Yoğurt Kullanarak Hazırlayabileceğiniz Harika Maske Tarifleri

Yoğurt Kullanarak Hazırlayabileceğiniz Harika Maske Tarifleri

Cilt bakımında birçok kişinin yoğurt kullandığını duymuşsunuzdur. Yoğurt maskesi birçok cilt sorununda kullanılan doğal bir maskedir. Yoğurt evde hazırlanabilen cilt maskelerinin en önemli malzemesidir. Yoğurdu doğrudan cildinize sürerek veya kullanmak istediğiniz cilt sorununa göre başka malzemelerle karıştırarak güvenle kullanabilirsiniz. Bu yazımızda yoğurdun cilt bakımında ki önemini ve yoğurt kullanarak hazırlayabileceğiniz birbirinden harika, faydalı maske tariflerini sizlerle paylaşacağız.

Yoğurt Kullanarak Hazırlayabileceğiniz Harika Maske Tarifleri

Yoğurtun Cilt Bakımında Sağladığı Faydalar

  • Cildi nemlendirir. Yoğurt en doğal nemlendiricilerden biridir.
  • Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Cilt esnekliğinin sağlanmasında yoğurt en etkili maddelerden biridir.
  • Sivilce oluşumunun önlenmesinde ve sivilcelerin geçirilmesinde yoğurdun etkisi büyüktür. Yoğurt antiseptik özelliği sayesinde siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller.
  • Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar.

Yoğurt Maskesi Tarifleri

Yoğurt Kullanarak Hazırlayabileceğiniz Harika Maske Tarifleri

Yoğurt İle Nemlendirici Maske

Malzemeler

1 tatlı kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

Yoğurt ve balı bir kapta karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulayın. 30 dakika boyunca yüzünüzde beklesin. Sonrasında ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Cildin nemlendirilmesi için haftada 1-2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yoğurt İle Gözenekleri Sıkılaştırıcı Maske

1 tatlı kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

Yoğurt ve yulafı uygun bir kapta karıştırınız. Karışımı yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika civarında karışımı yüzünüzde bekletin. Gözeneklerin genişlemesinden şikayetçi olan ve cildinin sıkılaşmasını isteyen kişiler günde 1 kez  yoğurt ile gözenekleri sıkılaştırıcı maske tarifini uygulayabilirler. Çok kısa bir süre içerisinde gözle görülür değişim sağlayacaktır.

Yoğurt İle Sivilce Karşıtı Maske

1 tatlı kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı toz zerdeçel

Yoğurt ve toz zerdeçalı uygun bir kapta karıştırınız. Karışımı yüzünüze uygulayın. 15 dakika civarında karışımı yüzünüzde bekletin. Zerdeçal ile hazırlanan yoğurt maskesi antiseptik özelliği sayesinde sivilce oluşumunu engelleyecek ve mevcut sivilcelerin hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sivilce Karşıtı Cilt Maskesi

Yoğurt İle Nasırlaşmış Topuklara Karşı Maske

1 tatlı kaşığı yoğurt

Topuklarda nasırlaşma hem görüntü açısından estetik değildir hem de kişiyi rahatsız eder. Bu maskeyi nasırların üzerine uygulamanız nemlenmesini sağlar ve yoğurtun antiseptik özelliği sayesinde nasırların temizlenmesini sağlar. Uygulanışı ise çok basit. Ayaklarınızı maske öncesi 15 dakika ılık suda bekletin. Sonrasında yoğurt maskesi uygulayarak poza taşı ile nasırları temizleyin.

Hakkında Büşra Çelik

Merhaba ben Büşra. Umarım yazılarımı beğenirsiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir