Cilt Bakımı

Aloe Vera Bitkisini Daha Yakından Tanımak İster misiniz?

  

Aloe Vera yani diğer adıyla Barbadensis Miller; görüntüsüyle kaktüsü andıran ve sarımsak, soğan gibi bitkilerinde yer aldığı zambakgiller familyasının üyesidir. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen Aloe Vera bitkisinin anavatanı ise Kuzey Afrika’dır.

Aloe Vera Hakkında Merak Edilenler

Tıbbi sarısabır bitkisi olarak da bilinen aloe vera aylarca susuzluğa dayanabilir. Bitki sahip olduğu yeşil dış kabuğu sayesinde, yaprak özü olan jel yapıdaki su ve besin maddelerinin saklanmasını sağlar. Yaprak özünün en önemli özelliği için, uzun süren susuzluk döneminde hem temel besin öğelerinin saklanmasını hem de bitkinin zarar görmemesi için kendi kendini tedavi edebilmesini sağlamak olduğu söylenebilir.
Aloe Vera

Aloe vera faydaları nelerdir?

Aloe Vera bitkisinin içinde sayısı oldukça fazla olan besleyici maddenin varlığı, yapılan araştırmalarla bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Maddelerle ilgili örnekler vermek gerekirse; aminoasitler, enzimler, kas ve sinirler için kalsiyum, sıvı dengesini kotuyan potasyum, sinirler için faydalı olan magnezyum, kan dolaşımının düzenini korumasını destekleyen demir, serbest radikallere karşı vücudun kendini korumasına destekleyici olan çinko, kolajen üretimi için manganez ve pek çok vitaminle tanin ve salisilik asit’ ten bahsedilebilir.

İşte tüm bu kanıtlanmış özelliklere sahip olmasından dolayı, geçmişten günümüze neredeyse 5000 yıldır süregelen “şifalı bitkilerin kraliçesi” adıyla anılmaktadır.

Aloe Veranın yetişme aşaması da oldukça uzun bir sürece yayılmaktadır. Elle yapılan dikim işleminden sonra, güneşin altında olgunlaşması için tam 5 yıl beklenir. Sürenin sonunda içerisindeki yaprak özünün alınabilmesi için toplanarak, özel işlemlerden geçirildikten sonra ürünler oluşturulur. Aloe vera özü, kozmetikten içecek ürünlerine kadar son derece geniş bir yelpazeye hitap eden bir hammadde özelliğindedir.

Peki, bu kadar bahsettikten sonra akıllara gelen sorunun “şimdi sırada ne var?” olduğuna eminim. Sırada özellikle kadınların merak edeceği Aloe Vera’nın neden bakım için uygun olduğu ile ilgili açıklama var.

Aloe Vera Neden Bakım İçin Uygundur?

Aloe Vera

Yazının başlarında da belirtildiği gibi bu bitki, uzun yıllardır pek çok kültür ve medeniyetlerde şifalı bitki olarak kullanılmıştır. İçerisinde barındırdığı maddeler bilimsel olarak kendisini kanıtladığı gibi, özellikle cilt bakımında da kendisini kanıtlamıştır.

İçeriğindeki maddeler cildin doğal yapısını koruması için mekanizmasının güçlenmesini sağlayarak, cildin nem yapısını da dengeleyen özelliktedir. Aynı zamanda bu maddeler, cildin yumuşaklığını korumasına destek olarak düzenli kullanıldığında daha canlı bir cilt görünümü elde edilmesini sağlamaktadır.

Elbette gelişen teknolojiyle birlikte sadece cilt bakımı ürünleri için kullanılmamaktadır. Ürün yelpazesi olarak zengin bir çeşide sahip olan Aloe Vera’nın kullanıldığı kişisel bakım ürünleri için de örnek vermek gerekirse; duş jeli, diş macunu, güneş koruyucu krem hatta aloe veralı jel içecek dahi vardır. Bu kadar zengin ürün yelpazesine sahip olan şifalı bitkilerin kraliçesinin bulunduğu ürünleri seçerken de gerekli sertifikaların, belgelerin ve firmanın da incelenmesinde fayda var.

Piyasada birçok aloe veralı cilt bakım ürünü bulunmaktadır. Ancak internetten veya çiçekçilerden saksıda satılan aloe vera bitkisini alıp evde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Cilt bakımınız için maskeler yapabilir hatta saç derisi kaşıntısı için saç derisine uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera ile ilgili mümkün olduğunca detaylı açıklamalar yapıldığına göre, bir sonraki yazıda bu bitkinin kullanıldığı ürünlerden ve faydalarından örnekler vermek isabetli olacaktır. O zaman bir sonraki yazının hazırlıklarına başlanabilir. Şimdilik hoşça kalın.


İlginizi Çekebilir;


Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

Kalemin Dünyası

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir