Güneş Kreminin Önemi - Cilt Bakımında Güneş Kreminin Rolü

Güneş Kreminin Önemi – Cilt Bakımında Güneş Kreminin Rolü

Hepinize yeni yazımla merhaba. Güneş Kreminin Faydaları.

Malum yaz iyice kendini belli etti. Güneş gün yüzü gösterdi. Çiller çıkmaya, tenimiz esmerleşmeye başladı ve hal böyle olunca güneş kremlerinin raflardaki yerleri artı. Aslında çokça yapılan bir hata güneş kremlerinin sadece yazın kullanılan bir ürünmüş gibi empoze edilmesi. Kışın o çok görmediğimiz güneşin ışınları nasılda zarar veriyor cildimize bir bilsek.

Güneş Kreminin Faydaları

Güneş kremleri cildimiz güneşten korunmasında çok büyük bir etken. Çünkü cilt ile güneş ışınları arasında bir kalkan görevi görerek cildi zararlı ışınlardan korur. Böylelikle cildimiz dış etkenlerden dolayı erken yaşlanma, kırışıklıkların oluşması, lekelenme gibi problemlerle daha geç karşılaşır. Eğer siz cildinizi yaz-kış demeden güneş kremi uygularsanız cildiniz daha fazla genç kalabilir. O kadarda olmaz diye şaşırmayın. Gerçekten etkileri çok büyük.

Güneş kremi sadece yüzümüzde önemli diye düşünmeyin. Güneş kremi gün içerisinde açık olan ve gün boyu güneş gören vücudumuzun her kısmında önemlidir. Evet güneş aynı zamanda kemiklerimizin D vitamini alması için de önemlidir. Fakat güneş ile cildimiz arasında bir koruma yaratmazsak ileride cilt kanserine kadar gidebilen bir zararla karşı karşıya olduğumuzu da unutmayalım.


Yazın Cildinizin Daha Güzel Görünmesi için 5 İpucu


Her cilt tipine uygun güneş kremi var. Vücudunuz için orta ve uygun fiyatlı olanları tercih edebilirsiniz ancak yüzünüz için lütfen daha kaliteli ürünler tercih edin.

Güneş Kreminin Önemi - Cilt Bakımında Güneş Kreminin Rolü

Güneş koruma faktörü SPF diye adlandırılır. Bu faktör güneş ışınlarından ne kadar koruduğunu gösterir. Bununla ilgili bir profesörün açıklaması dikkatimi çekti. Sizinle de paylaşmak istiyorum.

Prof. Dr. Zeynep Demirçay  “Örnek olarak SPF 15 olan güneş koruyucu kremler kullanıldığında UVB’ye bağlı kırmızılık cevabı 15 kat daha uzun sürede ortaya çıkacaktır. Güneş altında koruyucu sürmeden 10 dakikada kızarıklık beliriyorsa, koruyucu ile bu süre 150 dakikaya uzayacaktır.”

Yüzümüzde ne kadar yüksek SPF kullanırsak o kadar iyi. Özellikle bebeklerde ve yaşlılarda dışarı çıkarken SPF 50+, SPF 70+ ürünler kullanmalıyız.

Cilt Tipinize Uygun Güneş Kremi Kullanımın

Güneş kremlerinin de bir çok çeşidi bulunmakta. Yağlı ciltliler için yağsız güneş kremleri, pudra bitişli güneş kremleri mevcut. Sadece beyaz krem olarak değil, BB güneş kremleri, renkli güneş kremleri, pudra formunda güneş kremleri mevcut. Ayrıca bazı fondötenlerin içerisinde de bulunmakta. Böyle ürünler kullanıldığında SPF miktarının yeterli olduğunu düşünüyorsanız ekstra bir kreme ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Güneş kremlerinin dışarı çıkmadan en az 20 dakika önce uygulamalısınız. En iyi güneş kreminin bile etkisinin en fazla 3 saat olduğunu unutmamalısınız ve dışarıda olduğunuz sürece yenilemeyi unutmamalısınız. Kremi uygularken azar azar değil tabaka halinde sürmelisiniz ki tam görevini yerine getirsin. İyi bir kremse siz ne kadar çok sürerseniz sürün ürün zaten cildiniz tarafından emilecektir.


Evde Doğal Güneş Koruyucu Krem Nasıl Yapılır? 4 Güneş Kremi Tarifi


Hakkında Buse Albayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir