Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Cildinizi tüm gün sarıp sarmalayan ve makyajınızı kusursuzlaştıran fondöten tercihi oldukça önemli. Peki sizin için en doğru fondötenin hangisi olduğunu nasıl anlarsınız.Mükemmel formülü seçmeniz için size yardımcı olacak 6 ipucunu bir araya getirdik.Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu sizler için derledik.

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Cilt Bakımınızla Uyum Sağlayın

Cilt bakımınızda daha çok hangi özellikli ürünler var? Fondöteninizi de ona göre seçerek hem bakım yapın hem de cildinizi yormayın. Örneğin çizgilerden şikayetçiyseniz anti-aging bir ürün kullanabilir, akneye meyilli bir cildiniz varsa özellikle non-comedojenic ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cilt Tipinizi Tanıyın

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Gün içinde parlamadan şikayetçiyseniz, ya da cildinizde kuru bölgeler varsa fondöten tercihiniz oldukça önem taşıyor. Yağlı cilde sahip olanlar, mat bitişli ve kalıcığıyla bilinen ürünleri tercih edebilir, kuru cilde sahip olanlar ise nem verme özelliğine sahip ürünleri kullanabilir.

Almadan Önce Deneyin

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Fondöten alırken internetten almak yerine önce ürünü birebir inceleyin. Doğru renk için fondöteni çene kemiğiniz veya dekolte bölgenizde deneyebilirsiniz. Yalnız, incelemeniz bununla sınırlı kalmasın. Her ürün her ciltte aynı tepkiyi vermeyebilir. Bu yüzden fondöteni  cildinize uygulatarak bu makyajla bir gün geçirin. Ürün cildinizde oksidize oluyor mu, çizgilere dolma yapıyor mu veya kusursuzluğunu saatler boyunca koruyor mu, test edin.

Hangi Formülü Seçmelisiniz?

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu

Pudra formüllü ürünler parlaklığı alırken, yeni nesil jel formüllü ürünler cilde bakım yapıyor. Her ürün formunun size göre artılarını ve eksilerini tarttıktan sonra uygun bulduğunuz ürünü tercih edin. Eğer makyajda acemiyseniz veya fondöten sürmeye alışkın değilseniz kolay uygulanabilir ve harmanlanabilir olan likit veya köpük formlu ürünlere yönelebilirsiniz.

SPF Tercih Sebebi mi? 

Bu sorunun cevabı evetten başka bir şey değil. Günlük cilt bakımı rutininizin en önemli adımlarından biri olan güneş koruyucuyu fondöteninizle destekleyin. İçinde SPF olan ürünleri tercih ederek güneşin cilde zarar veren, yaşlandırıcı ve yorucu etkilerine karşı kalkanınızı bir kat daha güçlendirin.

BONUS: Mevsime Ayak Uydurun

Yazın ve kışın kullandığınız ürünleri değiştirneyi unutmayın. Yaz mevsiminde terlemeye ve sıcağa karşı daha dayanıklı, hafif fakat kalıcı formülleri tercih etmelisiniz. Eğer bronzlaştıysanız fondöten renginizi vücudunuza göre yenileyebilirsiniz. Kış mevsiminde ise kolayca kuruyan cildi şımartan ürünleri seçebilirsiniz.

Doğru Fondöten Seçimi İçin 5 İpucu yazımızı beğendiyseniz yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


Hakkında FeyzaKurt

Merhaba? Ben Feyza. Makyajla ilgilendiğim için sizinle de bir şeyler paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir