Düzenli ve Profesyonel Cilt Bakımı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Düzenli ve Profesyonel Cilt Bakımı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Düzenli Cilt Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Cildimizi ne kadar temizlesek de, hava yoluyla cildimizin üzerine yerleşen kirleri bir türlü derinlemesine temizleyemeyiz. Bu yüzdende ayda bir cilt bakımı yaptırmak zorunda kalıyoruz. Özellikle kış mevsiminden çıkıp yaz mevsimine merhaba dediğimiz bu aylarda bakımın tam zamanı. Doğa yenilenirken sizde yenilenmeye başlayın! Aylık cilt bakımı yaptırmanın faydaları ve profesyonel cilt bakımında neler yapılır? Bakalım.

Düzenli ve Profesyonel Cilt Bakımı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Cilt bakımınızı steril ve güvenilir bir ortamda yaptırmalısınız. Çünkü cildimiz tüm olumsuz şartları rahatlıkla kabul edebilir.

Aylık Cilt Bakımında Neler Uygulanır ?

Öncelikle cildimiz cilt tipine göre bir ürünle temizlenir, tonik uygulanır ve yine cilt tipine göre peeling yapılır ve buhar verilir. Ama buhar her cilt tipi için aynı sürede verilmez

Mesela; cilt kuru ise buhar 10 dk verilmeli. Çünkü aşırı buhar, kuru olan bir cildi daha da kurutur.

Eğer cilt yağlı ise buhar 15 dk verilmeli, cildiniz karma ise kuru olan bölgeye 5 dk yağlı olan bölgeye 10 dk buhar verilebilir. Yani buhar deyip geçmeyelim..

Buharla beraber ozonda uygulanabilir. Ozon cildin onarılmasını, kırışıklıkların açılmasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Buhar uygulandıktan sonra siyah noktaların temizlenme işlemi başlar, maalesef bu işlem biraz can yakıyor. Eğer kılcal damar rahatsızlığınız varsa en hafif şekilde uygulanmasını söylemeniz gerekir. Kılcal damarlar hassas ciltlerde görülür. Sıkma işleminde cilt dahada hassaslaşabilir. En son da sakinleştirici  bir maske uygulanır. Bu maskeyi siz evinizde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Banyodan sonra cilde uyguladığınız da çok daha etkili olur

Düzenli ve Profesyonel Cilt Bakımı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Cilt Bakımı İçin Kolay Maske Tarifi

  • 1 çorba kaşığı yeşil kil
  • 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı
  • 1 tatlı kaşığı susam yağı
  • 1 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı
  • 1 çay kaşığı zencefil yağı
  • 1 tatlı kaşığı gül suyu

Yağlar benmari usulü ısıtılır, kille karıştırılır, en son gül suyu eklenerek maskemiz hazır hale gelir.

Tüm cilt tiplerinin rahatlıkla uygulayabileceği bir maske ✌️

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırmanın Faydaları

Ayda bir düzenli olarak uygulanan cilt bakımında gözenekler sıkılaşır, cilt parlak ve sağlıklı gözükür. Akne oluşumunu engeller, cildin yaşlanma süresini yavaşlatır. Düzenli cilt bakımı yaptırmak size iyi gelecektir.

Ayda bir uygulamak zorunda mıyız? Cilt bakımı hangi sıklıkta yapılmalı? Düzenli ve profesyonel bakım yaptırmak doğru ve sağlık bir cilt bakım için ilk tercihiniz olmalı. Ama ne yazık ki vakit bulamadığımız için düzenli bakımlarımızı kaçırabiliyoruz, tabi birde maddi boyutu var. Dilerseniz; haftada bir evde cilt bakımı yapabilirsiniz. Siyah noktalar sıkıldığında iz kalır mı? siyah noktaları kendiniz sıkmaya çalışmayın sakın, cildinizde yara şeklinde hasar bırakabilirsiniz. ?Siyah noktaları sıktıktan sonra kızarıklık olur ve bu moral bozucudur.

Düzenli ve Profesyonel Cilt Bakımı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Evde Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Evinizde rahatlıkla ve doğal ürünlerle haftalık bakım yapabilirsiniz. Cilt temizlendikten sonra peeling uygulanır.

Cilt Bakımı İçin Doğal Peeling Tarifi

  • Mısır unu ( 1 çay kaşığı )
  • Susam yağı ( 1 çay kaşığı)
  • Yasemin yağı ( 1çay kaşığı)
  • Kayısı çekirdeği yağı ( 1 çay kaşığı )

Temizlenmiş cilde peelingimizi yuvarlak hareketlerle 10 dk  uyguluyoruz.  Böylelikle kan dolaşımını hızlandırmış oluyoruz. Peelingimizi temizledikten sonrada yukarıda verdiğim maskeyi uyguluyoruz. Maskemizi 20 dk bekletip suyla temizliyoruz. En sonda cildimizi nemlendirici uyguluyoruz. Nemlendiriciniz aloavera içerikli olursa süpeeeer olur.✌️ Çünkü bu yeşil sevimli bitkinin neredeyse onarmadığı hiçbir şey yok. Cilt bakımından sonra kızaran ciltler içinde çok iyi bir yatıştırıcıdır. Daha fazla peeling tarifi için tıklayınız.

Düzenli ve Profesyonel Cilt Bakımı ile İlgili Merak Ettikleriniz

Güzellik için her yol mubahtır. Cildimizin güzel gözükmesi içinde bakımlarımıza önem vermeliyiz. Cildinizi iyi tanıyıp, onun ne istediğini bildiğinizde sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Cilt bakımı yaptırdıktan sonra bol su içmeliyiz, çünkü cilde bir nem uygulandığı için sizde içten cildinize nem sağlamalısınız ki cildiniz daha parlak ve sağlıklı gözüksün.

Güneşin hafif hafif ortaya çıktığı şu günlerde de muhakkak düşük faktörlü güneş kremi kullanmaya başlamak lazım. Neden düşük faktörlü? Çünkü cildimizi tanameeen güneş ışınlarından maruz bırakmak istemiyoruz.  30 faktörlü bir koruyucu cildimize yeterli gelebilir. Bakımlardan sonra muhakkak güneş kremi sürmemiz gerekir. Çünkü cildimiz de güneş lekelerinin oluşmasını engellemiş olur. Cilt bakımı hakkında bilgi verdiğim diğer yazılarımı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

 Mutlu, Huzurlu ve Güzellikle kalın

Cilt Bakım Uzmanı

Sinem Güner İyiler

Düzenli cilt bakımı yaptıranlar yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi paylaşmayı unutmayınız.


Hakkında Sinem Güner İYİLER

Güzellik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir