Daha Genç Bir Cilt İçin Banyo Öncesi ve Sonrası

Daha Genç Bir Cilt İçin Banyo Öncesi ve Sonrası

Zaman hızla akıp gidiyor. İnsanın belki de tek hükmünün geçmediği kavram zaman. Zamana bağlı olarak ünlü bilim insanın da söylediği gibi değişmeyen tek şey değişim mottosunda hayatımızda bir sürü değişim yaşanıyor ve ölüm kapımızı çalana dek yaşam içinde bir varmış bir yokmuş modunda oyalanıp duruyoruz. Nitekim günlük yaşamda en olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi de banyo. 

Sağlıklı bir birey olabilmek için kişinin kaç yaşında olursa olsun düzenli olarak haftada en az bir kere banyo yapması gerekiyor ama elbette sıcak yaz dönemlerinde bunu sayısal olarak iki güne bir çıkarmasında fayda var. Uzmanlar bugün eskiden söylediklerinin aksine karar değiştirerek sık banyo yapmanın insan sağlığına çok da faydalı olmadığını o yüzden en sıcak günlerde bile gün aşırı yapmaları gerektiği konusunda hem fikirler.

Lakin bu eylemlilikte öyle hafife alınabilecek bir olgu değil ve her yaşta daha genç kalmak daha genç görünmek için banyoda iken öncesinde ve sonrasında bazı ufak detaylara dikkat ederek herhangi bir SPA merkezine gitmeden de gençleşmiş diri bir vücuda ve cilde sahip olabilirsiniz.

Biz de bu yazıda kendi deneyimlerimize bağlı olarak bunları aktarmaya çalışacağız. Sizin de önerileriniz var ise lütfen bizimle paylaşın ki bilmeyenlere duyuralım.

İşte Yapılması Gerekenler 

Daha Genç Bir Cilt İçin Banyo Öncesi ve Sonrası

Öncelikle olarak banyoya girmeden önce ne gereği var falan demeden cildimizi iyice temizleyerek cilt tipimize uygun maskeyi yapalım. Bu işlemi banyodan önce yapmamızın nedeni banyoda iken cilt iyice temizleneceğinden çok daha etkili olan bir sonuç vereceği gerçeğidir.

Cildimize maskeyi yaparak bekler iken bu zaman diliminde ki ortalama olarak 20 dakika civarındadır bu zaman içinde elbette diğer işlerimizi yapabiliriz. Banyoya girmeden önce mutlaka bir bardak ılık su içelim ve öyle banyoya girelim. Bunun da iki adet faydası var. İlki özellikle kalbinde problem olanlar için kalp krizi riskini ortadan kaldırır iken maskenin de etkisi ile cildin gerginleşmesine olanak veriyor.

Yukarıda belirtilenleri yaptıktan sonra artık banyoya girebiliriz ilk yapacağımız şey elbette yüzümüz üzerinde yer alan maskenin iyice temizlenmesi. Maske iyice temizlendikten sonra diğer işlemlere gönül rahatlığı ile geçerek devam edebiliriz.  Tam da bu noktada çok soğuk ya da çok sıcak su ile banyo yapmamamız gerektiği unutulmamalı ve olabildiğine ılık su ile banyo yapılmalı ama banyodan çıkar iken detoks etkisi yaratacak soğuk su ile tüm yüz yıkanmalı.

Eğer olanaklarınız var ise çok pahalı olmayan evinize hidromasajlı duş sistemi de kurdurtabilirsiniz. Bu sistemler cildinize masaj yapılmasını sağlayacaktır ki oldukça da önemlidir.

Daha Genç Bir Cilt İçin Banyo Öncesi ve Sonrası

Banyoda keselenmek ölü hücrelerin cilt üzerinden atılmasına katkı sunar ki farklı bir kese ile bunu yüzünüze de yapmanızda fayda olduğunu unutmamalısınız. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra 3 kere vücut 3 kere  saç yıkamanın yeterli olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Banyodan çıktınız iş bitti mi elbette hayır. Yine öncelikle bir bardak ılık ya da soğuk su için hatta mümkün ise tam bu noktada saf maden suyu ile yüzünüzü hem yıkayın hem de kalanını için ve bunun üzerine de saf zeytinyağı içeren bir krem ile cildinizi nemlendirin.

Tüm bunları yaparsanız farka bir süre sonra düzenli yapmanız durumunda siz bile inanamayacaksınız. Deneyin. görün.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir