Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Popüler olarak burun estetiği olarak bilinen Rinoplasti, burnun formunun düzeltilmesi ve yeniden oluşturulmasının yanı sıra burun görünümünün geliştirilmesine yardımcı olan bir cerrahi yöntemdir. Nazal travma, doğuştan gelen kusurlar veya solunum yetmezliği gibi birçok durumda akla rinoplasti gelmektedir.  Bununla birlikte, muhtemelen bu işlemin karmaşıklığı, insanların onu anlamasını zorlaştırmakta ve insanları korkutmaktadır.

İnsanlar burun içindeki cerrahi kesilerden ve ciltte geriye kalan izlerden korkuyorlar. Ancak doğru ellerde yapıldığında işlem son derece kolaydır. Ama önce burun estetiği ameliyatını ne zaman düşünmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Burnunuzun şekli, boyutu veya açısından mutsuz olmanız durumunda rinoplastiyi düşünmelisiniz. Çoğu insan, görünüşü konusunda biraz endişelidir. Burunlarının çok küçük veya büyük, çok geniş veya dar, çok uzun veya düz olmasından korkarlar. Neyse ki, burnunuzun şeklinden memnun değilseniz ve bu konuda bir şeyler yapmak isterseniz, burun estetiği ameliyatını düşünebilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünmenin bir diğer nedeni, burnunuzun içinde, nefes darlığı yaşamanıza neden olan düzensizlikler olup olmamasıdır. Tıkanmış solunum yolları, uzun vadede günlük olarak solunumu etkilediğinden, kişi için sorun teşkil edebilir. Bu problem cerrahi olmayan basit bir yöntem ile çözülemezse, burun estetiğini gerçekten düşünmek isteyebilirsiniz.

Eğri burun insanların burun estetiği ameliyatını düşünmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. Eğri bir burnun kişiye yaşattığı farklı sorunlar vardır. Örneğin; kişinin yüzünü dengesini bozmak ve nefes darlığı ve tıkanmaya neden olabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı, bu sorunu düzeltebilecek bir işlemdir.

Burunda herhangi bir kırık olması durumunda ortaya çıkan şekil bozuklukları da burun estetiği ameliyatının düşünülmesi gereken durumlardandır. Bu gibi durumlarda burun yeniden şekillendirilmekte ve neredeyse eski haline döndürülebilmektedir. Eğer burnun kırılmasının hemen ardından işlem yapılırsa çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

 1. Kozmetik cerrahi çoğu hastaya yabancıdır ve başlangıçta göz önüne alındığında korkutucu olabilir. Ancak bilmeniz gerekenleri anladıktan sonra bu endişelerinizin üstesinden gelmeniz zor değildir.
 2. Hedeflerinizin ne olduğunu belirleyin – Daha dar burun mu istiyorsun? Burun ucu kaldırılsın mı? En büyük şikayetinizin ne olduğu konusunda bir fikir edinmeniz çok yardımcı olacaktır. Böylelikle rinoplasti ameliyatınızı buna göre planlamak mümkün olduğu için sonuçtan da o kadar memnun kalacaksınız.
 3. Doğru cerrahı bulun –  Öncelikle tecrübeli ve daha önce yaptığı ameliyatlarda iyi sonuçlar almış bir cerrahı tercih etmeniz gerekir. Ardından karşısında rahat olabildiğiniz ve ne istediğinizi anlayan bir cerrah seçerseniz, iletişim bozukluğu yaşamazsınız. Bu da sonuçların daha iyi olmasını sağlar.
 4. Rinoplasti, solunumu etkileyebilir – Rinoplasti ameliyatı sırasında iç nefes sorunlarının giderilmesini sağlamalıdır. İnsanların revizyon rinoplasti yaptırmak istemesinin nedenlerinden biri de burun estetiği ameliyatından sonra solunum zorlukları çekmesidir.
 5. Rinoplastinin beklenen sonucunu görmek bir yıl sürer – Burun dokuların iyileşmek için zaman almasıyla alakalıdır. İlk haftadan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile, hala iyileşmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Burnun tam olarak iyileşmesini görmek için sabırlı olmalısınız. Bu yıl veya daha uzun sürebilir.
 6. Rinoplastide iki yöntem vardır – Rinoplasti açık veya kapalı yöntemlerden biri kullanılarak yapılmaktadır.
  • Açık rinoplasti, burun delikleri arasındaki dokuya küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir.
  • Kapalı rinoplastinin tamamı içeriden yapılır ve burun delikleri arasındaki kesiyi kullanmaz.
 7. Mükemmel burun yoktur – Unutmamalısınız ki hiçbir zaman mükemmel burun yoktur. Rinoplasti çok iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Ancak eğer beklentileriniz gerçekçi olmazsa ve en mükemmeli isterseniz muhtemelen mutsuz olacaksınız demektir. Bu nedenle yüzünüze uygun bir buruna sahip olmak istediğinizi kabul ederek mutlu olabilirsiniz.

Op. Dr. Mehmet Doğru »


Hakkında OpDrMehmet Doğru

İlköğretimi Batmanda, Orta öğretimi Ankara’da tamamladmı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun olup Tıp Doktoru Ünvanını aldım. Mezun olduğum yıl ihtisasa başlayarak Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlığı eğitimimi tamamladım. İhtisasım süresince Estetik ve fonksiyonel burun ameiyatları ile ilgili birçok kurs ve kongreye katıldım. İhtisasımı tamamladıktan sonra Devlet hizmetini Şırnak Devlet hastanesinde yaptım. Devlet hizmeti sırasında 400 ü aşkın başarılı ameliyat yaptım. 0554 969 07 72 - 0212 909 31 72 Güneşli Mahallesi, No:, Fevzi Çakmak Cd. No:76, 34212 Bağcılar/İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir