Evde Doğal Güneş Koruyucu Krem Nasıl Yapılır? 4 Güneş Kremi Tarifi

Evde Doğal Güneş Koruyucu Krem Nasıl Yapılır? 4 Güneş Kremi Tarifi

Herkese merhabalar,

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla kozmetik marketlerindeki güneş kremleri en ön raflarda yerlerini almaya başladı. Birçok markaya ait yüzlerce ürün yazın geldiğinin habercisi, Peki biz bu ürünler hakkında doğru bilgi sahibimiyiz? Bu ürünlere yüzlerce lira vermek yerine, evde pratik tariflerle kendimize özel güneş kremi veya losyonları hazırlayabilir miyiz? Güneş Kremi Tarifi için okumaya devam edin 🙂

Ben tamamen kozmetik (makyaj malzemesi dışında) ürünü karşıtı biri olarak cilt kremlerimin, losyonlarımın ve maskelerimin bir çoğunu aktardan aldığım malzemelerle kendim yapmaktayım. Fakat Kozmedikal ürünlere bakış açık kozmetik ürünlere kıyasla biraz daha esnek.

Kozmedikal ürünlerin ne olduğundan kısaca bahsedecek olursak, kozmetik ürünlere kıyasla daha etkili olan, kesinlikle içerisinde ilaç olmayan, tıpla kozmetik arasındaki cilt bakım ürünleridir. Bunlar ileri teknoloji ile üretilmiş ilaç ve kozmetik firmalarının birlikte ürettiği ürünlerdir.

İşte bunlara yanıt aradığınız bir dönemde iseniz yazımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Yaz mevsiminde cildimiz ve bedenimiz için yapacağımız en büyük iyilik bol bol su tüketmektir. Önceki yazımda da bahsettiğim gibi su, insan vücudunun yakıtıdır. Nasıl bir araba benzin almadan çalışmıyorsa, insan vücududa su almadığı zaman sağlıklı bir görünüm asla elde edilemez. Susuzluk ciltte kurumalar, böbreklerde ciddi sorunlar meydana getirir. Bunun için kış mevsiminde günde 2 Lt su tüketiyorsak, yaz mevsiminde bu oran 3-3.5 lt civarında olmalıdır.

Yazın bronz bir bedene sahip olmak herkesin tüm bir kış boyunca hayalini kurduğu bir durumdur. Çünkü bronz ten giydiğimiz yazlık kıyafetlerin altında çok güzel bir görünüm sağlamaktadır. Peki vücudumuzu yormadan nasıl bronzlaşabiliriz? Kısa süre güneşte kalmak insan sağlığına doğrudan olumlu yönde etki etmektedir. Fakat uzun süreler güneş altında yatıp güneşlenmek çok olumsuz etkiler göstermektedir. Örnek verecek olursak cilt kurur, kırışıklıklar oluşur, cilt lekelenmeleri meydana gelir ve en önemlisi cilt kanserine sebep olur, yanıklarda cabası.

Cilt çok güneşe maruz kalırsa cildimizdeki B vitamini tükenir. Hele ki vücudumuzda C vitamini eksikliği var ise cildimizde ciddi lekelenmeler meydana gelir. Kansız kişilerin pek fazla güneş altında vakit geçirmemeleri gerekmektedir. Çünkü kansızlık(anemi) problemi olan insanlarda B vitamini eksikliği oldukça yüksek orandadır. Bu yüzden güneşlenmeden önce bu vitamin gruplarına oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Güneşlenmek için ve güneşin yararlı ışınlarını vücudumuza hapsetmek için en doğru saat, güneş doğduktan hemen sonra ve batmadan önce son 1-2 saat olarak belirlenmiştir. Güneşin en zararlı saatleri ise en kavurucu olduğu zaman yani tam tepeden vurduğu zamandır. Evet, ne yazık ki plajların en eğlenceli olduğu zamanlar.. Bu sürede size tavsiyem şemsiye altında vakit geçirmenizdir.

Gelelim bugün sizlere vereceğim güneş yağları ve losyon tariflerine. Hepsi evinizde bulunan veya en yakın aktarlardan alabileceğiniz ürünleri kapsamakta, hazırsak başlayalım. İşte Güneş Kremi Tarifi

Evde Doğal Güneş Koruyucu Krem Nasıl Yapılır? 4 Güneş Kremi Tarifi

4 Güneş Kremi Tarifi

Lavanta kokulu güneş yağı tarifi:

Gerekli Malzemeler,

 • 6 çorba kaşığı Susam yağı
 • 6 çorba kaşığı kakao yağı
 • 3 damla lavanta yağı

Kakao yağı benmari usulü eritildikten sonra susam yağı ve lavanta yağı eklenir. Ucu fısfıslı bir şişeye konularak kullanıma hazır hale getirilir. (fısfıslı kutuları kozmetik marketlerden temin edebilirsiniz.)

Kakaolu güneş yağı tarifi:

Gerekli Malzemeler,

 • 60 gram kakao yağı
 • 60 gram badem yağı
 • 4 damla zeytinyağı

Kakao yağı benmari usulü eritildikten sonra badem yağı ve zeytinyağı ilave edilerek, ucu fısfıslı bir kaba konularak kullanıma hazır hale getirilir.

Ceviz yağlı  güneş yağı tarifi:

Gerekli Malzemeler,

 • 3 çorba kaşığı ceviz yağı
 • 3 çorba kaşığı kakao yağı
 • 6 çorba kaşığı susam yağı
 • 3 çorba kaşığı zeytin yağı
 • 2 çorba kaşığı badem yağı
 • 2 fincan çok koyu ve soğuk çay

Kakao yağı benmari usulü eritilir, sırasıyla ceviz yağı susam yağı, zeytinyağı ve badem yağı eklenir karıştırdıktan sonra yavaş yavaş çay ilave edilir, şişeye alınır. Her kullanım öncesi iyice çalkalanarak kullanılır.

Havuçlu güneş yağı tarifi(favorim):

Gerekli Malzemeler,

 • 1 adet orta boy havuç
 • 2 yemek kaşığı kakao yağı
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Şişe dolana kadar zeytinyağı ( havuçların üstüne kadar )
 • 5-6 damla portakal yağı

1 adet havucu boylamasına 4 e bölün ve kavanoza koyun. Kakao yağı ve hindistan cevizi yağı, yoğun kıvamlı yağlar olduğu için benmari usulü eritin ve kavanoza ekleyin. Kavanozun içindeki havuçları geçecek kadar zeytinyağınıda ekledikten sonra güzel bir koku vermesi için portakal yağını damlatın. Bu tarifi tatile gitmeden 1-2 hafta öncesinden hazırlayarak güneşte bekletin. Ardından kolay kullanım için, süzgeç ile süzerek fısfıslı bir şişenin içine boşaltabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir daha ki yazıda görüşmek dileğiyle. Beni sitemizden ve instagramdan takip edebilirsiniz.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.