Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları
Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları

Keskin kokusu yüzünden bazılarımızın sevmediği elma sirkesi saç ve cilt sağlığı açısından çok faydalıdır. Hatta yemekler dışında ev temizliği ve zayıflamak için de kullanılan bitkisel bir iksirdir. Şimdi gelin bu doğal mucizenin faydalarını öğrenelim.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları

Toz, kir, ter ve saç şekillendiriciler bir süre sonra saç derisinde birikerek, tıkanıklığa neden olur. Elma sirkesi saçı ve saç derisini derinlemesine temizleyen saç diplerinin oksijen almasını sağlayan bir üründür. Saç köklerini kuvvetlendirir, güçlendirir. Asitli bir yapıya sahip olan sirke saç için kullanılacaksa asit oranı % 4-9 arasında olmalıdır. Sirke su ile inceltilerek saçlar yıkanırsa saç derisinde oluşan fazla yağ arındırılabilir. Düzenli olarak saç bakımı için kullanıldığında saçlar daha sağlıklı uzayacak ve eskiye oranla daha az kırılacaktır.

Saçın PH ile uyumludur. Elma sirkesinin PH düzeyi, bu sıvıyı saça sürdüğünüzde saç çıkarıcı etki yapmakta ve saç köklerini beslemektedir. Elma sirkesi saç derisinin en dış tabakası altındaki kan dolaşımını hareketlendirir. Bu sayede saç derisi nazik ve yumuşak kalır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 1 birim elma sirkesi 7 birim kullanılmalıdır.

Ayrıca elma sirkesi saç derisinde saç dökülmesine neden olan mantar ve bakterilerin gelişmesini engeller. Pahalı ve sentetik bakım ürünlerinin yerine doğal ve ucuz bir bitkisel çözüm olan elma sirkesi, saç bakımında kozmetik ürünlerden daha yararlı olmaktadır.

Elma sirkesi içeriğinde barındırdığı doğal asitler sayesinde saç derisindeki kepeği arındırır. Durulama suyuna bir miktar sirke karıştırarak kullanabilir ya da kepek önleyici şampuanın içine 1 çay kaşığı sirke karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Ayrıca elma sirkesi memnun olmadığınız saç boyasını akıtır.

Sirke kişisel bakım için kullanılan fırça, tarak gibi eşyaların hijyeni içinde kullanılabilir. Yapmanız gerek tek şey fırça ve taraklarınızı sirkeli suda bekletmek.

Elma Sirkesi Saçta Ne Kadar Bekletilmeli?

Elma sirkesi asitli bir yapıya sahip olduğu için hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Mutlaka su ile inceltilerek kullanılmalıdır. Haftada 2 kere kullanmak yeterlidir. Saçta uygulandıktan sonra 5-8 dk içinde durulanması tavsiye edilmektedir.

Elma Sirkesi Cilt İçin Faydaları

Sivilce izleri, cilt lekeleri, varis, selülit ve cilt yaraları gibi pek çok alanda kullanılabilir. Tahriş olmuş ciltte iyileştirici, yatıştırıcı bir etkisi vardır. Cilt lekeleri ile savaşır, cildi sıkılaştırır.

Yatıştırıcı etkisinden dolayı güneş yanıklarına iyi gelir. Cildi rahatlatır.

Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları

Ayak kokusunu önler. Sirkeli suda ayaklarınızı bir süre bekletin. Cildin asidik bir özelliği vardır. Eğer cilt alkali durumdaysa sivilcelere yatkınlaşır. Elma sirkesi cildin asidik yapısını dengeler. PH dengesini kurar ve sivilcelerin geçmesini sağlar.

Elma sirkesi ile cildinizi temizleyerek nemlendirebilirsiniz.

Antiseptik özelliği sayesinde siğilleri kolaylıkla yok edebilirsiniz.

Kıl dönmesini yok eder. Bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve o bölgeyi ovun. Çünkü elma sirkesi iltihapla savaşır ve asetik asit kılı yumuşatarak çıkmasını kolaylaştırır.

Morlukları azaltır. İltihapla savaşıp zarar görmüş deriyi onararak, morluğun geçmesini hızlandırır ve dolaşımı arttırır.

Sivrisinek ısırıklarında kaşıntıyı etkisiz hale getirir. Şişliği azaltır. Elma sirkesini su ile inceltmeyi unutmayın.
İlgili Makaleler;


Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları
Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları
Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları
Elma Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları

Limon ve Maden Suyu Buzlu Tonik Olarak Nasıl Kullanılır? Cilt Bakımı


 


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir