Tüy Alma Yöntemleri ve Tüyleri Alırken Yapılan Hatalar

Tüy Alma Yöntemleri ve Tüyleri Alırken Yapılan Hatalar

Tüyleri Alırken Yapılan Hatalar İstenmeyen tüyler herkes için baş belası… Bu makalede istenmeyen tüylerden kurtulurken en çok yapılan hataları paylaşacağız.

Birkaç farklı epilasyon yöntemi vardır. Bunlardan bazıları çok eskiden beri kullanılsa da bazıları modern epilasyon yöntemidir. 

Tüy Alma (Epilasyon) Yöntemleri

Tıraş – Tıraş ile tüy alma yönteminde jilet, ustura kullanılır. Tıraş bıçağı, saç kökünün bulunduğu cilt gözeneklerinin hemen üstünden kesilerek istenmeyen tüyleri temizleyen küçük bir alettir. Bu epilasyon yöntemi tüyleri tamamen kökünden almaz ve tüyler belirli bir periyottan sonra tekrar gelir. Hemde daha sık ve daha kalın olarak. Tıraş bıçağı ile tüy almak için bir tıraş jeli / traş kremi ve tıraş sonrası nemlendirici kullanmak gerekir. Tıraş kremleri ve tıraş jelleri tıraş bıçağının daha yumuşak bir şekilde kaymasını sağlayarak daha kolay tüy almanızı sağlar.
Ağda – Ağda yüzyıllardır kullanılan bir epilasyon işlemidir. Çok eski dönemlerde bal mumu, bal ve yağ kullanımını ile ağda yapılıyormuş. Günümüzde, istenmeyen tüyler ağda ile almak için özel kremler ve losyonlar kullanılır. Ağda yaparken, ağda kremi / losyonu epilasyon alanına uygulanır. Ağda kremini yapışan tüyleri ciltten koparmak için ağda kağıdı olarak bilinen ince bir şerit cilde sürülen ağdanın üzerine uygulanır. Daha sonra derim bir nefes alınarak, ağda bandı çekilir. Ağda, diğer epilasyon tekniklerine kıyasla daha acı verici bir epilasyon uygulamasıdır. Teknik genellikle bacaklardan, koltuk altlarından ve sırttan istenmeyen tüy büyümelerini gidermek için kullanılır.
Lazer Epilasyon – Günümüzde modern bilim istenmeyen tüyler için yeni teknikler gelişmesine olanak sağlamış ve ortaya Lazer Epilasyon çıkmış. Bu teknik için lazer epilasyon merkezlerinden randevu ayarlamanız gerekir. Tedavi çok etkili olmasına ve istenmeyen tüylerin büyümesini geciktirse de, pahalı ve herkes için uygun değildir. Ayrıca, lazer tedavisinden önce ve sonra takip etmeniz gereken bir çok şey var.
Epilasyon – Epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en uygun  modern bir biçimidir. Epilasyon cihazları epilatörler olarak bilinir ve çeşitli şekil ve boyutlara sahiptir. $ 30- $ 130 civarında harcayarak kendiniz bir tane alabilirsiniz. Epilatörler istenmeyen tüyleri tamamen köklerden uzaklaştırmaya yardımcı olan cımbız, yay ve dönen disklerden faydalanır. Epilasyon işlemi, profesyonel yardıma ihtiyaç duymaz ve kendiniz tamamlayabilirsiniz..

Tüyleri Alırken Yapılan Hatalar

1.Tüy alma öncesi hazırlık yapmamak

Hiçbir hazırlık olmadan tüy alma işlemi yapmayın. Epilasyon aleti, sir ağda, ağda bantları veya jilet ile tüy alma öncesinde hazırlık yapmamanın bir hata olduğunu belirttiğimizde, tüylerin ılık suyla temas etmeden tıraş edilmesinden bahsettiğimizi anlamış olmalısınız.  Çok değil yaklaşık 3 dakika kadar ılık bir duş alın yada ağda yapılacak bölgedeki tüyleri ılık su ile buluşturun. Tüy alma öncesi uzun süre ve aşırı sıcak su ile duş almakta bir hatadır. Çünkü sıcak su cildi buruşturur ve tüylerin pürüzsüzce alınmasını zorlaştırır. Jilet ile tüy alınıyorsa cilt çok yumuşak olduğu için işlem zorlaşır hatta kesilmeler olabilir.

2. Yanlış zamanda ağda yapmak

Sabah duşundan sonra ağda yapmak, pürüzsüz bir ağda için uygun zaman değildir. Çünkü uyurken bacaklar hafifçe şişer, bu da tüylerin bir bölümünü gizleyebilir. Özellikle çok küçük tüyler deri altında kalabilir.  Dolayısıyla ağda sırasında bu tüyleri alamayız. Bacaklardaki şişlik gittiğinde tüyler kendini göstermeye başlar. Bu duruda yatmadan önce, akşam vakitlerinde ağda yaparsanız tüyleri daha pürüzsüz alabilirsiniz.

3. Tıraş Bıçağı ile Defalarca Tüy Almak

Tüy Alma Yöntemleri ve Tüyleri Alırken Yapılan HatalarDermatologlar, “Birçok kişi, aynı tıraş bıçağını günler, haftalar, aylar boyunca kullanıyor” diyor. Gerçekten temiz bir tıraş bıçağı için, yeni bir tıraş bıçağı satın almak en doğrusu. Tıraş bıçağının temizliğine ne kadar dikkat ederseniz edin, dört kullanıma kadar idealdir. Tıraş bıçağını aylarca kullanmak cildinizde, kıl köklerinde kırmızı kırmızı yaralar oluşturur.

4. Sık sık tüy almak

İstenmeyen tüyler için sık sık tıraş bıçağına baş vurursanız tüylerin uzamasını hızlandırır ve dahada kalınlaşmalarını sağlarsınız. Bikini bölgesi ve bacak üstü tüyleri almak için çeyrek inç uzunluğunda almasını bekleyin. Sık sık tüy alma, özellikle koltuk altları için doğru olabilir. Bir epilatör ile tüyleri alın, koltuk altlarındaki tüyler küçük olduğundan, tüm kılları kesmek için 10 vuruşa ihtiyacınız yok. Maksimum 5 vuruştan fazla olmalıdır. Aksi takdirde acı ve yanma riskini artırmış olursunuz.

5. Jel yerine sabun kullanmak

Tüyleri Alırken Yapılan Hatalar Sabun, tıraş bıçaklarının kaymasını engeller, tıkar ve tıraşı zorlaştırır. Tüylerin daha zor kesilmesine neden olur. Tıraş için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş bir sabun olmadıkça tıraş olmak için değil, ellerinizi yıkamak içindir.

Jilet ile Tıraş için bir tıraş jeli kullanmalısınız. Köpük de olabilir, ancak yüzünüzde, bacaklarınızda ya da koltuk altlarınızda mükemmel bir kayma için jel kullanın.

6. Tıraştan sonra kokulu nemlendiriciyi kullanma

Bazıları tıraştan hemen sonra parfümlü nemlendiriciyi kremler kullanıyor.  Bundan kaçınılması gerekir, çünkü alerjik cilt reaksiyonlarına neden olma riski yüksektir. Nemlendiricinin veya kokunun, tıraş bıçağı tarafından yeni eksfoliye edilen deriye girdiğinde, cilt problemlerini tetikleyebilecek yanma veya kimyasal reaksiyon riski artar. Bu nedenle, tıraştan sonra kokulu bir nemlendiriciden kaçınılması en iyisidir. Bunun yerine kokusuz bir krem kullanabilirsiniz.

Tüyleri Alırken Yapılan Hatalar ile ilgili olarak, kişisel olarak yaptığınız hataları ve tavsiyeleri yoruma yazarsanız seviniriz.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir