İkiz Çocuk Yetiştirmek

İkiz Çocuk Yetiştirmek

İkiz Çocuk Yetiştirmek. Hiç başınıza geldi mi? Çevrenizde ikiz çocuk yetiştiren aile eş dost gördünüz mü? Görmediniz mi? Ya da gördünüz de bizim çocuklar arasında da az bir yaş farkı var ne olacak diye mi düşünüyorsanız?

İkiz Çocuk Yetiştirmek

Çocuk çocuktur diye düşünüyorsanız bilmelisiniz ki yanılıyorsunuz. İş hiç de o kadar basit değil. Dünyanın en zor olguları arasında emin olun kendi deneyimlerinden fazla fazla biliyorum ikiz çocuk büyütmek vardır.

Zorlukları Güzellikleri

İster tek yumurta ikizi olsun, ister çift yumurta ikizi olsun anne karnına düştükleri andan itibaren ayrı bir çaba, sabır, emek isterler. Bunun işin özünde aynı anda iki çocuk yetiştirme ile doğrudan bir alakası yoktur zira ikiz çocukların doğası diğer çocuklarından büyütenlerin de çok iyi bildiği üzere çok daha karmaşık ve zorludur.

İkiz Çocuk Yetiştirmek

Çocukların kendi içinde bir dengeleri vardır. O dengeyi dışarıdan kişi anne baba ile olsa çok da kolay anlaşılabilir bir durum değildir.

Kendi aralarında kavga etseler bile asla birbirlerine laf söyletmezler ve de birbirlerine oldukça düşkündürler. O yüzden dünyanın en iyi annesi olduğunu düşünseniz bile aralarına girmek nerede ise imkansız olan bir durumdur ve de çok da zordur.

Dönem dönem tüm kardeşler de olduğu gibi bir kıskançlık krizi onlar arasında da yaşanabilir. Bu kıyafet kıskançlığı olabilir,  arkadaş kıskançlığı olabilir yani bu noktada sınır tanımazlar ama bir bakmışsınız ki siz aralarını yapana kadar her şey süt liman olmuş.

Ama belki de işin en güzel taraflarından bir tanesi her şart altında birbirini koruyup gözetmeleri ve o arada yer alan ikizlik bağı ile birbirlerini korumalarıdır.

Elbette işin tek güzel tarafı bu değildir. Bunun yanında aynı anda iki çocuk büyütmenin çok keyifli, çok geliştirici olan bir olgudur.

Ne Yapmalı Nasıl Davranmalı?

İkiz Çocuk Yetiştirmek

İster ikiz çocuk olarak iki tek yumurta kız çocuğu olsun, ister çift yumurta olarak biri kız biri erkek olsun hiç fark etmez. Burada ikiz çocukları yetiştirir iken işin içinde başka bir emek, başka bir sabır olması gerektiği unutulmamalıdır.

Doğaları gereği farklı olan bu çocukları büyütür iken sabır esas olan kavramdır. Hiçbir biçimde birine diğerinden daha özel, daha ekstra bir muamele yapmamak gerekir. Her birinin ayrı bir birey olduğunu fark ederek kıyafetlerinden davranış biçimine kadar birey olduklarını hissettirerek, çok özel olduklarını hissettirerek hep çok severek ve ikiz olduklarını unutmadan adım atmak gerektiği asla unutulmamalıdır.

Çok yorulur iseniz arada elbette destek alabilirsiniz. Sonuç olarak siz de insansınız.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir