Kendine İyi Bak
Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak Öneriler

Kendine İyi Bak

Hepimizin hayat karşısında zorlandığı, çaresiz kaldığı, bir sorunla karşılaştığında ve çözüm üretemediğinde bazen birine danışma ihtiyacı hissettiği anlar, zamanlar olmuştur. Akıl almak, bazen büyük bir kurtarıcıdır. Ama güvendiğin, sana değer veren, seni önemseyen insanlardan alınırsa bu akıl, emin olun daha sağlıklı çözümler bulmanızda sizi bir adım daha öne taşıyabilir. Belki en kolayıdır bu; kimine göre de en zoru.
Sorun daha derinse, tüm hayatınızı kuşatıyorsa ve hayat kalitenizi düşürmeye başladıysa, kısa bir süreliğine değil de uzun vadeli bir çözüm arayışındaysanız, bir kitapevine gidip orada Psikoloji başlığı altında kategorilendirilmiş olan kitapları inceleyebilirsiniz. Piyasada, insanların yaşadığı çeşitli sorunlarla ilgili kaleme alınmış çok iyi kitaplar bulabilirsiniz. Sonraki yazılarımda, bu kitapların bazıları hakkında, özellikle dikkatimi çekenler üzerine, burada zaman zaman bilgi vereceğim. Kendine iyi bak.

Kendine İyi Bak

Karşı karşıya olduğunuz sorunu kendi başınıza çözemiyorsanız ve sizde ciddi anlamda ruhsal çöküntülere neden olmaya başladıysa mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekir. Çünkü psikologlar ve psikiyatrlar insanın en derini üzerine incelemeler yapan, çalışan, eğitim almış olan, almaya devam eden, sorununuzu nasıl en iyi şekilde çözebileceğiniz konusunda donanıma sahip insanlar.

Sorun; daha basitse, birkaç yöntemle iyi edilebilecek gibiyse her zaman iyi geldiği konusunda referans olabileceğim birkaç yol biliyorum. İlk yol, sağlıklı düşünebilmek için yeterince oksijen almış bir beyin. Bunun için bulunduğunuz ortamdan bir süreliğine uzaklaşın ve dışarı çıkın. Hemen evin yanındaki bakkala bile gidebilirsiniz. Ortamı değiştirmek çok önemli. Belki çok tanıdık gelecek ama kendinizi mutlaka herkesten daha iyi tanıyorsunuzdur. En azından bazı açılardan. Size iyi gelecek, sizi biraz da olsa durultacak şeyler yapın. İzlemek ya da ortamı değiştirmek en azından modunuzu değiştireceği için mesela bir komedi filmi izleyebilirsiniz. Bulunduğunuz yerde deniz, göl ya da park varsa gidebilir; oralarda biraz zaman geçirebilirsiniz.

Eğer benim gibi maviyi sadece zaman zaman açılan gökyüzünde gören, binaların oldukça yüksek olduğu bir yerde yaşıyorsanız ve en kötüsü de artık yeşil alan denilince aklınıza mahalle arasındaki parklar geliyorsa o parka gidip biraz yürüyüş yapabilirsiniz ya da bu yürüyüşü canınızın istediği başka bir yerde yapabilirsiniz.

Modu değiştirmek çok önemli. O andan çıkmak, o ortamdan uzaklaşmak gerekli, unutmayın! Kendine iyi bak !


Hakkında Taliha

Kitap Editörü Düzeltmen Metin Yazarı

2 yorumlar

  1. Yazınızı okumak çok keyifliydi böyle insanın içini rahatlatan yazïlarınızın devamının gelsi dileğiyle…

    • Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Yazmaya devam ediyorum. En kısa zamanda yayımlayacağım. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir