Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz Günümüz toplumunda pek çok kişi arasında görülen kavga, ayrılık, boşanma ya da bunun gibi birçok durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu gibi durumlardan kaçmak, saklanmak yerine bu durumlarla yüzleşerek neredeyse tüm sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Biliyorsunuz ki pek çok ayrılığın boşanmanın sebeplerinden biri ve belki de en önemlisi iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Sizlerde böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ya da karşı karşıya kaldığınızda bu durumu çözüme kavuşturmak için çabalayabilirsiniz.

2

Aslında birey olarak yapacağımız şeyler basit gibi görünse de uygulama aşamasında baya zorlandığımız doğrudur. Bunların en başında etkin dinleme dediğimiz dinleme şekillerinden biri olan yöntem gelir. Burada yapacağınız şey karşınızda ki kişi size bir derdini, sıkıntısını ya da hayatında ki bir durumu anlatıyorsa konuşmaya etkin olarak katılmanızdır. Bu katılım sözü bölerek değil o kişinin sözü bittiği sırada olmalıdır. Sözü bitene kadar da kişiyi düzgünce dinlemiş olmalısınız.

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

  • Bu dinleme esnasında ise göz teması kuruyor olmanız diyaloğunuzun kalitesini arttırır. Yani örnek verecek olursak siz bir şey anlatırken karşı tarafın size hiç bakmadığını, başka şeylerle uğraştığını bir düşünün. Konuşma hevesinizin kırılacağından emin olun.

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

  • Göz temasından sonra ise dikkat etmeniz gereken ise jest ve mimiklerdir. Karşınızdaki kişiyi dinlerken jest ve mimiklerinizle dinlediğinizi belli etmelisiniz. Eğer tepkisiz bir şekilde dinlerseniz karşınızdaki kişi ya sıkıldığınızı ya da onu hiç dinlemediğinizi anlamadığınızı düşünecektir.

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

  • Diğer bir nokta ise beden dilidir. Vücudunuzun karşınızdaki kişiye dönük olduğundan emin olun. Eğer karşınızda ki kişi bir çocuksa olabildiğince onun seviyesine inmeye göz hizasında bulunmaya önem verin.

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

Etkili iletişimde önemli olan diğer nokta da empati dediğimiz genelde kişilerin zorlandığı bir konudur. Empati, bir kişinin yerine kendinizi koymanızı ve onun bakış açısından bakabilmenizdir. Empati sayesinde karşınızdaki kişiyi anlarsınız, duygularını anladığınızı ifade edebilirsiniz. Bakınız anlarsınız diyoruz sizde aynı duyguları o kişi gibi yaşarsanız demiyoruz.

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

Eğer o kişiyle aynı duyguları yaşarsanız o empati değil sempati olur. Ama etkili bir iletişim için bizim ihtiyacımız olansa empatidir.

Örnek verecek olursak; karşınızdaki kişi size sorununu anlattı ve bu esnada da ağlıyor. Eğer siz evet bu yaşadığın zor bir durum seni anlıyorum, bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsun tarzında bir konuşma yaparsanız o kişi kendini size daha çok açacaktır. İşte buna empati diyoruz. Ancak o kişi ağlarken sizde ağlıyorsanız bu empati değil sempati olur ve bu durumda kimi zaman konuşan kişi kendini mahcup hisseder. Karşısındaki kişi de onunla beraber ağladığı için sorumluluk duyar ve konuşmanın kapanması, sohbetin değişmesi için çabalamaya başlar.

Etkili Bir İletişimle Tüm Sorunlara Veda Edebilirsiniz

Özetle, ilk başta etkin birer dinleyici olmayı başarmalıyız. Karşımızda ki kişiyi yargılamadan, olabildiğince tarafsız olarak dinlemeliyiz. Sohbetin gidişatına göre uygun yerlerde konuya dahil olmaya önem vermeliyiz. Tüm beden dilimizle, tüm jest ve mimiklerimizle onunla ilgilendiğimizi onu dinlediğimizi belli etmeliyiz. Daha sonra empati kurmayı başarmalıyız. Karşımızdakinin bakış açısından da bakabilmeyi başarmalı ve ona göre tepki verip konuşmalıyız. Eğer sizlerde bunları alışkanlık haline getirip uygulamayı etkin bir şekilde yaparsanız eşinizle, ailenizle, sevgilinizle ya da çocuklarınızla gerçekleşecek diyaloglarınız daha sağlıklı olacaktır. Böyle yapabilirseniz sizinle konuşulmasını istediğinizi ve karşınızdakinin her kim olursa olsun yanında olacağınızın mesajını iletmiş olursunuz. Deneyin, sağlıklı bir ilişki ve etkili bir iletişim kuracağınızdan da emin olun.


Hakkında Ece Ordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir