahverengi tonları ve kirli sarı buğday tenliler için en çok tercih edilenlerdir.

Beyaz tenler için saç rengi önerisi: 

Beyaz ten bütün renklerle kontrası (zıtlık) oluşturacağı için istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Ancak makyajla pek aranız yoksa, rahatsız bir görünüme sahip olmamak için koyu siyah yerine mavi siyahta karar vermenizde fayda vardır.

Soluk tenli kadınlar hangi renklerini tercih etmeli?

Teninizi daha canlı göstermenize de yardımcı olacak seçim bakır ve kızıl tonları ile yumuşak kahve ve çikolata tonlarıdır. Diğer daha açık olan tonları seçtiğiniz takdirde teninizin solgunluğunu saklamak için sürekli makyaj yapmanız gerekecektir. Ama yine de her konuda olduğu gibi bu konuda da fikir size kalmış.

Hangi Tene Hangi Renk Saç makalemizi beğendiyseniz yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Sizin teninize uygun saç rengi nedir?

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.