Maske Kullanmanın İncelikleri

Maske Kullanmanın İncelikleri

Doğanın kendi içinde bir dengesi var ve doğadaki tüm canlılar bu durumdan nasibini alıyor. Sonuç olarak her canlı doğuyor, büyüyor, yaşıyor ve ölüyor. Her canlının bedensel bir gelişimi var ve 25 yaştan sonra bedensel gelişimi tamamlandığından belli bir duraklama döneminden sonra hücre yenilenmesi yavaş yavaş tamamlanıyor ve sadece insanlar da değil hayvanlar ve bitkilerde de yaşlanma süreci başlıyor. Yaşlanmayı durdurmak olası değil maske gibi, nemlendirici gibi,  anti aging ürünler gibi kimi kozmetik malzemeler ile, sağlıklı beslenme ile, spor yaparak, kaliteli bir uyku ile genetik faktörleri de göz önüne alarak yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkün.

Maske Kullanmanın İncelikleri

Elbette cerrahi müdahaleler de bir seçim ama kişinin doğal bir biçimde yaşlanması ve yaşanılan izleri yüzünde görmesi de hayatına anlam katmasının güzelliği bir başka. Yine de daha geç yaşlanma belirtilerini kişinin kendi yüzünde görmek istemesi de en doğal hakkı.

Burada şu noktayı unutmamak gerekiyor. Hiçbiri tek başına yeterli olan bir olgu değil ve hepsini doğru, düzgün bir biçimde yapmak gerekiyor. Biz bu yazıda maske kullanmanın inceliklerine bu bağlamda yer vermeye çalışacağız.

Maske Seçerken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Maske Kullanmanın İncelikleri

Cilt bakımı özünde bir bütün ve hal böyle olunca da her bir ürünü kendi içinde çok iyi tanıyarak almak ve doğru bir biçimde kullanmak gerekiyor. Bir ürünü tek başına kullanmak yeterli değil. Bu maske içinde geçerli. Yani ben dünyanın en kaliteli maskesini kullanıyorum geç yaşlanacağım diye bir kural yok.

Maskeler özünde diğer kullanılan cilt bakım ürünlerinin etkisini güçlendiren bir ürün ve asla tek başına yeterli değil bunu asla göz ardı etmemek gerekiyor.

Maskelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli olan konu kişinin kendi cilt yapısına uygun olan maskeyi seçmesi. Zira her maske her cilt tipine uygun değil. Kişinin bilmiyor ise cildinin analizini yaptırması ve ondan sonra diğer cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi bu ürünleri kullanması gerekiyor. Burada hemen bir örnek vermek gerekir ise kil maskesi özellikle yağlı olan ciltler için geliştirilen bir ürün o yüzden kuru ciltlerin eğer içeriğinde herhangi bir farklı formül yok ise kullanmamaları gerekiyor.

Marka konusu da asla gözardı edilmemeli eğer kişi maskeyi evde kendisi yapmıyor ise. Bilinen markaların maskeleri tercih edilmeli ki burada da kriter dermokozmetik olması, olabildiğine az kimyasal bileşen içermesi ve mineral bazlı ürünler olması. Kimyasal içeren maskeler cilde ciddi anlamda fayda yerine zarar verebilir.

Soruna özel çözüm odaklı maske kullanılmalı. Yani yaşlılık karşıtı için olan maske sadece yaşlılık karşıtı olan bir maskedir. Başka mucizevi etkiler beklenmemelidir. O yüzden ilerleyen yaşlarda birden fazla maske kullanılabilir.

Son olarak şu gerçeği de unutmamak lazım kullanma talimatı doğrultusunda kullanılmalı, yüz dışında ellere de vücuda da maske uygulanabileceği bilinmeli ve düzenli olarak doğru maskeyi kullanma alışkanlık haline getirilmelidir.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.