İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

 

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler. Düğününüzde bir prensesten farksız olmak kulağa çok hoş geliyor değil mi? Bir gün, gerçek bir prensesten farksız olabilmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Gelinliğiniz, ayakkabınız, saçınız, makyajınız, geçirdiğiniz kaliteli vakit, bunlardan birkaçı olacak. İlk dans ise, sizi iyi hissettiren tüm maddelerin başında geliyor. Heyecanınızı bastırmak, geceye iyi başlamak, davetlileri büyülemek, en önemlisi bir an için ‘prenses gibi’ hissetmek, tüm bunlar ilk dans esnasında yaşanıyor. Bu anı en güzel şekliyle yaşamanız için aklınızda olması gereken birkaç ufak ipucu var.

 

Unutmayın!

1.       Elbette, tüm çiftler düğün gecesinde farklılık yaratmak ister. Fakat iyi bir dans eğitiminiz yoksa, ilk dansınızda vals, zeybek, tango gibi trend olan dans türlerini tercih etmemelisiniz. Trend olduklarını belirttik ama bu dans türlerinde dans edebiliyor olmak, uzun dersler sonucunda ya da ancak kökeninizde varsa, mümkün olabiliyor. Evlenecek çiftler için verilen hızlandırılmış, birkaç günlük dans dersleri yeterli olmayabiliyor. Bu durum istediğiniz doğallıktan uzak durup, gecenizin ilk anında morelinizi bozabilir. Daha doğal slow bir dansı tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

2.       Eğer özel bir dans türünü tercih etmemişseniz, slow bir şarkı ile dans ederken kendinizi rahat ve doğal hissedebilmek için, partnerinizle ilk dansınızın öncesinde nasıl olması gerektiğini konuşun! Hiç bu konuda konuşmadan dans pistine çıkmamanızı öneririm. Önceden nasıl davranacağınızı ve birbirinizin hareketlerini bilmek, az heyecanlanmanızı sağlayacaktır.

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

3.       Mümkün olduğunca gülümseyin! Çünkü bol bol fotoğrafınız çekilecek ve bu anlarda doğal gülümsemenizle çıkmanız size anılar bırakacaktır.

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

4.       Ara ara partneriniz ile sohbet etmeye ve rahatlamaya çalışın ama bu durumu abartmayın. Herkes sizi izliyor olacak! 🙂

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

5.       Unutmamanız gereken en önemli konu ilk dans müziğiniz. Çoğu davet salonunda bu müziği seçmeniz için size seçenekler sunuluyor. Eğer size seçme imkanı tanıyorlarsa mutlaka size özel bir müzik seçmeye çalışın. Hatta daha davet salonunu seçmeden önce bu müziğin ne olması gerektiğini düşünün. Özellikle partnerinizle birlikte eşlik edebileceğiniz bir ilk dans müziği olmalı. Çünkü eğer sözleri varsa, dans esnasında bu sözlere eşlik etmek sizi rahatlatan bir diğer unsur olacaktır.

İlk Dans Müziği İçin Tavsiyeler

İlk Dans Müzikleri

Son dönemlerde çok popüler olan, Mustafa Ceceli, İrem Derici, Ayla Çelik, Baha gibi sanatçıların düğünlerde çalınan şarkılarını defalarca duymuş olmalısınız. Bu ilk dans şarkılarının biraz modasının geçmeye başladığını söyleyebiliriz. Sözleri oldukça anlamlı olan bu şarkıların, birkaç sezon üst üste tercih edilmesi sebebiyle çiftler farklı arayışlar içerisine girdi diyebiliriz. İsterseniz, sizin için listelediğimiz ilk dans müziklerine bir bakalım.

Vazgeçilmez Türkçe Şarkılar

İlk olarak vazgeçemediğimiz Türkçe şarkılara bakabiliriz. Bunların arasında güncel olanlar da, eski olup vazgeçemediklerimiz de bulunuyor.

Sefarad- Seni Ne Çok Sevdiğimi

Güncel bir şarkı değil ama ilk dansınız için gerek sözleri gerek ritmi ile çok uygun bir şarkı olabilir. Müzik girişindeki akordiyonun verdiği farklı ezgiler ve Sefarad Grubu’ nun solisti olan Sami Levi’ nin sesi ilk dansınıza duygusal bir hava katacaktır.

Seni ne çok sevdiğimi

Bir ben bir Allah bilir.

Hiç bir zaman görmesem bile,

Bildiğini bilmesem de

Seni ne çok sevdiğimi

Bir ben bir Allah bilir.

Yusuf Güney- İki Romantik Deli

2012 yılında çıkan ve bir kadına aşkını anlatan bu şarkı ve sözleri, ne kadar hüzünlü olsa da Yusuf Güney’ in farklı aksanıyla ve hareketliliğiyle sizi ilk dans esnasında canlandırabilir.

Tut ellerimden hayatı tut yüreğinden

Bize lütfedilen bu aşkı al gel

Gönlüme koy gel tek sevdiğim

Toygar Işıklı- Sen Yanımdayken

‘Sen yanımdayken o tozlu yollar aşka gider’ sözleri ile ilk dansın hakkını veren ve Toygar ışıklı’ nın seslendirdiği şarkı da dansınız için seçilebilecek Türkçe şarkılardan biri.

Enbe Orkestrası- İlyas Yalçıntaş- Büşra Periz – Olmazsa Olmazımsın

Sektöre yeni girip adını hızla duyuran İlyas Yalçıntaş’ ın pürüzsüz sesi ile ilk dansınızı etmek çok etkileyici olabilir. Bu şarkıda ona Büşra Periz eşlik ediyor. Bir de arkada Enbe Orkestrası çalıyorsa, müzik eşsiz diyebiliriz.

Çoktan sen yârim olmazsa olmazımsın

Sen iki meleğimin kanatlarısın

Hem kâbus nedenim hem rüyalarımsın

Geçmiş yollar gelecek yıllarımın anlamısın

Sözleriyle evliliği duygusal olarak anlamlandırmak isterseniz bu şarkıyı seçebilirsiniz.

Tarkan- Beni Çok Sev

Tarkan’ ın da yıllar sonra nihayet evlendiği dönemde çıkardığı bu şarkı, düğünü olacak çiftler için vazgeçilmez bir parça haline geldi. İlk dans esnasında defalarca tercih edilen bu şarkı hala seçilebilir bir popülerlik taşıyor.

Sevdanı bulmak yıllar sürdü

Hoş geldin gönlüme kaderim güldü

Sözleriyle eşini yıllar sonra da olsa bulduğunu belirten şarkı, sizin de ilk dans şarkısı için tercihiniz olabilir.

Sensiz Olmaz – Bülent Ortaçgil & Teoman

Aşk bir dengesizlik işi

Sensiz olmaz, sensiz olmaz

Dengeye dönüşen bir sevgi

Sensiz olmaz

Sözleri olumsuz gibi gözükse de bu şarkı ile ettiğiniz ilk dansta neyin olmayacağını, dans ederken eşinizin gözlerine bakarak gösterebilirsiniz.

Levent Yüksel- Med Cezir

Bu şarkı Levent Yüksel’ in defalarca dinlenen şarkılarından biri. Belki, ilk dans için düşünmemiş olabilirsiniz. Bana sorarsanız, sözleri ilk dans için gayet uygun. Eşinize söyleyebileceğiniz sıfatların bittiği yerde Levent Yüksel sizin için ‘her şeyim’ demenin bin türlü yolunu bulmuş. 🙂

Fırtınam felaketim hasretim

Yetmiyor sevişmeler yetmiyor

Şiddetin ne hoş ne güzel şefkatin

Sevdikçe sevesim geliyor

Ölene kadar peşindeyim bırakmam

Zerrin Özer- Her şey Seninle Güzel

‘ Her şey seninle güzel yolda yürümek bile, Olmayacak düşlerin peşinde koşmak bile’ sözleriyle ilk dansa anlam katacak olan bu şarkı, dans ederken sizi çokça duygulandırabilir.

Kayahan- Seninle Her şeye Varım Ben

Düğünlerde çiftlerin seçmekten vazgeçmediği şarkılardan biri de Kayahan ve İpek Acar’ın birbirine söylediği bu parça oluyor. Çok kez düğünlerin ilk dansları için çalınan şarkının sözleri tümüyle aşkını ilan etmeye, ömrünün sonuna kadar söz vermeye biçilmiş kaftan…

Sen her şeysin

Canımı canına katabilirsin

Cayarsam senden

Beni şu ateşe atabilirsin

Kenan Doğulu- Gelinim

Kenan doğulu seslendirdiği bu şarkı ile ‘Evlen benimle!’ demenin en zarif yolunu bulmuş olmalı. Bunu demek isteyenlerin de ilk danslarında sesi olabilir.

Güneşimi hak ettin

Sevgime layıksın artık

Diyerek yapılan bir başlangıç nasıl olur siz düşünün…

Nostalji

İlk dansınızı eski melodilerle taçlandırmak, nostalji severlerin bir rüyası olabilir. Gözlerinizi kapamak, dans etmek ve bir anda kendinizi 70lerde, 80lerde bulmak, size çok hoş bir hatıra bırakacaktır.

Tanju Okan- Papatya Gibisin Beyaz Ve İnce

Nostalji dendiğinde Tanju Okan ve şarkılarını kuşkusuz tavsiye edebiliriz. Şunu bilmek gerekir ki, Tanju Okan’ın şarkıları size özlemi anımsatabilir. Yine de sözlerine takılmadan sırf kaliteli olduğu için bir şarkısını seçebilirsiniz. İlk dansınız için Tanju Okan’ dan bu şarkıyı seçtik. ‘Papatya gibisin beyaz ve ince’ sözleri ile size gelini en iyi tarif edebilecek bir şarkı.

Özdemir Erdoğan- Bana Ellerini Ver

Seçtiğimiz bazı şarkılar gibi düğünlerin ilk dans müziği olarak tercih edilen şarkılardan biri de, bana göre en güzel Özdemir Erdoğan’ ın seslendirdiği ‘bana ellerini ver’ şarkısı oluyor.

Sana gönlümü verdim ey nazlı güzel

Seni almazsam gözlerim açık gider

İlk dansa son derece uyan sözleri ile Özdemir Erdoğan’ın yorumu birleştiğinde, sizi alıp eskilere götürebilir.

Dario Moreno- Deniz Ve Mehtap

Hem Tanju Okan’ dan hem de Dario Moreno’ dan dinleyebileceğiniz bu şarkı için, biz Dario Moreno’ nun farklı aksana sahip yorumunu tercih ettik. Slow dans edebileceğiniz gibi, dans eğitimi alarak ilk dansınızı bu şarkı ile eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Fakat şarkının müziğini ilk dansa ne kadar yakışıyorsa, sözleri bir o kadar uzak kalıyor. Sözsüz olarak sadece müziği tercih edebilirsiniz.

Muazzez Ersoy- Samanyolu

Partnerinizle asla şaşmadan sözlerine eşlik edebileceğiniz klasikleşmiş şarkılarımızdan biri olan Samanyolu ilk dans için sözleri ve müziğiyle çok uyumlu.

‘Rûhum senin, kalbim senin, ömrüm senin

Yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin’ diyerek verilecek bir söz gibi… Klasikleşmesi sebebi ile çoğu davet salonunun şarkı listesinde de zorlanmadan bulabilirsiniz.

Sema Moritz- Fikrimin İnce Gülü

Birçok sanatçıdan dinleyebileceğiniz bu şarkı, Sema Moritz’ in yorumu ile güncellenmiş durumda. Fakat ritmi nedeniyle vals dersi almanız gerekebilir. Altından kalkabilmeniz durumunda size çok romantik bir an yaşatacaktır.

O gün ki gördüm seni,

Yaktın ah yaktın beni

Vazgeçilmez Yabancı Şarkılar

İlk dans için tercih edilenler arasında Türkçe müzikler olduğu kadar vazgeçilemeyen yabancı şarkılar da bulunuyor.

Whitney Houston- I Will Always Love You

Solo söz kısmı ile çiftin salona girişi doğru ayarlandığı takdirde, klasik olmuş bu şarkı ilk dansınız için çok anlamlı olacaktır. Şarkının adında da olduğu gibi ‘her zaman seni seveceğim’ sözleri eşliğinde dans ettiğinizi şimdiden düşünebilirsiniz.

Leonard Cohen- Dance Me To The End Of Love

İlk dansınızı hareketli bir şekilde geçirmek ve duygulanmaktan çok, doğal bir şekilde eğlenerek dans etmek istiyorsanız bu şarkı sizin için en güzel tercih olabilir. ‘Dans et benimle! aşkın sonuna dek’ diyerek dansa en güzel daveti yaşayabilirsiniz.

Atlantic Star- Always

Bu şarkı 80lerden geliyor. Sözleri ile ilk dansınızı ederken eşinizin size en güzel iltifatları ettiğini hissedebilirsiniz.

And I dedicate my life, to you always

Ve hayatımı daima sana adayacağım

Beyonce- Halo

Bu sene Rüzgar Erkoçların ilk dansında eşine bakarak söylediği şarkı, aslında eski şarkılardan biri de olsa, modası geçmeyenlerden. Sözleri zor bulunan ve vazgeçilmeyenden bahsediyor. Işık Halkası anlamına gelen ‘halo’ şarkısındaki ‘Şimdi kendi meleğime sahibim’ sözleriyle eşinize sesleneceksiniz.

Elton John – Can You Feel the Love Tonight

Duygusal ve vazgeçilmezden biri daha… Elton John’ un seslendirdiği ve aslan kral çizgi filminin müziklerinden olan bu parça ile ilk kez, ilk dansınızda şarkının isminde de olduğu gibi ‘Ve bu gece aşkı hissediyor musun?’ diye sorabilirsiniz.

Berlin – Take My Breathe Away

Top Gun filminin müziklerinden olan ve Charlotte ile Mitchel’ in vazgeçilmeyen aşkını anlatan şarkının sözlerinde ‘nefesimi kes’ deniyor. Nefesinizi kesen biriyle dans etmek ve ilk dans şarkınızın bu olması sizi heyecanlandıracaktır. Olsun o kadar!

Ellie Goulding- Love Me Like You Do

Her dinlediğinizde size Grinin Elli Tonu filmindeki Ana karakterinin Christian’ı olumlu yönde değiştirdiğini anımsatacak olan bir şarkı. Sizin için her haliyle değişen, değişmese de, birbirinizi olduğu gibi kabullenebildiğiniz biriyse eğer, hayatınızdaki kişi, o zaman ilk dansınızda bu şarkıyı seçmek sizin için çok anlamlı olacaktır.

So, love me! like you do, love me! like you do

Öyleyse, sevdiğin gibi sev beni!

Yalnız Müzik
Patrick Doyle- La Valse de L’Amour (Cinderella 2015)

Son olarak gelelim en favori ilk dans müziğimize… İlk başladığında dahi sizi bir balo salonunda, prenses kostümündeymişçesine hissettiren, Patrick Doyle’ a ait bu müzik Cindirella filminde çalıyor. İlk dans provanızı bile bu filmden esinlenerek yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, iyi bir dans dersi almak ve olabildiğince doğal olmak.

 

 


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir