Aşırı Soğuk Hava Koşullarında Nasıl Giyinmeli?

Aşırı Soğuk Hava Koşullarında Nasıl Giyinmeli?

Aşırı Soğuk Hava Koşullarında Nasıl Giyinmeli? bu yazımızda ele alacağımız konumuz. Bugünlerde hepimiz çok ama çok üşüyoruz. Zira geçmiş yıllara göre çok daha sert bir kış geçiriyoruz ve Aralık ayının sonlarına doğru eksileri gördük.

Evlerimiz ısınmıyor, ellerimiz ısınmıyor, içeride de dışarıda da donuyoruz ve nasıl giyineceğimizi şaşırıyoruz adeta. İşte biz de bu yazıda özellikle sokağa çıkarken aşırı soğuk hava koşullarında nasıl giyinmemiz gerektiği konusuna değineceğiz.

Aşırı Soğuk Hava Koşullarında Nasıl Giyinmeli?

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aşırı soğuk hava koşullarında dikkat etmemiz gereken hususlar elbette sadece giyinmek ile alakalı olan durumlar değildir. Bunun dışında kişinin kendi yaşam kalitesine de son derece dikkat etmesi gerekir. Yani mutlaka vitaminli ve sağlıklı bir biçimde beslenmeli, bol bol C vitamini içeren mandalina, portakal, greyfurt gibi besinleri tüketmeli, uykusuna ve yaşam koşullarına dikkat etmelidir.

Bunun yanında giysiler konusunda söylenebilecek olan hususlar ise şunlardır:

Aşırı Soğuk Hava Koşullarında Nasıl Giyinmeli?

Kişi son yıllarda mucizevi bir ürün gibi yaşamlarımıza giren termal içlikler giymeyi ihmal etmemelidir. Bunlar hava ne kadar soğuk olursa olsun adeta soğuğa karşı bir kalkan vazifesi görmektedir.

Bununla birlikte arzu edilirse yine termal ya da keçe tarzı yelekler giyilebilir. Özellikle keçe yelekler soğuğu hiçbir biçimde geçirmemektedir.

Aşırı Soğuk Hava Koşullarında Nasıl Giyinmeli?

Saçın uzunluğu kısalığı fark etmeksizin mutlaka içinde naylon olmayan saf yünden yapılan kafayı iyice kapatan bereler ile kişinin soğuğa karşı kafasını korumaya alması gerekir. Es kaza kayıp buza bağlı düşmelerde de kafayı koruyacaktır.

Atkı, kaşkol ya da şal gibi ürünler ile yüz ve ağız kısmı korumaya alınmalıdır. Kişilerin soğuk kış günlerinde dönem dönem soğuğa bağlı yüz felci geçirebileceği ihtimali göz ardı asla edilmemelidir.

Gelelim ayaklara. Mutlaka altı kaymaz ki burada altı tırtıklı olan botlar, çizmeler tercih etmelidir. Kesinlikle su geçirmez yüksek tabanlı ürünler tercih edilmelidir. Ama yüksek, ince topuklu ayakkabı ve çizmelerden de itina ile uzak durulmalıdır. Bunlar düşmeye zemin hazırlar. Kışın şık olma hallerine biraz ara verilebilir

Kaşe tarzı kalçayı kapatan kabanlar aşırı soğuk hava koşulları için idealdir. Spor giyinmeyi tercih edenler ise uzun spor montları tercih edebilir.

Elbette eldiveni de unutmamak gerekir. Yine naylon içermeyen, doğal bazlı yün, deri tarzı olan ürünler tercih edilmelidir.

Kaşe, kadife ya da kalın jean pantolonlar, etekler alt giyimde mutlaka tercih edilirken, kadife elbiselerin çok moda olduğu ve uzun çizmeler ile tamamlanabileceği unutulmamalıdır.

Üst giyimde ise tam balıkçı ya da yarım balıkçı tam yün kazaklar giyilmelidir.  Tüm bunlara dikkat edildiğinde ise kışın size herhangi bir sağlık sorunu olarak yaklaşması olası bile değildir.

Bizden söylemesi, demedi demeyin. Deneyin, görün.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir