Vazelin Nerelerde Kullanılır? Cilt Bakımı ve Makyajınızda Vazelin Kullanımı

Vazelin Nerelerde Kullanılır? Cilt Bakımı ve Makyajınızda Vazelin Kullanımı

Vazelin Nerelerde Kullanılır? 

Vazelinin çok yoğun ve etkili bir nemlendirici olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama birçoğumuz, aslında ne kadar harika bir ürün olduğunun farkında değil.  Ben de küçükken, vazelini anneannemin güllü kremi diye bilirdim hatta ne işe yaradığını da hiç merak etmedim.

Ama büyüdükçe anladım ki; cilt bakımı, makyaj temizleme vs. gibi işlerde yalnızca pahalı ürünler değil her yerde kolayca bulabileceğimiz hatta hepimizin elinde bulunan şeyler de işe yarayabilir. Bu yüzden ilk yazımda, sizlere günlük hayatta çok işinize yarayacak ve çoğunu kullandığım tüyolar vermek istiyorum. Hadi başlayalım o zaman.

VAZELİNLE MAKYAJ TEMİZLEMEK ÇOK KOLAY                  

Günün yorgunluğuyla birleşen ve gözeneklerimize işleyen makyajı temizlemek için makyaj temizleme suyu, makyaj temizleme mendili yerine vazelin kullanabiliriz. Nasıl mı?

Vazelin Nerelerde Kullanılır? 

 • Önce yüzümüze, özellikle makyajın yoğun olduğu bölgelere, vazelini sürüyoruz. Ama yedirmeyin sadece üzerine sürüp bırakın hafifçe. Çünkü bütün vazelin suratımızda kalmayacak.
 • Pamukla, sürdüğümüz vazelini hafif yedirerek makyajı silmeye başlıyoruz.
 • Zaten çok yoğun ve etkili olduğu için bütün vazelini suratımızda bırakmamak daha doğru.
 • Far ve maskara temizlemek için ise kulak çöpünden veya makyaj temizleme çubukları yardımıyla göz çevresine (içine girmemesine dikkat edin lütfen) ve kirpiklere uygulayabiliriz.

İsteğiniz doğrultusunda, önce yüzünüzü güzelce sabunla yıkayıp (dove’un sabununu öneririm her gün yıkayabilirsiniz yüzünüzü bu sabunla) ardından yüzde kalan makyaj kalıntılarında vazelin uygulaması yapabilirsiniz. Veyahut önce vazelin uygulaması yapıp biraz bekledikten sonra nazikçe, abartmadan yüzünüzü yıkayabilirsiniz. İkisinde de yüzünüzün nemlendiğini ve temizlendiğini görebilirsiniz.

Bu yöntemi bir süredir bazı akşamlar uyguluyorum ve sabah uyandığımda cildimin yumuşacık olduğunu görüp çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Vazelin Nerelerde Kullanılır?

AYAKLARIMIZ VAZELİNLE YUMUŞACIK VE PÜRÜZSÜZ

 • Duşun ardından vücudumuzdaki kirlerden arındığımız için yumuşak bir cilde sahip oluruz. Bu yüzden duştan hemen sonra ayaklarımıza ovalayarak sürdüğümüz vazelin daha çok etki gösteririr. Vazelin sürdükten sonra pamuklu çoraplarla iyice nemlenir ve yumuşacık ayaklara sahip olursunuz.

Bu yöntem genelde yaz mevsiminde topuklardaki çatlamaları da düzenli kullanımın ardından giderebilir.

Kırılan ve güçsüz tırnakları güçlendirir. 

VAZELİN DUDAKLARI YUMUŞATIR

Özellikle kış aylarında çok soğuk yerlerde nemlendiricilerimizin etkisi bile azalabilir. Ama vazelin yoğun yapısıyla her zaman işe yarar. Ayrıca günlük kullanımlarda da parlatıcı yerini tutabilir.

Vazelin Nerelerde Kullanılır? Cilt Bakımı ve Makyajınızda Vazelin Kullanımı

Ben bu yöntemi yine gece uyguluyorum. Sabah yumuşacık dudaklarla uyanıyorum

KİRPİK UZATMA VE BAKIMINDA VAZELİN

Vazelinin kirpiklere faydası var mı? Derseniz, evet çok faydası var.  Birçoğumuzun çantasından ayırmadığı şeylerden biri de maskaradır. Ama şu bir gerçek ki kirpiklerimizin nemlendirilmeye ve nefes almaya ihtiyacı var. Ama biz sık sık maskara kullandığımız için kirpiklerimizin kurumasına ve güçsüzleşmesine neden oluyoruz.

İşte tam da bu noktada imdadımıza birçok bitkisel yağ, kozmetik ürün yanında vazelin yetişiyor.

 • Gece yatmadan önce makyajdan kurtulduğumuz kirpiklerimize makyaj çubuğu veya kulak çöpü yardımıyla bir miktar vazelini, üstten başlayarak sürüyoruz. Daha sonra diplerine yedirerek işlemi sonlandırıyoruz. En son rahatsız olursanız kirpik dışına bulaşan yerleri silebilirsiniz, bir pamuk yardımıyla.

Vazelin Nerelerde Kullanılır? Cilt Bakımı ve Makyajınızda Vazelin Kullanımı

Bu işlemi gece yatmadan önce veya evden çıkmadığınız zamanlarda tercih etmenizi öneririm. Çünkü vazelinin yoğun yapısı uçuşan toz ve pislikleri tutar bu da gözlerimiz için tehlikeli bir durumdur.

Ben bu uygulamayı genelde gece yatmadan önce yapıyorum. Ve size tavsiyem bu uygulama esnasında en azından 1 hafta maskara uygulaması yapmamanız o zaman kirpiklerinizin daha az döküldüğünü görebilirsiniz. Kirpik uzatmak için de en azından 2 hafta düzenli uygulamalısınız. Kirpiklerinizin yeni yeni uzamaya başladığını görebilesiniz.

ALLIK, HİGHLİGHTER GİBİ MAKYAJ UYGULAMALARI

Vazelinle karıştırdığımız az miktarda toz allığı yüzümüze sürdüğümüzde daha parlak ve kalıcı olduğunu görürüz.

Elmacık kemiklerin olduğu bölüme ince bir çizgi halinde biraz vazelin sürersek doğal bir parlaklık elde ederiz.

PARFÜMLERİMİZİN DAHA KALICI HALE GELMESİ

 • Bileklerimiz, boynumuz gibi bazı belirli bölgelere çok az miktarda vazelin uygulaması ardından parfüm sıktığımızda daha kalıcı bir koku elde ederiz.

Vazelin saça nasıl uygulanır?

Kuru saç deriniz var ise, vazelin saç derisini iyileştirip koruyan bir saç maskesi olarak da kullanılabilir. Saçınıza ve saç derinize vazelin uygulayın ve streçle sarın, nemlenmesi bekleyin. Daha sonra şampuanla saçlarınızı durulayın.

VAZELİN KULLANIMIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTALAR

 • Her şeyde olduğu gibi vazelinin fazlası da zararlıdır. Uzun süre ve fazla miktarda vazelin zaten yoğun olan yapısı nedeniyle cilde zarar verir. Bu yüzden yerinde kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Güneşli havalarda vazelin cildin kararmasına sebep olabilir.
 • Yüzde yoğun bulunan vazeline yapışan toz ve pislik sivilcelenmeye sebep olabilir.
 • Yoğun kıvamı, her cilde uygun olmayabilir bu yüzden benmari usulü (bir kap içinde bulunan kaynamış veya sıcak suyun içine istediğimiz şeyi bit kap içinde koyup eritme işlemi) dediğimiz yöntemle inceltip kullanabiliriz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Sorularınızı yorumlardan alabilirim.

 Mutlu kalın, görüşmek üzere.


Hakkında Büşra Kuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir