Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Sosyal medyanın hayatımızda ki yeri bir hayli önemli. Her gün yüzlerce fotoğraf çekiyoruz yada çekiliyoruz. Bu fotoğrafların birçoğunu siliyor, beğenmiyoruz. Bazılarını ise çok seviyor ve sabırsızlıkla sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Peki bu fotoğrafların diğerlerinden ne farkı var? Yada sosyal medyada fotoğraflarını gördüğümüz ve beğendiğimiz kişiler fotoğraflarda güzel görünmeyi nasıl başarıyorlar?

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Sizin için araştırdığımız fotoğraflarda güzel çıkmanın yollarını öğrenerek sizde doğru pozlar verecek ve çekilen fotoğraflarda güzel görüneceksiniz. Bu yazıyı okuyan meraklı erkeklerden biriyseniz de merak etmeyin! Fotoğraflarda yakışıklı çıkmanın yollarını da paylaştık.

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları

Rahat Olun

İlk kuralımız rahat olmak. Poz vermemeye dikkat edin. Çünkü poz vermeye çalışırken stres olabilirsiniz bu durum sizi gergin gösterecek ve fotoğrafın güzelliğini bozacaktır.

Gülümsemeniz İçten ve Samimi Olsun

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Fotoğraflarda güzel görünmenin en önemli kurallarından biri gülümsemek. Ancak yapay ve samimiyetsiz bir gülüş kendini ele verecek ve fotoğrafın kalitesini düşürecektir. Fotoğraf çekimi sırasında dilinizi dişlerinizin arkasına koyarak yüzünüzün gergin görünmesini önleyebilirsiniz.

Eller ve Kolların Nasıl Durduğu Önemli

Fotoğraflarda ellerinizin içi değil dışı görünmeli. Yüzünüz her ne kadar doğal görünse de elleriniz bu duruşu bozabilir. Ellerinizin dış tarafı çok daha estetik görünecektir. Aynı zamanda kollarda vücudunun yanında ama vücuda yapışık olmadan durmalıdır.

Arka Fona Dikkat Edin

Fotoğraf çekileceğiniz arka fon sizin güzelliğinizi doğrudan etkiler. Beyaz bir zemin önünde fotoğraf çekilmeniz makinenin size odaklanmasını ve cildinizin daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Özellikle sarı ve pembe zeminler önünde fotoğraf çekinmeyin.

Işığın Yönü Önemli

Çekimlerde ışığın yönü çok önemli. Duruşunuzu ışık yönüne göre ayarlayın. Işığın tam tepeden veya arkanızdan değil karşınızdan gelmesi lazım aksi halde fotoğraf karanlık olacaktır. Ayrıca çekimden önce ışığa bakmanız fotoğraflarda göz bebeklerinin daha büyük ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Makyajınıza Dikkat Edin

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Doğru makyaj ile filtre kullanmadan harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Fotoğraf çekiminden önce makyajınızı kontrol etmeniz önemli. Makyaj kategorimizi ziyaret ederek bu konuda yüzlerce makale bulacaksınız.

Güzel Çıkan Fotoğraflarınızdan Yararlanın

Daha önce çekildiğiniz fotoğraflara göre en güzel duruşunuzun nasıl olduğunu belirleyin ve diğer çekimlerde benzer şekillerde durmaya çalışın. Yada fotoğraflarını beğendiğiniz bir ünlüyü inceleyebilirsiniz.

Filtre Kullanımını Abartmayın

Çekimlerde filtrelerden yararlanabilirsiniz. Ama bu durumu abartmayın. Bembeyaz, görünmeyen yüzler veya yapay fotoğraflar sizi güzel değil itici gösterir.


Nasıl daha iyi fotoğraf çekebilirim?


 Bir fotoğrafı “iyi” yapan nedir? 

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

İyi fotoğrafın en önemli unsuru nedir? Fotoğrafçı mı, kamera mı, konusu mu?

Ünlü fotoğrafçıların bu soruya verdikleri cevaplara bakalım;

Larissa Olenicoff’a göre;

“İyi fotoğraflar hayatınızdaki önemli bir anı, bir hikayeyi anlatır ya da duygularınızı ifade ederler.. Harika bir fotoğrafın en önemli unsuru ise, yukarıdakilerin hepsini taşımasıdır.”

David Lazar’a göre;

“İyi bir fotoğraf çekmek için pek çok önemli husus var, ancak en önemlisi ve olması gereken ilginç ve ilgi çekici konu. Odağı ve kompozisyonu gibi teknik yönleri iyi yürütülmese bile, fotoğrafı anlamlı bulmanın bir nedeni olabilir. İdeal olarak, ilgi çekici konu, aydınlatma, kompozisyon ve keskin bir odak noktası en önemli hususlardır. ”

Dario Endara’a göre;

“İyi bir fotoğrafın en önemli unsuru, fotoğrafın izleyiciyle iletişim kurabilme yeteneğidir. Kompozisyonu, aydınlatması ve daha da önemlisi konu bir hikaye anlatabilmelidir .”

Clare Absolon’a göre;

“İyi bir fotoğrafın en önemli unsuru, anlattığı hikayedir. Harika bir fotoğraf çekmek için profesyonel olmak gerektiğine inanmıyorum; kompozisyon ve aydınlatma konusunda zamanla daha iyi olacaksınız. En sevdiğim fotoğraflar her zaman bir duygu veya anıyı uyandıran, sizi başka bir yere ve zamana götüren çekimlerdir.”

Mark Timothy’e göre;

“İyi bir fotoğraftaki en önemli unsur, konunun enerjisini yakalamaktır.”

Matt Brandon’a göre;

“Bir insan portresinden bahsediyorsak, sanırım duygusal unsur iyi bir fotoğrafın tamamlayıcısı olacaktır. Bu, fotoğrafın teknik tarafının yani doğru pozlama, odaklanma vb. çokta önemli olmadığını söylemek değil.. Fakat sanırım tarih, teknik olarak mükemmel olanları değil, duygusal görüntüleri hatırlıyor. Dikkat edin, her portre böyle büyük bir duyguya sahip değildir,”

Richard I’Anson’a göre;

“Işık! Işık, bir konuyu veya sahneyi sıradandan olağan dışı haline dönüştürme yeteneği, fotoğrafçının elinde olan en güçlü araçlardan biridir. Diğer tüm şeylerin eşit olması göz önüne alındığında, iki fotoğrafçının çektiği fotoğraflar, ışığı kullanma yeteneği ile birbirinden ayrılır. ”

Kaynak


Daha iyi fotoğraf çekebilmek için


Pratik Yap

Becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. Bulduğunuz her fırsatta fotoğraf çekin. Parkta otururken yakınınıza konan bir kuş, doğadaki küçük bir çiçek yada size eşlik eden arkadaşınızın fotoğrafını çekin.. ne olduğu gerçekten önemli değildir. Teknik becerileriniz zamanla gelişir. Bir fotoğraf çekin ve çektiğiniz fotoğraf kendi hikayesini anlatsın. Başlamak için bir yol izlemenize de gerek yok. Çünkü her fotoğrafçının tarzı zamanla ve zamanında ortaya çıkar.

Yaklaş!

Fotoğraf çekmeye meraklı olup da şu meşhur sözü bilmeyen yoktur; “Fotoğraflarınız yeteri kadar iyi değilse, yeterince yakın değilsiniz” Robert Capa. Resimleriniz ‘istediğiniz’ gibi çıkmıyorsa hedef nesneye bir iki adım daha yaklaşın. Çerçeveyi nesneyle doldurun ve fotoğrafınızın ne kadar iyi görüneceğini görün. Fotoğrafını çektiğiniz bir insansa ne kadar yakın olursanız, yüz ifadelerini de o kadar iyi görebilirsiniz.

Işığı Doğru Kullan!

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Fotoğraftaki en önemli unsurlardan biri ışıktır. Fotoğraf birçok kez söylendiği gibi, tam anlamıyla ‘ışıkla boyama‘ anlamına gelir. İyi bir fotoğrafçı olmak için, ışığı doğru kullanmayı bilmeniz gerekir. Işık, fotoğrafın yapı taşlarındandır. İyi fotoğrafçılar, fotoğraf çekerken ışın kaynağını ve yönünü doğru değerlendirirler.

Çerçeveyi doldurun!

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolları ve İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

Fotoğrafın kenarlarında mümkün olduğunca az gereksiz imge ve boşluk bulunacak şekilde nesne mutlaka çerçeveyi doldurmalıdır.  Konu, doğrudan hedefi vuran bir ok gibi tam ortada olmalı.

İlham Alın!

Profesyonel fotoğrafçıların bloglarını ve sosyal medya hesaplarını takip edin. Size ilham verecek birçok  fotoğraf bulacaksınız. Konuya nasıl odaklandıklarını, ışığı nasıl kullandıklarına dikkat edin. Fotoğrafı “iyi” yapan nedir? anlamaya çalışın.

İşte ilham alacağınız dünyaca ünlü fotoğrafçılar


Steve McCurry (@stevemccurryofficial)


Sezgin YILMAZ (@sezyilmaz)


Adam Senatori (@adamsenatori)Hakkında Büşra Çelik

Merhaba ben Büşra. Umarım yazılarımı beğenirsiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir