El, Ayak ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?
El ve ayak bakımı

El, Ayak ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sevgili beautyperry.com okuyucuları, hepinize merhaba. Önemli bir bakım yazısıyla karşınızdayım. Özellikle bayanların, son yıllarda erkeklerin de dikkat ettiği el ve tırnak bakımı, dış görünüşte ilk dikkat ettiğimiz unsur haline geldi. Pek fazla üzerinde durulmayan bir konu gibi görünmese de, oldukça önemli bir konudur.

Bir eve veya misafirliğe gittiğimizde, yediklerimizden sonra ev sahibinin tırnaklarının dehşet uzun, bakımsız ve kirli bir görünümde olmasını kim ister? Hiç kimse cevabını duyar gibiyim. El ve tırnak bakımında dikkat edilmesi gereken şeyler; tırnak kesimi, temizlik ve törpüdür.

PEKİ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

El, Ayak ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak ve Tırnak Bakımı

TIRNAK KESİMİ: Tırnak kesimi, çok basit bir konu gibi görünse de aslında ciddi anlamda çok önemlidir. Yanlış kesimin doğurduğu sonuçları hepimiz az çok biliriz.  Tırnaklar doğru kesilmediği takdirde tırnak, et içerisine batar ve tırnak batması denen bir tırnak problemine neden olur.

Daha sonrasında ameliyat ile sonuçlanabilir. Bu gibi problemleri yaşamak istemiyorsanız tırnak kesiminize önem verin. Doğru kesim yapın. El tırnaklarınızı yuvarlak, ayak tırnaklarınızı düz kesmeye dikkat edin. Derin kesim yapmayınız. Kesim yapılmadan önce, tırnaklarınızın kesime hazır halde olması gerekmektedir. Hazır hal ne demek? Yani tırnaklarınızı yumuşatmanız gerek. Ilık bir suyla bunu kısa bir sürede halledebilirsiniz.

Bu sayede, tırnaklarınız hem yumuşamış olur hem de keserken soyulma, kırılma ve et kalkması gibi problemlerden sizi kurtarmış olur.

El, Ayak ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

EL, AYAK VE TIRNAK TEMİZLİĞİ: En önemli konulardan biri diye düşünüyorum. Gün içerisinde neredeyse her türlü cisim, eşya, alet, canlı, cansız aklınıza gelebilecek her şeye elimizle temas ediyoruz. Yiyecekleri (fast food tarzı) genelde elimizle tüketiyoruz. Bu sebepten ötürü, el bakımı ve temizliği önem taşımaktadır.

Her türlü hastalığı ellerimizle, kendi bedenimize taşımış oluyoruz. Düzenli olarak eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. En kötü ihtimal çantanızda fazlasıyla ıslak mendil, peçete bulundurmalısınız. Tırnaklar düzenli olarak kesilmeli, uzun tırnak pek tercih edilmemelidir. Uzun tırnak seviyor ve vazgeçemiyorsanız, tırnak içlerini sürekli yıkayıp temizlemelisiniz.

Her türlü mikrobun girebileceği tek yer tırnak içlerimizdir. Ayaklarda aynı şekilde düzenli olarak bol su ve sabunla yıkanmalı, günlük çorap değişimi yapılmalıdır. Ayak ve topuklar için özel peelingler uygulanmalıdır.
Hakkında İpek YELDEN

Herkese merhaba! Ben İpek. İç mimarlık öğrencisiyim. Uzun süredir bu sitede ürün yorumu, karşılaştırma yazısı ve incelemesiyle sizlerleyim. Bana eşlik etmek isterseniz beklerim. Takip edebileceğiniz diğer hesaplarım: İnstagram: @blogbyyipek Twitter: @ipek_yelden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir