İyi Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kim istemez ki güzel, sağlıklı görünen, fondötene ihtiyaç duymayan bir cilt değil mi? Bunun için dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var aslında bunlara dikkat edildiği sürece cildimiz daha sağlıklı olacaktır.

İlk olarak belirtmeliyim ki cildinizde gereğinden fazla sivilce varsa ne yaparsanız yapın önüne geçemiyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var. Doktorun önereceklerinin yanında burada vereceğim tavsiyelerden de faydalanabilirsiniz.

İyi Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık Bir Cilt İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Su için

Cildimize sürdüklerimiz kadar vücudumuza aldığımız besinler, mineraller de bir o kadar önemlidir. Ama en önemlisi şüphesiz ki su. Hem cildimiz hemde organlarımız için. Günlük 2 litre su şart hatta havalarda ısınıyor ne kadar çok içersek o kadar iyi demektir.

Düzenli uyuyun

Düzenli uykuda hem vücut direnci için hem sağlıklı bir cilt için hemde göz altı torbaları için şart.

Düzenli nemlendirici kullanın

Cildiniz kuruysa ekstra nem sağlayan nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Eğer cildiniz yağlıysa yağsız nemlendiricileri kullanabilirsiniz ama unutmayın ki cildiniz yağlı diye neme ihtiyacı yok demek değildir. Her cildin düzenli olarak nemlenmeye ihtiyacı vardır. Kışın daha yoğun kremler seçerken yaz aylarında jel nemlendiriciler gibi hafif yapılı olanları tercih edebilirsiniz.

Cildinizi her gün temizleyin

Cildinizde asla makyajla uyumayın. Mecbur kalmadıkça saatlerce makyajla dolaşmayın. Ayrıca yüzünüzü yıkarken sivilceleriniz varsa iri taneli peelingleri kullanmayınız. Bunlar daha çok sivilceye sebep olurken diğer sivilcelerinize de zarar verir.Onun yerine temizleme sütleri,krem veya jel temizleyiciler kullanabilirsiniz.

Yüzünüze ağır ürünler kullanmayın

Her gün fondöten sürüp ağır ten makyajları yapmayın.Bırakın cildiniz nefes alsın.Cildinizi dinlendirin.Eğer kapatmanız gereken lekeleriniz varsa bunun için daha hafif yapıda BB kremler tercih edin.Cildinize ne kadar düzenli ve iyi bakarsanız o kadar az kapatıcıya ihtiyaç duyarsınız.Ayrıca göz çevresi için göz altları için üretilmiş ürünleri kullanın.

Güneş kremi kullanın

Aslında güneş kremleri yaz-kış çok öenmli olasa da yazın ayrı bir önem taşıyor.Yüzünüzde lekelenmeler olmaması için,güneşte yanıp kızarmamak için ten makyajına güneş kremiyle başlamak şart.Yüz için üretilmiş olan fazla yağ içermeyen güneş ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Doğal maskeler yapın

Her yerde sıkça karşılaştığımız doğal maskelere de bakım rutininizde yer verebilirsiniz.Doğada bulunan sebze-meyvelerin ve yağların gücüne inanın.Hepsi doğru zamanda ve doğru şekilde tüketilip ayrıca maske olarak uygulandığında inanılmaz faydalar sağlıyorlar.Onların gücünden yararlanabilirsiniz.

İyi Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca bunların yanında dikkat etmeniz gereken bir çok hijyen kuralı da var.

Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin

Yastıklar yüzümüzün çok sık temas ettiği yerler bunun için kılıfı çok sık değiştirmek her zaman cildimize iyi gelecektir.

Makyaj fırçalarınızı temizleyin

Özellikle göz fırçalarınızı daha sık temizlemeyi unutmayın. Fırçalarda çok  çabuk şekilde bakteri üreyebilir ve siz her o fırçayı kullandığınızda o bakterileri yüzünüze geri alabilirsiniz bunu unutmayın. Fırçalarınızı ve makyaj süngerlerinizi sadece su ile değil bir sabun,şampuan yada makyaj fırça temizleyicilerinden yardım alarak temizleyin.

Elinizi yüzünüze sürmeyin

Ellerimiz dışarıyla en çok temasta bulunan yerlerimiz olduğundan en çok bakteride haliyle ellerimizdedir. Bu yüzden ellerimizi yüzümüze sürmememiz gereklidir.

Bunlara dikkat ettiğimiz sürece cildimiz daha sağlıklı ve canlı görünecektir. Ne kadar sağlıklı cilt o kadar az makyaja ihtiyaç duyacaktır.

Unutmayalım ki her kadın kusurlarıyla güzeldir. Bu yüzden kendimizi kusurlarımızla sevmeyi ihmal etmeyelim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere..

Sevgiyle kalın…

Hakkında Buse Albayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.