Güzel Boşanma Olmaz mı? Olamaz mı?

Güzel Boşanma Olmaz mı? Olamaz mı?

Güzel boşanma olmaz mı? Olamaz mı? İşte biz bu yazıda bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız ve biraz insana dair, yaşama dair canımızı acıtan konular hakkında canımızı acıtmayacak çözümler bulmaya çalışacağız ve akabinde de ne zaman boşanılmalı, nasıl boşanmalı gibi konulara kafa yormaya çalışacağız.

Güzel Boşanma Olmaz mı? Olamaz mı?

Hadi başlayalım o zaman hep birlikte yüksek sesle düşünmeye.

Biten Büyük Büyük Aşklar, Evlilikler

Son derece kötü, rahatsız edici bir olay basının gündemini son dönemlerde ciddi ciddi meşgul ediyor. Olay öyle bir hale geldi ki, köşe yazarlarından, ünlü sanatçılara kadar birçok insan bu konuda konuşmaya, fikrini beyan etmeye başladı.

Konu herkesçe malum. Mustafa Ceceli isimli pop müzik şarkıcısının çocuğunun velayetini almak için açtığı dava ve davaya sunduğu belgeler. Toplumun gözünde de kıyamet burada koptu, zira gerekçe ne olursa olsun sunulan belgeler, kişilerin özel yaşamlarının mahremiyetine giriyordu ki, bu durum insanların biraz da kendileri ile empati ile kurması ile beraber ciddi derecede tepki uyandırdı. Ortaya karşılıklı öyle söylemler atıldı ki, insanlar insan olmayı ne zaman unuttu sorusunu beraberinde getirdi.

Güzel Boşanma Olmaz mı? Olamaz mı?

Belki de bizi olayda en çok şaşırtan olay ailemizin oğlu gibi olan sessiz, efendi bir adamın yaptıkları idi ki bu da biraz hepimizi hayal kırıklığına uğratmadı değil sanki. İçimizdeki belki de en masum şeyi bir biçimiyle yaralıyordu ki belki de verdiğimiz tepki biraz da bu yüzden. Hani insan düşünmeden edemiyor o değil de başka bir şarkıcı yapsa yine bu kadar öfke duyar mıydık? Emin değilim? Peki ya sizce? Yazın lütfen fikirlerinizi sanırım artık bu konuyu konuşmaya gereksinimimiz var.

Boşanma zor bir olgu. Kaç yaşında olursa olsun, nedeni ne olursa olsun, her iki taraf içinde zor olan bir olgu. Kadın için belki biraz daha zor ama erkekler için de kolay olmadığı kesin. Eğer ortada çok istisnai bir durum yok ise insanlar güle oynaya hatta çoğunlukla aşık olarak evleniyor ve sonsuza kadar birlikte olmak evleniyorlar. Bir an bile onsuzluğu düşünemez iken insanlar nasıl oluyor da boşanır iken tüm bu yaşananları unutuyor, hiçbir güzel an yaşanmamış gibi hareket edebiliyorlar bunu anlamak da olası gelmiyor bana.

Oysa arada özellikle bir çocuk var ise çok daha ciddi düşünerek güzel güzel boşanma olmaz mı insan merak etmiyor değil. En azından o çocuğun psikolojisini düşünerek, o çocuk için gerekli olan şartlarda bir araya gelineceğini unutmadan. İnsan eğer ortada bir çocuk var ise kendinden önce o çocuğu düşünmesi gerektiğini unutmamalı. İster ihanet olsun, ister biten aşk, yaşanan tüm güzel anılar adına insan güzel veda etmeli ve bunu sadece çocuğu için değil kendisi için de yapmalı, yapabilmeli.

Boşanmada Unutulmaması Gereken

Güzel Boşanma Olmaz mı? Olamaz mı?

Her ne kadar ülkemizde çok fazla boşanma vakası olsa da dünya ölçeğinde durum böyle değil.  Yani kişilerin boşanması bir medeniyet kuralı gereği değil. Uzmanlar çocuk en azından altı yaşına gelene dek boşanmanın olmaması gerektiği konusunda hem fikir zaten.

Eğer ortada diğer tarafın yaşamını çok ciddi etkileyen bir durum var ise artık işin içinden çıkılamıyor ise elbette boşanma olabilir ama ortak anıları kirletmeden, kendinde ve çevrende tramvalar oluşturmadan. Güzel güzel. Yeni bir yaşama şans vererek. Ne demiş atalarımız öfke ile kalkan zararla oturur.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir