Sivilceler için Doğal Yöntemler Maske Peeling ve Tonik Tarifi

Sivilceler için Doğal Yöntemler Maske Peeling ve Tonik Tarifi

Sivilceler için Doğal Yöntemler

İnsanoğlu doğar büyür ve ergen olur. Benim evimde de 13 yaşında bir Ergenismus bulunmaktadır. Kendilerinin gel git halleri, büyüsem mi küçülsem mi kararsızlığı, hepinizden en çok ben haklıyım durumlarının yanında, birde cildindeki akneleri ile savaş halindeyiz…

Ergenismusların bu akneli ciltlerini lütfen önemseyelim ve karşılarında saygıyla eğilelim. Çünkü onlar için dış görünüşlerinin önemini buraya yazmakla bitmez… Bir akşam porselen gibi bir ciltle yatıp, sabah evrim geçirmiş gibi kalkabilir. Lütfen bu durumda panik olmuyor, acil çıkış kapısından kaçmıyoruz.

Çözüm şu; ergen bir cilt tip için uygulanacak üç şey var. Bir maske , iki tonik ve üç peeling bu üç ürünü de evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Ergenlik Sivilceleri İçin Maske Tarifi

 • 2 tatlı kaşığı yeşil kil
 • 2 adet aspirin
 • 1 şişe maden suyu
 • 3 damla limon yağı
 • 3 damla biberiye yağı

Sivilceler için Doğal Yöntemler Maske Peeling ve Tonik Tarifi

Bu sivilce maskesi evde yapılan en kolay sivilce maskesi diyebiliriz. Bu sivilce giderici maske gerçekten etkili sonuçlar vermekte. Önce aspirinlerimizi toz haline getiriyoruz, yeşil kilimizle karıştırıyoruz, yağları benmari usulü ısıtıyoruz ve maden suyu ile macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Hafta bir temizlemiş cilde uyguluyoruz. Maskenin bekleme süresi 20 dk . Böylece akneler sevgimizi de kattığımız maske sayesinde pooof diye kayboluyorlar.

Ergenlik Sivilceleri Tarçın ve Bal Maskesi Tarifi

Bal yapışkan, tarçın baharatlı cildinize sürmekten kaçınmak istediğiniz iki şey. Ama siz kaçınmak yerine faydalanmaya bakın. Bal ve tarçın akne ve sivilce söz konusu olduğunda kelimenin tam anlamıyla bir savaşçı.  Tarçın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan bakterilerin açığa çıkarır. Bal doğal bir anti-biyotiktir, tarçından kaçan bakterileri yok etmek için hazır bekliyor.

Maske için gerekli olan malzemeler

 • 2 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Kağıt havlu

Öncelikle cildimizi güzelce durulayalım.  2 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Tamamen durulayın ve yüzünüzü kuru tutun. Bu maske yapışkan bir karışım, bu nedenle elinizde biraz kağıt havlu bulunduğundan emin olun.

Ergenlik Sivilceleri İçin Tonik Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • Yarım maden suyu
 • 2 damla portakal yağı

Sivilce için tonik yapımı – Yağları yine benmari usulü karıştırıyoruz.  Bir şişede madensuyu ile yağları birleştirip, sabah akşam temizlenmiş cildimize toniğimizi uyguluyoruz.

Bu tür akneli ve hassas ciltler içinde peeling uyguladığımızda gözeneklerin sıkılaşmasını ve siyah noktaların ciltten temizlenmesini sağlamış oluruz.

Ergenlik Sivilceleri İçin Peeling Tarifi

 • 1 çorba kaşığı yulaf unu
 • 5 damla limon yağı
 • 1 çay kaşığı yumurta akı
 • 1 çorba kaşığı maden suyu

Sivilceli cilde peeling yapılır mı?  Demeyin! Tabi ki yapılır. İşte tarifi; hepsini karıştırıp, yine temizlenmiş cildimize 15 dakika kadar yuvarlak hareketlerle masaj yapıyoruz. Daha sonra ılık suyla cildimizi temizliyoruz.

Peelingimizi de haftada bir uyguluyoruz. Özellikle banyo sonrası uygularsak daha verimli olur. Çünkü banyodaki buharla gözeneklerimiz açılmış oluyor ve uyguladığımız işlem daha kolay çözüme ulaşıyor. Peeling sivilce izlerini geçirir mi? Sorunuza ise evet, oldukça etkili oldu diyebilirim.

Üç tarifte de maden suyu var, çünkü maden suyu cildin kaybettiği minareleri tekrar kazanmasını sağlanıyor. Limon yağı ise asitli olduğunda akneleri kurutmaya yardımcı oluyor, portakal yağı ise cilde canlılık veriyor, biberiye yağı ise cilde ferahlık kazandırıp nefes almasını sağlıyor .

Dıştan güzelleştiğimiz gibi içtende güzelleşmek lazım. Gençler maalesef en çok abur çuburla besleniyor. Sivilceye oluşumuna yardımcı olan yağlı, baharatlı, aşırı tuzlu paketli ürünlerden de onları yavaş yavaş uzaklaştırmak gerekiyor. Doğru beslenmek cildimizin parlamasına ve sağlıklı görünmesine neden olur.

Ben kendi ergenime uyguladım. İnanın sabırla yapıldığında gözle görülür sonuçlar elde ediliyor.

Mutlu , huzurlu ve güzellikle kalın.

Sivilceler için Doğal Yöntemler konusunda sizde bildiklerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Cilt Bakım Uzmanı
Sinem Güner İyiler


Hakkında Sinem Güner İYİLER

Güzellik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir