Güzel Olma Zorunluluğu: Güzellik

Güzel Olma Zorunluluğu: Güzellik

Güzel Olma Zorunluluğu: Güzellik: Aslında her dem var olan bir kavram güzellik son günlerde medyaya yansıyan haberler ile yine gündemimizin baş köşesine oturdu.  Her şey, ki bu yazıların da yazılmasına sebep olan iki olay arka arkaya cereyan etti. Bunlardan ilki 2018 Türkiye güzelinin 17 yaşında yaptırdığı estetikti. Bir diğeri ise O Ses Türkiye yarışmasında jüri koltuğunda oturan Seda Sayan’ın botokslu hali oldu. Bu da bu yazıyı kaçınılmaz hale getirdi.

Güzel Olma Zorunluluğu: Güzellik

Güzellik Konusuna Değinmeler

Ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci çok beğenilen Çalınmış Güzellik isimli filminde bu konuya gönderme yapar.
Ünlü bir halk ozanımız da “ Güzelliğin on pare etmez. Bu bende ki aşk olmasa” der.
İşte güzellik geçmiş nesillerden bugüne değin insanları son derece meşgul eden bir kavramdır.
Ülkemizin en güzel kadınlarından olan dahası güzelliğini aldığı taç ile kanıtlayan Burcu Esmersoy da verdiği röportajda güzellik konusunda şu cümleyi kurmuş: “ Güzel olma zorunluluğu kadına şiddettir”
Böylesi güzel bir kadından böyle bir cümle geldiği zaman insan şaşırıyor ama özünde oldukça da haklı olduğunu görüyoruz.

Neden Güzel Olmak Zorundayız? 

Güzel Olma Zorunluluğu: Güzellik

Günümüzde sosyal medyanın da baskısı ile herkesin sanki yaşsız ve mankenmiş gibi kusursuz görünmesi bekleniyor ama tam da bu noktada Bernardo Bertolucci’nin o meşhur filmi akla geliyor. Özünde ne yaparsanız yapın güzellik geçici bir sürede var olur ve bir süre sonra mucizevi kremler, harika estetikler bile yapılsa aynı güzellikte kalmak teknolojinin tüm olanaklarına rağmen mümkün değildir.

Bunun en iyi örneklerinden birisini dünyanın en güzel kadınlarından olan Brigitte Bardot oluşturur mesela. Güzellik kavramı geçicidir. Asıl olan yaşamda güzel durabilmek, hayata güzel bakabilmektir.

Dünyanın en güzel kadını bile sahici bir gülüş sergileyemiyor ise özünde bir hiçtir. Önemli olan güzel yaşamaktır ve yine ünlü bir sanatçı olan Şebnem Dönmez ’in de ifade ettiği kişinin içsel olan yolculuğu dışına yansır ve kişinin her yaşta güzel görünmesine neden olur.

O yüzden kişi dış güzelliği açısından efor sarf etmek yerine kendini geliştirmek için çaba sarf ederse gerisi kendiliğinden gelecektir ama asla boyalarla lüks kıyafetler ile güzel olunabileceği sığlığına düşülmemelidir. Bu insanı yorar ve yıpratır.

Peki, şimdi en başa dönelim doğru mudur bir kızın 17 yaşında burun estetiği yaptırması. Elbette bedensel gelişimin 25 yaşına kadar devam ettiği düşünülür ise kesinlikle doğru değildir. Zira ileride böylesi bir operasyon başka problemler yaratabilir.

Seda Sayan olayına gelince sürekli insanların gözü önünde olan birinin elbette bir takım estetikler yaptırması kabul edilebilir . Anlaşılabilir olgudur ama bu noktada da dikkatli olmak gerekir. Son dönemlerde yapılan estetikler ile tüm kişiler aynı fabrikadan çıkmış gibi durmaktadır. Ki bu da ortaya çok da şık olmayan kimin kim olduğunu anlamadığımız bir görüntü çıkarmaktadır. Bu noktada da oldukça dikkatli olmak gerekir. Tabi eğer illa ki estetik yaptırılacak ise. Oysa alındaki her çizgi oldukça güzel ve anlamlıdır.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.