Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Atatürk İle Bitmeyecek Moda. Bir ‘Adam!’ düşünün ki, her şeyi ile kendisini bir topluma adamış, kısa süren yılların, fazlaca onu yaşlandırmasına izin vermiş, hiç tanımadığı çok insanın hayatını kurtarmış. Bir de bunların yanında kendini ne olursa olsun tavrı, tarzı, konuşması ile özenli, düzenli ve bakımlı gösterebilmiş. Günümüzde birçok kişi bakımlı giyinebilmek ile kendi kişisel işini bile aynı anda idare edemezken çok daha fazlasını aynı anda yapabilmiş biri var ise, o da Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür.

Bitmeyecek Moda

Siz de birçok kez fuarlarda, müzelerde görmüş olmalısınız. Atatürk’ ün belli periyotlar ile ya da sürekli olarak kıyafetleri sergilenir. Bunun sebebi onun tarzının, ‘moda’ kelimesinin çok ötesinde olması ve ölümünün üzerine 80 yıl geçmiş olsa da kıyafetlerinin Mustafa Kemal’ in anısıyla hala bozulmadan yaşıyor olmasıdır.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Moda denildiğinde akla ne kadar değişime ayak uydurmak gelirse, bir Atatürk fotoğrafına baktığınızda, moda kelimesinin aksine değişim durur, zaman ilerlemez ve onun kıyafetleri ebediyen kalıcı olur.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Karşınızda her zaman dinamik, zamansız ve şık bir tarz görürsünüz. Bu tarz trendlerde bahsettiğimiz konulardan çok uzak, tek bir yakaya, paçaya, kemere ya da şapkaya dayalı değil, her şeyiyle, bütününden ayırt edemeyeceğiniz bir yapı sunar önünüze. Yapı diyorum. Çünkü ne yıkabilir ne de bozabilirsiniz onun giyim tarzını.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

O’na Hastır Bu Tarz

Atatürk giyimi, kumaş parçalarından çok daha büyük anlamlar barındırır. Şimdi elinize geçirebilseniz hala giyilebilecek yenilikte olan o kıyafetler kimsede Atatürk’ ün üzerinde durduğu gibi durmaz! Bunun sebebi konuşması, yürümesi, taşıması ve kendine has tercihleriyle bir bütünlük içerisinde olmasıdır.

Moda Ve Atatürk

Elbette Atatürk giyimi, modadan çok uzaktır. Fakat bugünün giyim anlayışına göre öncülük bir trend yaratmaksa Atatürk de aslında bir başına, hem kadınlar hem de erkekler için bir moda yaratıyordu. Onun da giyimi konusunda asla vazgeçmediği, öncülük ettiği kuralları, şıklık maddeleri vardı.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

 1. Giyiminin düzgünlüğüne ve bulunduğu ortamda şık olmaya dikkat ediyordu. Bu sebeple birçok kıyafeti özel olarak, alanında iyi terziler tarafından dikiliyordu.
 2. Açık rengi, giyiminde en iyi ve en temiz o kullanırdı.
 3. Genelde takım giyiyordu ve takımları üç parçadan oluşuyordu. Bunlar ceket, pantolon ve yelek idi.
 4. Mutlaka köstekli saat ve mendil kullanırdı.
 5. Tertipli ve düzenli gözükmeye çok önem veriyordu.
 6. Klasik bir giyim tarzına sahipti. Her anına uygun farklı bir klasik giyime bürünüyordu. Seyahat ederken, toplantıda, cumhurbaşkanlığında, konuşma yaparken, davetlerde kullandığı klasik takımları birbirinden farklıydı.
 7. Kol düğmeleri kullanıyordu.
 8. Genelde şapkasız gezmiyordu. Kalpak, fes, kasket gibi farklı dönemlere ait şapkalar kullanmıştır.
 9. Bir kaynağa göre; smokinlerinde yün krep ve kumaş, yeleklerinde ise saten kumaş kullanılıyordu.
 10. Pelerini Türkiye Cumhuriyetinde ilk kez o kullanmıştır ve pelerini takım elbiseyle birlikte taşıyışı ile asil duran tek kişidir.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

 1. Özellikle başkanlık döneminde bağcıklı, klasik, rugan ayakkabılar, seyahatlerinde çizme giyiyordu. Yazları ise sandalet de kullanmıştır.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Atatürk Ve Kadın

Bugün kendi giyim tarzının hala güncel kalmasının yanı sıra kadınların giyimine de büyük izler bırakan Atatürk, öncülüğünü kadınların giyimi konusunda da göstermiştir. Kadınlara verdiği büyük haklar ile giyimlerinde büyük değişikliklere sebep olmuş ve kelimenin tam anlamı ile bir devrim başlatmıştır.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Karaca Markasının Öncülüğünde!

Günümüze kadar gelebilmiş eşsiz Atatürk Giyim Tarzı’ nın sürekliliği tartışmasız kabul ediliyor. Bir de Atatürk’ e ait desenli örme süveterin yeniden üretilmesi geçen sezon söz konusu oldu. Sınırlı sayıda üretilen bu giysiyi sadece hissetmek için bile alıp bir camekana koyabilirsiniz.

Atatürk İle Bitmeyecek Moda

Giyim tarzı, düşünceleri ve izi hala ölmeyen bu Adam’ ı ölümünün 80. Yılında sonsuz SAYGI ile anıyoruz…


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir