Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri – Cilt Bakımı

Yaşasın! Yaz geldi. Beklenen, özlenen mevsim günden güne yaklaşıyor. Güneşin enerjisi içimizi kıpır kıpır yaparken, tatil hayallerini kurmamıza neden oluyor. Deniz, havuz, kum, güneş ne güzeeeeel! Evet, yaz mevsimi güzel ama, ya cildimize olumsuz etkilerini nasıl önleyeceğiz? Bu yazımda sizler için Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı önerileri ve maske tarifleri paylaşacağım.

İçindekiler:

 • Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunuruz ?
 • Güneş kremi alırken nelere dikkat etmeliyiz ?
 • Cilt Tazeleyici Bakım Maskeleri
 • Yaz Ayları İçin Cilt Bakımı

 

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

 

Güneş kremini yazın cildimizin alt tabakasında birikirler ölü derilerin oluşmasına neden olur .. hafif taneli peeling yada soyucu etkili maskeler de cildimizin canlanmasına destek olur.

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı için Neler Yapılmalı?

Nem Maskesi:

Bir tane salatalığı soyup çatalla ezerek macun kıvamına getiriyoruz. Temizlenmiş cildimize yayıyoruz 15 dakika bekletip bol su ile yıkıyoruz.  Salatalığın mucizevi etkisi ile cildimiz nemlenmiş oluyor. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz .

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

Soyucu Etkili Maske:

 • Bir çorba kaşığı bal
 • İki tane badem
 • Bir çay kaşığı limon suyu

Bademleri toz haline gelecek şekilde rondodan geçiriyoruz. (veya havanda dövüyoruz) Bal ve limon suyunu ekledikten sonra, yüzümüzün tamamına dairesel hareketlerle sürüyoruz. 15 dk. beklettikten sonra bol su ile yıkıyoruz.

Bütün kış güneş, kum, deniz hayalleri kuruyoruz. Yazın geldiğinde ise bronzlaşmak için düşük faktörlü güneş kremleri kullanarak cilt lekelerine, erken yaşlanmaya, cilt kuruluğuna, siyah noktalara ve aknelere  hoş geldin demiş oluyoruz. Güneşin bize faydaları olduğu kadar zararları da var! Güneşin bilinen en önemli zararı ise cilt kanseri!!!

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

Zararlı güneş ışınlarından nasıl korunuruz ?

 • Sabah 10 ile öğlen 4 saatleri arası güneşlenmeyin, daha çok şemsiye altında vakit geçirin.
 • Güneşe çıkmayın, çıkmak zorundaysanız da şemsiye, şapka gibi güneş koruyucu yardımcılar kullanın. Daha ziyade gölge yerleri tercih edin.
 • Bronzlaşmak için yakıcı kremler kullanarak ciddi güneş yanıklarına neden olabilirsiniz!
 • Güneşe çıkmadan 30 dk önce güneş kremi kullanın.  En azından 30 faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Daha açık tenliler güneşten oldukça fazla etkilenirler. Açık tenliyseniz SPF yüksek krem ve fondötenler kullanmalısınız.
 • Fondöten uygulamadan önce güneş kremi kullanabilirsiniz.
 • Yaz aylarında çok dikkat edeceğiniz, en önemli konulardan biride beslenmedir. Sıvı tüketiminiz yeterli seviyede olmazsa cildiniz daha çabuk kurur, güneş daha çok yakar.

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

Güneş lekelerinin çıkmasına neden olan faktörlerden biride deniz veya havuzdan çıktıktan sonra doğru bir şekilde kurulanmamaktır.  Cildinizde kalan tuzlu su damlaları, güneşlin de etkisi ile bize leke şeklinde döner. Bir diğeri ise cilt tipinize uygun olmayan güneş kremi kullanmak. Hatta koruyucu kremler kullanmadan direk güneşe maruz kalmak. Yazın bilinçsiz güneşlenme sonrasında oluşan güneş lekeleri, kışın sizin kabusunuz olarak geri döner!

Güneş lekesi tedavi sonucu kaybolur ama dikkat edilmediği zaman tekrar ortaya çıkabilir. Çinko ve oksit içerikli kremler kullanmanız leke tedavisinde size yardımcı olur. Yalnız bu ürünleri yazın değil, kışın kullanmanız veya yazın gece kremi şeklinde sürmeniz gerekir.  Lekeye müsait bir cildiniz var ise koruyucu krem sürmeden güneşe çıkmamaya özen gösterin!

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

Güneş kremi alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Özellikle cilt yapınıza uygun olmasına dikkat edin! Beyaz tenli, kızarmaya yatkın bir cildiniz varsa koruyucu özelliği biraz daha yüksek faktörlü olabilir. Güneş lekeleriniz varsa leke giderici özelliği veya lekenmeyi engelleyici bir krem almanız gerekir.  Güneş koruyucu kremlerin üzerinde SPF ( Güneş koruma faktörü ) numarası cildi hangi seviyede koruduğunu gösterir.  Bilinçli tüketici olup, ürünlerin içeriğini incelersiniz cildiniz için doğru ürünü bulmuş olursunuz. Pahalı ürün iyi, kaliteli üründür diye düşünmeyin!  Cildimiz için en iyi hangisi ise onu bulmaya çalışın.

Koruyucu krem, şapka/şemsiye,  güneş gözlüğü gibi ürünleri kullanmayı alışkanlık haline getirin. Aşırı güneş ışınlarına maruz kalmamak için bu ürünleri kullanmak hayati önem taşımaktadır. Bunların yanında sıvı tüketiminize dikkat etmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.

Yazın bazen kahvaltı yapma isteği olmayabiliyor ama kahvaltı da günün en önemli öğünü. Size pratik ama bir o kadar besleyici ferahlatıcı bir kahvaltı önerim var,  ️hemde çoooooook lezzetli!

Blendır kabımıza;

 • Bir yemek kaşığı yulaf
 • Üç tane çilek
 • Bir tane muz
 • Bir çay kaşığı bal
 • İstediğiniz kadar soğuk süt

Hepsini blendırdan geçiriyoruz. İsterseniz içine birkaç tanede buz atabilirsiniz. Hem besleyici hem de sağlıklı bir kahvaltı yapmış olduk.

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Çok Ama Çok Önemlidir Kesinlikle İhmal Edilmemesi Gerekir!

Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmadan bilinçli bir şekilde güneşlenerek, güneş yanıklarına neden olmadan, cildimizin ışıltısını kaybetmeden, bakımlarımızı aksatmadan ve bol su tüketmeyi unutmayarak çok güzel bir yaz geçirmiş oluruz. Sizinde Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı önerileriniz var ise yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yazın tamda sizin istediğiniz gibi geçmesi ve cildinize sağlık getirmesi dileği ile;

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri - Cilt Bakımı

Mutlu, huzurlu ve güzellikle kalın!

Cilt Bakım Uzmanı

Sinem Güner İYİLER


Hakkında Sinem Güner İYİLER

Güzellik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir