Cesaretin Var mı Sil Baştan Başlamaya?

Cesaretin Var mı Sil Baştan Başlamaya?

Cesaretin Var mı Sil Baştan Başlamaya? Şimdi bir bayram arefesinde kimilerimiz çoktan tatile çıkmış, kimilerimiz bayram alışverişinde iken sil baştan yazısı yazmak dışında bir kelam gelmedi aklıma. Biliyorum ki bugün yaşı elli ve civarı olanlar yani benim gibiler için bayram olgusu daha farklı ve nerede o eski bayramlar havasında biraz buruklar. Benim amacım ise asla tat kaçırmak falan değil sadece hazır fırsat bulmuş iken biraz düşünmek. Çünkü bugünler bu tür şeyler için ideal değil midir?

Cesaretin Var mı Sil Baştan Başlamaya?

Önce şu meşhur Şebnem Ferah dizelerine bir yeniden kulak verelim mi?

 Gücün var mı sevgilim
Derin sularda inci tanesi aramaya
Cesaretin kaldıysa
Hala benle aşktan konuşmaya
Söyle canım sevgilim
Hayat bize oyun oynuyor olabilir mi
Yorgun gibi bir halin var
Duyguların karışık olabilir mi

Sil baştan başlamak gerek bazen
Hayatı sıfırlamak
Sil baştan sevmek gerek bazen
Herşeyi unutmak

Sanki bugün son günmüş gibi
Dolu dolu yaşamak istiyorum ben
Her ne çıkarsa yoluma
Selam verip yürümek istiyorum ben

Sil baştan başlamak gerek bazen
Hayatı sıfırlamak
Sil baştan sevmek gerek bazen
Her şeyi unutmak”

Şarkı Haksız mı?

Yıllar önce yazılan bu şarkı bugün kült haline gelen efsane şarkılardan bir tanesi.  O yüzden de asla modası geçmiyor ve hemen hepimizin yaşamının bir yerinde bir bam noktasına dokunuyor.

Cesaretin Var mı Sil Baştan Başlamaya?

Çünkü hayat yoruyor. Aslında tam olarak baktığımızda beklentilerimiz, düşlerimiz ile mevcut gerçekliğimiz uyuşmadığında kim olursak olalım hepimiz için bir hayal kırıklığı başlıyor ve büyük bir mutsuzluk içinde olup, kendimizi çaresiz hissedebiliyoruz ve ister tükenmişlik sendromu deyin yani moda tabir ile ister ruhsal yorgunluk bir yerde bazen tıkanıp kalıyor ve kendimize hey ne oluyor, nereye gidiyoruz demeye başlıyoruz.

Bu belki de aynada baktığımızda gördüğümüz ve tanıyamadığımız biz, fotoğrafta olduğu gibi orada kristalleşmiş kalan göz yaşı bizi sonsuz düşünceye itiyor. Aynada ki biz bizim görmek istediğimiz kişiye o kadar uzak kalmış ki, tanıyamıyoruz.

Bir suçlu mu? Aramanın çok da faydası yok. Yaşanan yaşanmış, biten bitmiş ama siz bitmediniz. Henüz hayat devam ediyor ve siz yeniden, sil baştan yapabilirsiniz.  Çünkü siz insansınız ve kim olursanız olun, içinizde ne kadar can kırıklıkları olsa da tek başınıza siz bunun altından kalkabilirsiniz.

Ama Nasıl?

Cesaretin Var mı Sil Baştan Başlamaya?

 

Sil baştan başlamak için hiçbir yaşta hiçbir zaman geç değil. Bunu asla göz ardı etmeyin. Bugün 35 yaş civarında cam hastası olan bir kadın arkadaşım ki çoğunuz onu çektiği fotoğraflarından, yazdığı yazılarından tanıyor olabilir Eşif Gamze Bozo hastalığına rağmen hem çalışıp hem üreten hem de çok başarılı bir kadın emekçidir.

Siz de yapabilirsiniz. Önce derin bir nefes alın ve kendinize inanın. Bu tatil döneminde uzun yürüyüşler yapın, ne yapmak istediğinize karar verin.

Size dayatılan kalıpları kırın. Kendinizi özlüyorsanız özlemekten vazgeçin. Kendinize eziyet etmeyin. Siz olun nasıl olmak istiyorsanız öyle. Kim olursanız olun. Unutmayın siz teksiniz ama sizin yaşamınızda tek. Gidin o çılgın görünen elbiseyi alın örneğin canınız istiyorsa, aşık olduğunuz adama açılamıyorsanız açılın. Japonya gezisi yapmak istiyorsanız yapın.

İşte size fırsat. Sil baştan demek lazım. Kendiniz için.

Herkese iyi bayramlar


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir